Рішення обласної ради
«___»_______2025 № ______-VIII
ПОГОДЖУЮ:
Директор Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної (військової) адміністрації
_____________Ольга БЕЗПАЛОВА
С Т А Т У Т
КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКИЙ ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ ’’ЗАХИСНИК”» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
м. Харків
РОЗДІЛ І
Загальні положення
1.1. Цей статут визначає юридичний статус, предмет, мету діяльності та основні напрями діяльності КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКИЙ ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ ’’ЗАХИСНИК”» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ.
1.2. КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКИЙ ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ ’’ЗАХИСНИК”» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ (далі – Центр) належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області.
1.3. Органом, що здійснює управління майном Центру, є Харківська обласна рада (далі – Засновник). Галузеву політику та розвиток Центру здійснює Департамент науки і освіти Харківської обласної державної (військової) адміністрації (далі – Департамент). Повноваження Департаменту щодо управління діяльністю Центру визначаються Положенням про Департамент, відповідними рішеннями Харківської обласної ради, розпорядженнями голови (начальника) Харківської обласної державної (військової) адміністрації та чинним законодавством України.
1.4. Повне найменування Центру:
українською мовою: КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКИЙ ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ ’’ЗАХИСНИК”» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ;
англійською мовою: MUNICIPAL INSTITUTION «KHARKIV CENTER OF NATIONAL PATRIOTIC EDUCATION "DEFENDER"» OF KHARKIV REGIONAL COUNCIL.
Скорочене найменування Центру:
українською мовою: КЗ «ХЦНПВ ”ЗАХИСНИК”» ХОР;
англійською мовою: MI «KCNPE ’’DEFENDER”» KRC.
1.5. Місцезнаходження Центру: Україна, 61070, Харківська область, місто Харків, вулиця Михайла Гуревича, будинок 27.
1.6. У своїй діяльності Центр керується Конституцією, законами України, указами Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, рішеннями Харківської обласної ради, розпорядженнями голови Харківської обласної ради, розпорядженнями голови (начальника) Харківської обласної державної (військової) адміністрації, наказами Департаменту, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
1.7. Центр є комплексним закладом позашкільної освіти, в якому вихованці, учні і слухачі мають право на здобуття позашкільної освіти з . -патріотичного, фізкультурно-спортивного, дослідницько-експериментального, пластового, туристсько-краєзнавчого, соціально-реабілітаційного, еколого-натуралістичного напрямів відповідно до їх здібностей, обдарувань, уподобань та інтересів.
1.8. Мовою освітнього процесу в Центрі є державна мова.
РОЗДІЛ ІІ
ЮРИДИЧНИЙ СТАТУС ЦЕНТРУ
2.1. Центр має статус юридичної особи публічного права з дня його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
2.2. Центр має самостійний баланс, реєстраційний та інші рахунки в установах банків та територіальному органі Державної казначейської служби України у Харківській області, печатку, кутовий штамп, бланки зі своїм найменуванням, власну емблему та інші ознаки юридичної особи.
2.3. Центр може від свого імені укладати договори, набувати майнових і немайнових прав, нести обов’язки, бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції.
2.4. Центр самостійно планує свою діяльність, визначає стратегію та основні напрями свого розвитку відповідно до програм, науково-технічних прогнозів та пріоритетів, соціально-економічної ситуації.
2.5. Центр несе відповідальність за своїми зобов’язаннями відповідно до чинного законодавства України.
2.6. Центр не відповідає за зобов’язаннями Засновника. Засновник не несе відповідальності за зобов’язаннями Центру. Збитки, завдані Центру внаслідок виконання рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які було визнано судом неконституційними або недійсними, підлягають відшкодуванню зазначеними органами добровільно або за рішенням суду.
2.7. Центр має право без обмежень приймати рішення та здійснювати будь-які види діяльності, якщо вони не заборонені чинним законодавством України і відповідають цілям, передбаченим цим Статутом.
2.8. Центр є неприбутковим закладом у галузі освіти та не має на меті отримання прибутків. Центр внесений до Реєстру неприбуткових установ та організацій у порядку, визначеному чинним законодавством України.
РОЗДІЛ ІІІ
НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ, Мета і ЗАВДАННЯ ЦЕНТРУ
3.1. Основними напрямами діяльності Центру є національно-патріотичний, фізкультурно-спортивний, дослідницько-експериментальний, еколого-натуралістичний, що сприяють формуванню гармонійно розвиненої особистості у вихованців, учнів і слухачів, вихованню почуття патріотизму, духовності, національної свідомості, забезпеченню сприятливих умов для самореалізації особистості відповідно до її інтересів і суспільних вимог, розвитку фізичних здібностей, підвищенню рівня занять фізичною культурою і спортом, набуттю навичок здорового способу життя.
3.2. Метою діяльності Центру є забезпечення реалізації права вихованців, учнів і слухачів на позашкільну освіту, створення умов для їх інтелектуального і духовного розвитку, підготовку до активної професійної та громадянської діяльності, самореалізації і розвитку природних нахилів та інтересів, індивідуальних здібностей.
3.3. Основними завданнями Центру є:
– виховання громадянина України;
– реалізація державної політики в галузі позашкільної освіти за національно-патріотичним, фізкультурно-спортивним, пластовим, туристсько-краєзнавчим соціально-реабілітаційним, дослідницько-експериментальним, еколого-натуралістичним напрямами;
– вільний розвиток особистості та формування її соціально-громадського досвіду;
– допризовна підготовка, що передбачає здобуття первинних загальновійськових і спеціальних компетентностей, фізичної підготовки;
– виховання правової культури у вихованців, учнів і слухачів, поваги до Конституції України та законів України, державної символіки;
– виховання національної свідомості, любові до рідної землі, родини, свого народу, держави Україна;
– створення умов для духовно-морального, громадянського, трудового виховання вихованців, учнів і слухачів;
– забезпечення соціального становлення та розвитку інтересів, здібностей, нахилів, потреб у самореалізації вихованців, учнів і слухачів, підготовку їх до активної професійної та громадської діяльності.
– залучення вихованців, учнів і слухачів до практичної діяльності, спрямованої на формування національної свідомості, патріотизму, активної громадянської позиції, мотивації здорового способу життя;
– популяризація туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти, залучення вихованців, учнів і слухачів до активної діяльності з вивчення історії рідного краю та довкілля, світової цивілізації, оволодіння ними практичними уміннями та навичками з туризму та краєзнавства;
– сприяння набуттю вихованцями, учнями і слухачами соціального досвіду, успадкуванню ними духовних надбань українського народу;
– пошук і підтримка здібних, обдарованих і талановитих вихованців, учнів і слухачів;
– організація підтримки пластового руху;
– проведення заходів із підвищення рівня знань у вихованців, учнів і слухачів із кібербезпеки, набуття ними практичних навичок стійкості до кіберзагроз;
– організація психологічної підтримки вихованців, учнів і слухачів, які потребують соціальної допомоги і соціальної реабілітації;
– задоволення потреб вихованців, учнів і слухачів у професійному самовизначенні відповідно до їх інтересів і здібностей;
– формування у вихованців, учнів і слухачів свідомого і відповідального ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих, навичок безпечної поведінки;
– підготовка фізично здорових вихованців, учнів і слухачів;
– проведення інформаційно-методичної та організаційно-масової роботи;
– організація просвітницької діяльності;
– популяризація серед вихованців, учнів і слухачів національних видів спорту;
– організація змістовного дозвілля, пошук його нових форм, профілактика правопорушень та бездоглядності;
– формування у вихованців, учнів і слухачів екологічної культури особистості, набуття знань і досвіду розв’язання екологічних проблем, залучення їх до практичної природоохоронної роботи та інших біологічних напрямів;
– залучення вихованців, учнів і слухачів до науково-дослідницької та винахідницької роботи в різних галузях науки, культури і мистецтва, створенню умов для їх творчого самовдосконалення та виявлення;
– поєднання загальнолюдських цінностей із національною історією та культурою.
3.4. Центр самостійно приймає рішення і здійснює діяльність в межах своїх повноважень, передбачену чинним законодавством України.
3.5. Центр може надавати платні послуги, перелік яких затверджено Кабінетом Міністрів України, в порядку затвердженому Міністерством освіти і науки України.
3.6. Центр здійснює відрядження працівників та вихованців, учнів і слухачів для участі у національно-спортивних та спортивних змаганнях, конкурсах, іграх тощо за рахунок кошторисних призначень та коштів спеціального фонду.
3.7. Центр може встановлювати власну символіку та атрибутику: емблему, прапор та інше.
3.8. Центр може проводити роботу спільно з творчими організаціями, закладами вищої освіти з метою розвитку та підтримки стійких інтересів вихованців, учнів і слухачів, їх обдарувань.
3.9. Діяльність Центру будується на принципах: доступності, гуманізму, демократизму, незалежності від політичних і релігійних об’єднань, рівності прав кожного вихованця, учня і слухача для повної реалізації його здібностей та інтересів.
3.10. Центр може здійснювати інші види діяльності згідно із чинним законодавством України. У випадку, якщо діяльність вимагає спеціального дозволу (ліцензії), Центр повинен одержати її у встановленому порядку та дотримуватись визначених умов та правил здійснення даного виду діяльності (ліцензійних умов).
РОЗДІЛ ІV
ОРГАНІЗАЦІЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ
4.1. Інструктивно-методична робота.
4.1.1. У своїй діяльності Центр:
– виявляє, узагальнює і поширює передовий перспективний досвід роботи з розвитку фізкультурно-спортивної, еколого-натуралістичної, туристсько-краєзнавчої, національно-патріотичної діяльності, організації національно-патріотичного виховання здобувачів освіти у закладах позашкільної освіти;
– здійснює підготовку методичних рекомендацій, пропозицій, спрямованих на удосконалення змісту, форм і методів розвитку фізкультурно-спортивної, еколого-натуралістичної, дослідницько-експериментальної діяльності, національно-патріотичного виховання, пластового руху;
– проводить наради, семінари, конференції з розвитку фізкультурно-спортивної, соціально-реабілітаційної, еколого-натуралістичної діяльності, пластового руху, організації національно-патріотичного виховання для різних категорій педагогічних працівників закладів освіти Харківської області;
– надає консультації з основних напрямів фізкультурно-спортивної соціально-реабілітаційної, еколого-натуралістичної діяльності, пластового руху та організації національно-патріотичного виховання;
– здійснює підготовку збірних команд та делегацій для участі у всеукраїнських і міжнародних масових заходах з фізкультурно-спортивної діяльності.
4.2. Організаційно-масова робота.
Центр із залученням зацікавлених підприємств, установ, організацій, закладів освіти може:
– організовувати і проводити обласні спортивні та туристсько-краєзнавчі заходи: конкурси, виставки, змагання, збори, семінари, конференції, екскурсії, турніри, олімпіади;
– організовувати і проводити заходи щодо пропаганди спорту, туристсько-краєзнавчої, еколого-натуралістичної діяльності та розвитку пластового руху серед здобувачів освіти, педагогічних працівників, батьків учнів, громадськості, використовуючи для цього масові заходи, медіа.
4.3. Освітня діяльність.
4.3.1. Центр створює для вихованців, учнів і слухачів мережу гуртків, груп, секцій, відділень, відділів, студій та інших творчих об'єднань (далі – гуртки, групи, секції та інші творчі об'єднання) за видами туризму та спорту (пішохідний, лижний, велосипедний, спортивне орієнтування тощо), дослідницько-експериментального, еколого-натуралістичного, соціально-реабілітаційного, національно-патріотичного та пластового напрямів.
4.3.2. Контроль за організацією роботи гуртків, групп, секцій та інших творчих об’єднань здійснюється директором Центру.
4.3.3. Центр працює за річним планом роботи та навчальним планом, що складені на основі освітньої програми, реалізує напрями своєї діяльності з урахуванням особливостей соціально-економічного розвитку регіону, інтересів вихованців, учнів і слухачів, потреб сім’ї, запитів інших закладів освіти, молодіжних і дитячих громадських організацій.
4.3.4. Освітній процес у Центрі здійснюється за типовими навчальними планами і програмами, що затверджуються Міністерством освіти і науки України, а також за навчальними планами і програмами, затвердженими наказом директора Департаменту.
4.3.5. Центр за потреби утворює інклюзивні та/або спеціальні групи та інші організаційні форми для здобуття позашкільної освіти особами з особливими освітніми потребами.
4.3.6. Центр створює належні умови для вибору вихованцями, учнями і слухачами видів діяльності відповідно до їх інтересів та вимог батьків або осіб, які їх замінюють; вживає заходів для залучення вихованців, учнів і слухачів, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації; забезпечує їх соціальний захист.
4.3.7. Основна діяльність вихованців, учнів і слухачів у Центрі здійснюється в гуртках, групах та інших творчих об’єднаннях, що класифікуються за трьома рівнями: початковий рівень – творчі об’єднання загально розвиваючого спрямування, що сприяють виявленню здібностей, обдарувань вихованців, учнів і слухачів або розвитку їх інтересу до творчої діяльності; основний рівень – творчі об’єднання, які розвивають стійкі інтереси вихованців, учнів і слухачів, дають їм знання, практичні уміння і навички, задовольняють потреби у професійній орієнтації; вищий рівень – творчі об’єднання за інтересами для здібних і обдарованих вихованців, учнів і слухачів.
4.3.8. Індивідуальне навчання у Центрі організовується відповідно до порядку, затвердженого Міністерством освіти і науки України;
4.3.9. Середня наповнюваність груп та інших організаційних форм у Центрі становить 10-15 вихованців, учнів, слухачів. Наповнюваність груп установлюється директором Центру залежно від профілю та можливостей організації освітнього процесу, але не більше 25 вихованців, учнів, слухачів.
4.3.10. Приймання до Центру вихованців, учнів, слухачів здійснюється протягом навчального року (у міру закінчення комплектування гуртків, груп та інших творчих об’єднань) за бажанням вихованців, учнів, слухачів і за згодою батьків або осіб, які їх замінюють, як на безконкурсній основі, так і за конкурсом, умови якого розробляються Центром.
Для зарахування вихованців, учнів, слухачів до фізкультурно-спортивних та туристсько-краєзнавчих гуртків потрібна довідка медичного закладу про відсутність у них протипоказань для занять у Центрі.
4.3.11. До Центру зараховуються вихованці, учні, слухачі віком від 5 до 18 років.
4.3.12. Центр проводить освітньо-виховну, організаційно-методичну та організаційно-масову роботу диференційовано (відповідно до віку, індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей, стану здоров’я) з використанням різноманітних організаційних форм роботи: заняття, гурткова робота, урок, лекція, індивідуальні заняття, конференція, семінар, вікторина, екскурсія, практична робота тощо.
4.3.13. Центр може організовувати роботу своїх гуртків, груп, інших творчих об’єднань у приміщеннях закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, підприємств, організацій, наукових установ та інших закладів відповідно до укладених угод про співпрацю.
4.3.14. Навчальний рік у Центрі починається з 01 вересня. Комплектування гуртків, груп та інших творчих об’єднань здійснюється у період з 01 до 15 вересня, який вважається робочим часом керівника гуртка, групи або іншого творчого об’єднання. Тривалість навчального року у Центрі встановлюється відповідно до чинного законодавства України.
4.3.15. Тривалість занять у Центрі визначається освітньою програмою, навчальними планами і програмами з урахуванням психофізичного розвитку та допустимого навантаження для різних вікових категорій і становить для вихованців, учнів і слухачів віком від 5 до 6 років – 30 хвилин, віком від 6 до 7 років – 35 хвилин, інших – 45 хвилин. Короткі перерви між заняттями (уроками) є робочим часом педагогічного працівника і визначаються робочим режимом щоденної роботи Центру. У канікулярні, святкові та неробочі дні Центр працює за окремим планом.
4.3.16. Центр забезпечує безпечні умови навчання, виховання та праці.
4.3.17. Розклад занять гуртків складається адміністрацією Центру за поданням педагогічних працівників із урахуванням найбільш сприятливих умов праці та відпочинку вихованців, учнів, слухачів, їх вікових особливостей і установлених санітарно-гігієнічних норм.
4.3.18. Випускникам Центру, які в установленому порядку склали кваліфікаційні іспити, видається свідоцтво про позашкільну освіту. Виготовлення документів про позашкільну освіту для випускників здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету.
4.3.19. Центр проводить інформаційно-методичну роботу, спрямовану на удосконалення змісту, форм і методів діяльності гуртків, груп та інших творчих об’єднань. У Центрі можуть функціонувати методичні об’єднання, відділи, відділення, що охоплюють учасників освітнього процесу та педагогів відповідного професійного спрямування.
4.4. Учасники освітнього процесу.
4.4.1. Учасниками освітнього процесу в Центрі є: вихованці, учні, слухачі; директор, заступники директора закладу позашкільної освіти; педагогічні працівники, спеціалісти, які залучені до освітнього процесу; батьки або особи, які їх замінюють; представники підприємств, установ, організацій, які беруть участь у здійсненні освітнього процесу.
4.4.2. Вихованці, учні, слухачі Центру мають гарантоване державою право на:
– здобуття позашкільної освіти відповідно до їх здібностей, обдарувань, уподобань та інтересів; добровільний вибір виду діяльності;
– навчання у декількох гуртках, групах та інших творчих об’єднаннях Центру;
– безпечні та нешкідливі умови навчання та праці;
– користування науковою, матеріально-технічною базою Центру;
– участь у різних видах освітньої, науково-практичної роботи, у конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах та інших масових заходах;
– представлення в органах громадського самоврядування Центру;
– вільне вираження поглядів, переконань;
– захист від будь-яких форм експлуатації, психічного і фізичного насильства, приниження їх честі і гідності.
4.4.3. Вихованці, учні, слухачі Центру зобов’язані: оволодіти знаннями, вміннями, практичними навичками; підвищувати загальний культурний рівень; дотримуватись моральних і етичних норм; брати посильну участь у різних видах трудової діяльності; дбайливо ставитись до державного, громадського й особистого майна; дотримуватись вимог цього Статуту, правил внутрішнього розпорядку Центру.
4.4.4. Педагогічним працівником Центру повинна бути особа з високими моральними якостями, яка має вищу педагогічну або іншу фахову освіту, належний рівень професійної підготовки, здійснює педагогічну діяльність, забезпечує результативність та якість своєї роботи, фізичний та психічний стан здоров’я якої дозволяє виконувати професійні обов’язки в закладі позашкільної освіти. Педагогічним працівником Центру може бути також народний умілець з високими моральними якостями за умови забезпечення належної результативності освітнього процесу.
4.4.5. Педагогічні працівники Центру мають право на:
– внесення керівництву Центру пропозицій щодо поліпшення освітнього процесу, подання на розгляд керівництву Центру та педагогічної ради пропозицій про моральне та матеріальне заохочення вихованців, учнів і слухачів, застосування стягнень до тих, хто порушує правила внутрішнього розпорядку, що діють у Центрі;
– вибір форм підвищення педагогічної кваліфікації;
– участь у роботі методичних об’єднань, нарад, зборів, інших органів самоврядування Центру;
– проведення в установленому порядку дослідницько-експериментальної, пошукової роботи;
– вияв соціально-педагогічної ініціативи, вибір педагогічно обґрунтованих форм, методів, засобів роботи з вихованцями, учнями і слухачами;
– захист професійної честі, гідності відповідно до законодавства;
– соціальне та матеріальне заохочення за досягнення вагомих результатів у виконанні покладених на них завдань.
4.4.6. Педагогічні працівники Центру зобов’язані:
– виконувати навчальні плани та програми;
– надавати знання, формувати вміння і навички з туристсько-краєзнавчого, національно-патріотичного, фізкультурно-спортивного, пластового, соціально-реабілітаційного, дослідницько-експериментального, еколого-натуралістичного напрямів позашкільної освіти диференційовано відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей вихованців, учнів і слухачів;
– сприяти розвитку інтелектуальних і творчих здібностей, фізичних якостей відповідно до задатків та запитів вихованців, учнів і слухачів, а також збереженню здоров'я;
– визначати мету та конкретні завдання навчання, виховання і розвитку вихованців, учнів і слухачів, вибирати адекватні засоби їх реалізації;
– дотримуватись педагогічної етики, поважати гідність вихованців, учнів і слухачів, захищати їх від будь-яких форм фізичного, психічного насильства; своєю діяльністю стверджувати повагу до принципів загальнолюдської моралі;
– постійно підвищувати професійний рівень, педагогічну майстерність;
– вести документацію, пов’язану з виконанням посадових обов’язків (журнали, плани роботи тощо);
– дотримуватись вимог цього Статуту, виконувати правила внутрішнього розпорядку та посадові обов’язки;
– брати участь у роботі педагогічної ради Центру;
– виконувати накази і розпорядження директора Центру.
4.4.7. Викладачі, керівники гуртків, груп та інших творчих об’єднань Центру здійснюють освітню діяльність відповідно до розкладу занять, затвердженого директором Центру.
4.4.8. Норма годин на одну тарифну ставку керівників гуртків, студій, інших творчих об’єднань закладу позашкільної освіти становить 18 навчальних годин на тиждень. Оплата роботи здійснюється відповідно до обсягу педагогічного навантаження. Педагогічне навантаження педагогічного працівника закладу позашкільної освіти обсягом менше тарифної ставки, встановлюється тільки за його письмовою згодою.
4.4.9. Перерозподіл педагогічного навантаження протягом навчального року можливий у разі зміни кількості годин за окремими навчальними програмами, що передбачається навчальним планом, у разі вибуття або зарахування вихованців, учнів і слухачів Центру протягом навчального року або за письмовою згодою педагогічного працівника з додержанням законодавства України про працю.
4.4.10. Атестація педагогічних працівників Центру здійснюється, як правило, один раз на п’ять років відповідно до положень про атестацію педагогічних працівників, затверджених відповідними центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідній сфері.
4.4.11. Педагогічним працівникам Центру надається щорічна основна відпустка тривалістю не менше 42 календарних днів у порядку, встановленому чинним законодавством України.
4.4.12. Правові засади і гарантії здійснення педагогічними працівниками Центру права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначені Кодексом законів про працю України.
4.4.13. Не допускається відволікання педагогічних працівників Центру від виконання професійних обов’язків, крім випадків, передбачених чинним законодавством України.
4.5. Організаційно-правові засади діяльності Центру.
4.5.1. Центр може мати у своєму складі структурні підрозділи – лікувально-профілактичний та оздоровчий табір.
4.5.2. Термін перебування в оздоровчому таборі Центру становить 21 добу і розрахований на 12 заїздів (змін) учнів, вихованців і слухачів віком від 13 до 18 років (8-11 (12) класи) із закладів загальної середньої освіти територіальних громад Харківської області протягом року.
4.5.3. Зарахування учнів, вихованців і слухачів до оздоровчого табору та до Центру здійснюється згідно з Правилами прийому до Центру, які затверджуються директором Центру.
4.5.4. Режим роботи оздоровчого табору цілодобовий із семиденним робочим тижнем.
Протягом зміни (21 доба) учні, вихованці і слухачі перебувають в оздоровчому таборі Центру цілодобово, включаючи вихідні, святкові та канікулярні дні. Учні, вихованці і слухачі можуть залишити місце розташування Центру за письмовою заявою батьків або інших законних їхніх представників.
РОЗДІЛ V
Права та обов’язки ЦЕНТРУ
5.1. Центр має право:
– самостійно планувати свою діяльність, визначати стратегію та основні напрями свого розвитку відповідно до програм, науково-технічних прогнозів та пріоритетів, соціально-економічної ситуації та плану розвитку Центру, галузевих прогнозів та пріоритетів, визначених Засновником та Департаментом;
– визначати свою організаційну структуру, затверджувати штатний розпис за погодженням із Департаментом;
– розробляти та надавати Департаменту та Засновнику пропозиції щодо удосконалення організації структури та функціонування Центру;
– розробляти і затверджувати перспективні і поточні плани;
– розвивати власну соціальну та матеріально-технічну базу;
– виконувати поточний ремонт приміщень та обладнання Центру;
– у випадках, визначених законодавством, за письмовою згодою Засновника здійснювати нове будівництво, ремонтно-будівельні (капітальний ремонт) та будівельно-монтажні роботи;
– набувати, отримувати в оренду техніку, будівлі, споруди та інше майно, необхідне для здійснення статутної діяльності;
– одержувати від підприємств, установ, закладів різних форм власності, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в установленому порядку для виконання покладених на Центр завдань та функцій необхідні документи, інформацію, довідки та інші матеріали;
– вступати у взаємовідносини з юридичними і фізичними особами, у тому числі на договірних засадах на виконання робіт, спільної діяльності;
– залучати окремих фахівців до виконання завдань Центру (за цивільно-правовими угодами);
– утворювати з дозволу Департаменту та письмовим погодженням Засновника структурні підрозділи, філії, необхідні для господарської діяльності і затверджувати Положення про них;
– одержувати необхідні матеріальні ресурси у підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також у фізичних осіб у спосіб не заборонений чинним законодавством України;
– залучати медіа до висвітлення діяльності Центру;
– здійснювати міжнародне співробітництво та зовнішньоекономічну діяльність у галузі освітньої роботи відповідно до чинного законодавства України та міжнародного права: організовувати та проводити міжнародні семінари, конференції, симпозіуми тощо; забезпечувати обмін інформаційними та науково-методичними матеріалами; брати участь у реалізації міжнародних освітніх програм; залучати міжнародні інвестиції;
– здійснювати інші права не заборонені чинним законодавством України.
5.2. Обов’язки Центру:
– забезпечувати своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно із чинним законодавством України;
– створювати належні умови для високопродуктивної праці, забезпечувати додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування;
– виконувати норми і вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки;
– у встановленому порядку звітувати перед Департаментом та Засновником про свою діяльність, використання коштів та майна.
– забезпечувати додержання законодавства у сфері державних закупівель та антикорупційного законодавства;
– забезпечувати безпеку роботи, дотримання санітарно-гігієнічних норм і вимог щодо захисту працівників Центру;
– дотримуватися вимог пожежної безпеки.
РОЗДІЛ VІ
МАЙНО ТА КОШТИ ЦЕНТРУ
6.1. Майно Центру складають основні фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі Центру.
6.2. Майно Центру є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ міст Харківської області та закріплено за Центром на праві оперативного управління.
6.3. Центр на праві оперативного управління користується зазначеним майном, відповідно до чинного законодавства України.
6.4. Центр з дозволу Засновника має право: списувати, передавати з балансу на баланс в межах спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області майно Центра відповідно до вимог чинного законодавства України, згідно зі встановленими Засновником порядками.
6.5. Джерелами формування майна та коштів Центру є: кошти обласного бюджету; дотації з бюджетів різних рівнів; надходження від надання платних послуг відповідно до чинного законодавства України; добровільні внески підприємств, установ, організацій, благодійних фондів і приватних осіб, іноземних осіб у вигляді грошових і матеріальних цінностей; інші, не заборонені чинним законодавством України, джерела. Центр може надавати платні послуги, перелік яких затверджено Кабінетом Міністрів України.
6.6. Матеріально-технічна база Центру включає приміщення, споруди, обладнання, засоби зв’язку, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває в його користуванні та закріплено на праві оперативного управління.
6.7. Фінансування Центру здійснюється з обласного бюджету Харківської області.
6.8. Основним плановим документом, який надає повноваження Центру щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання Центром своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік відповідно до бюджетних призначень, є кошторис Центру.
6.9. Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторису визначені чинним законодавством України.
6.10. Кошти Центру зберігаються на його рахунках у Головному управлінні державної казначейської cлужби України у Харківській області.
6.11. Доходи (прибутки) Центру, отримані як плата за послуги, використовуються виключно для фінансування видатків на його утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.
Забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), співробітників Центру (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших, пов’язаних з ними осіб.
6.12. Збитки, завдані Центру в результаті порушення його майнових прав громадянами, юридичними особами і державними органами, відшкодовуються Центру за рішенням суду.
6.13. Центр забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно чинного законодавства України.
РОЗДІЛ VIІ
ОРГАНИ УПРАВЛІННЯ ЦЕНТРОМ
7.1. Управління діяльністю Центру здійснюється на основі принципів гуманізму, співробітництва, цілеспрямування, поєднання колегіального, одноосібного та громадського управління, прозорості та публічності прийняття й виконання управлінських рішень відповідно до чинного законодавства України.
7.2. Безпосереднє управління Центром здійснює його директор. Директор Центру призначається на посаду на умовах контракту за конкурсом та звільняється із займаної посади рішеннями Засновника в установленому порядку.
Посаду директора Центру може обіймати особа, яка є громадянином України, має вищу педагогічну освіту і стаж педагогічної роботи не менше трьох років, а також організаторські здібності, фізичний і психічний стан якої не перешкоджає виконанню посадових обов’язків.
7.3. Строк найму, права, обов’язки і відповідальність директора, умови його матеріального забезпечення, інші умови найму визначаються контрактом, укладеним із Засновником.
7.4. Директор несе персональну відповідальність за фінансово-господарську діяльність Центру та виконання своїх функцій.
7.5. Директор Центру:
– діє від імені Центру, укладає договори з юридичними та фізичними особами, представляє його в усіх державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і громадських організаціях, у судах різної юрисдикції та правоохоронних органах;
– організовує освітній процес та забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості позашкільної освіти;
– затверджує розподіл педагогічного навантаження в Центрі;
– затверджує посадові обов’язки працівників Центру;
– вводить в дію та здійснює контроль за виконанням рішення педагогічної ради Центру;
– забезпечує контроль за виконанням навчальних планів і програм, якістю знань, умінь та навичок вихованців, учнів, слухачів;
– затверджує освітню програму Центру, схвалену педагогічною радою Центру;
– розробляє та подає кошторис, структуру та штатний розпис Центру, складений відповідно до чинного законодавства України, на затвердження Департаменту. Копію штатного розпису та зміни до нього надає Засновнику;
– визначає порядок ведення діловодства відповідно до чинного законодавства України;
– вирішує питання фінансово-господарської діяльності Центру в порядку, визначеному чинним законодавством України, цим Статутом та контрактом;
– погоджує із головою Харківської обласної ради або заступником голови Харківської обласної ради (відповідно до розподілу обов’язків) облікову політику Центру та зміни до неї;
– призначає на посаду та звільняє з посади працівників, визначає їх функціональні обов’язки;
– здійснює контроль за проходженням працівниками в установлені терміни обов’язкових медичних оглядів;
– здійснює керівництво педагогічним колективом, створює необхідні умови для підвищення фахового кваліфікаційного рівня працівників;
– застосовує заходи заохочення та дисциплінарні стягнення до працівників Центру відповідно до чинного законодавства України;
– забезпечує дотримання вимог щодо охорони дитинства, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та протипожежних норм, вимог техніки безпеки;
– забезпечує реалізацію права вихованців, учнів і слухачів на захист від будь-яких форм фізичного або психічного насильства;
– видає у межах компетенції накази і контролює їх виконання;
– користується в установленому порядку майном і розпоряджається коштами Центру в порядку, визначеному чинним законодавством України, цим Статутом та контрактом;
– забезпечує ефективне використання та збереження закріпленого за Центром майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області, ефективне та раціональне використання бюджетних коштів;
– у випадках, визначених законодавством, за письмовою згодою Засновника здійснює нове будівництво, ремонтно-будівельні (капітальний ремонт) та будівельно-монтажні роботи;
– забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю Центру;
– несе відповідальність за дотримання у Центрі антикорупційного законодавства;
– здійснює інші повноваження, передбачені чинним законодавством України та Статутом Центру.
7.6. Директор Центру зобов’язаний:
– виконувати вимоги законодавства України про освіту, позашкільну освіту та інші нормативно-правові акти, а також забезпечувати та контролювати їх виконання працівниками Центру, зокрема в частині організації освітнього процесу державною мовою;
– планувати та організовувати діяльність Центру;
– розробляти проєкт кошторису та подавати його Департаменту на затвердження;
– надавати щороку Департаменту пропозиції щодо обсягу коштів, необхідних для підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
– організовувати фінансово-господарську діяльність Центру в межах затвердженого кошторису;
– затверджувати посадові інструкції працівників Центру;
– затверджувати освітню (освітні) програму (програми) Центру відповідно до вимог чинного законодавства України;
– сприяти проходженню атестації та сертифікації педагогічними працівниками Центру;
– створювати умови для здійснення дієвого та відкритого громадського нагляду (контролю) за діяльністю Центру;
– сприяти та створювати умови для діяльності органів громадського самоврядування в Центрі;
– створювати безпечне освітнє середовище, забезпечувати дотримання вимог щодо охорони дитинства, охорони праці, вимог техніки безпеки;
– організовувати документообіг, бухгалтерський облік та звітність відповідно до чинного законодавства України;
– звітувати щороку на загальних зборах (конференції) колективу про свою роботу;
– виконувати інші обов’язки, покладені на нього чинним законодавством України, Засновником, Департаментом, установчими документами Центру, колективним договором, контрактом.
7.7. На період відпустки, хвороби, відрядження або відсутності з інших поважних причин, обов’язки директора Центру виконує призначена ним особа або особа, визначена посадовою інструкцією, яка у повному обсязі виконує функції, несе обов’язки, користується повноваженнями директора Центру, якщо не установлене інше.
7.8. Основним колегіальним органом управління Центру є педагогічна рада.
7.9. Головою педагогічної ради Центру є директор.
7.10. Педагогічна рада Центру:
– планує роботу Центру;
– схвалює освітню програму Центру та оцінює результативність її виконання;
– формує систему та затверджує процедури внутрішнього забезпечення якості освіти, включаючи систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;
– розглядає актуальні питання організації, забезпечення та розвитку освітнього процесу в Центрі;
– обговорює питання та визначає заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників, затверджує щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
– ухвалює рішення щодо відзначення, морального та матеріального заохочення учнів, вихованців, слухачів, працівників Центру та інших учасників освітнього процесу;
– розглядає питання щодо відповідальності учнів, вихованців, слухачів, працівників Центру та інших учасників освітнього процесу за невиконання ними своїх обов’язків;
– має право ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту Центру та проведення громадської акредитації Центру;
– розглядає інші питання, віднесені чинним законодавством України та цим Статутом до її повноважень.
7.11. Рішення педагогічної ради Центру вводяться в дію рішеннями директора Центру.
7.12. Робота педагогічної ради проводиться відповідно до потреб Центру. Кількість засідань педагогічної ради визначається їх доцільністю, але не може бути меншою ніж 2 на рік.
7.13. У Центрі за рішенням загальних зборів (конференції) трудового колективу можуть створюватись і діяти піклувальна рада, органи самоврядування працівників Центру, органи учнівського та батьківського самоврядування, інші органи громадського самоврядування учасників освітнього процесу, а також комісії, асоціації тощо.
7.14. Директор Центру є керівником трудового колективу, який забезпечує укладання Колективного договору, функціонування структурних підрозділів, а також взаємодію з уповноваженим представником трудового колективу.
РОЗДІЛ VIIІ
ПОВНОВАЖЕННЯ ТРУДОВОГО КОЛЕКТИВУ
8.1. Трудовий колектив Центру складають громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності.
8.2. Вищим колегіальним органом громадського самоврядування Центру є загальні збори (конференція) колективу Центру.
8.3. У Центрі може створюватися первинна профспілкова організація, яка представляє інтереси своїх членів та захищає їх трудові, соціально-економічні права та інтереси. Діяльність первинної профспілкової організації регламентується чинним законодавством України.
8.4. Між адміністрацією і трудовим колективом (уповноваженим ним органом) укладається Колективний договір, який не повинен суперечити чинному законодавству України.
8.5. Колективним договором регулюються виробничі, трудові й економічні відносини трудового колективу з адміністрацією Центру, питання охорони праці, соціального розвитку.
8.6. Сторони, які укладали Колективний договір, не менше двох разів на рік звітують про його виконання на загальних зборах трудового колективу.
8.7. Розбіжності, які виникають при укладанні або виконанні Колективного договору, вирішуються в порядку, встановленому законодавчими актами України.
8.8. Виробничі та трудові відносини з працівниками Центру регулюються законодавством про працю.
8.9. Центр забезпечує своїх працівників нешкідливими і безпечними умовами праці та несе відповідальність у затвердженому законодавством порядку за шкоду, заподіяну їх здоров’ю та працездатності.
8.10. Центр має право самостійно встановлювати для своїх працівників додаткові відпустки, скорочену тривалість робочого дня та інші пільги, передбачені чинним законодавством України.
8.11. Режим роботи Центру визначає директор Центру за згодою з первинною профспілковою організацією (трудовим колективом) та повідомляє Харківську обласну раду і Департамент.
8.12. Працівники Центру виконують свої обов’язки і користуються правами відповідно до діючого законодавства, цього Статуту і правил внутрішнього трудового розпорядку.
РОЗДІЛ IХ
ФІНАНСОВО-Господарська діяльність ЦЕНТРУ
9.1. Центр є самостійним при виконанні фінансово-господарської діяльності.
9.2. Центр у своїй діяльності визначає перспективи розвитку, керуючись потребою населення в освітніх послугах, планів Департаменту.
9.3. Відносини Центру з іншими підприємствами, установами, організаціями у всіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
9.4. Для вирішення покладених завдань Центр має право: укладати від свого імені цивільно-правові договори, виступати позивачем і бути відповідачем у судах загальної юрисдикції; звертатися до суду; здійснювати інші права, що не суперечать чинному законодавству України.
9.5. Центр має право надавати платні послуги відповідно до чинного законодавства України.
9.6. Надходження, отримані Центром з інших додаткових джерел фінансування, в установленому законодавством порядку, використовуються для забезпечення діяльності Центру, передбаченої її установчими документами.
9.7. Вимоги до бухгалтерського обліку та звітності Центру визначаються чинним законодавством України.
Директор Центру та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за достовірність бухгалтерської, фінансової та статистичної звітності відповідно до чинного законодавства України.
9.8. Штатний розпис Центру складається відповідно до типових штатних нормативів, затверджених Міністерством освіти і науки України, в межах визначеного фонду оплати праці та затверджується згідно із чинним законодавством України.
9.9. Кошторис і план асигнувань Центру складаються і затверджуються відповідно до чинного законодавства України.
9.10. Діловодство Центру організовується відповідно до встановленого Міністерством освіти і науки України порядку.
9.11. У надзвичайних умовах Центр працює згідно із планами цивільної оборони Центру, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, Департаменту.
РОЗДІЛ Х
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
10.1. Центр за наявності належної матеріально-технічної та соціально-культурної бази, власних коштів має право проводити міжнародний учнівський та педагогічний обмін у рамках освітніх програм, проєктів, брати участь у міжнародних заходах.
10.2. Центр має право укладати угоди про співробітництво, встановлювати прямі зв’язки з органами управління освітою, закладами освіти, науковими установами, підприємствами, організаціями, громадськими об’єднаннями інших країн у порядку, встановленому чинним законодавством України.
РОЗДІЛ ХІ
11.1. Державний нагляд (контроль) за діяльністю Центру здійснюється відповідно до чинного законодавств України.
11.2. Контроль за діяльністю, додержанням Центром Державних стандартів позашкільної освіти здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
11.3. Інституційний аудит Центру проводиться центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти відповідно до вимог чинного законодавства України.
11.4. Інституційний аудит проводиться у плановому порядку, якщо це передбачено спеціальним законом.
11.5. Результати інституційного аудиту оприлюднюються на сайтах закладу освіти (за наявності), засновника та органу, що здійснив інституційний аудит.
11.6. Інституційний аудит також може бути проведений у позаплановому порядку за ініціативою засновника, керівника, колегіального органу управління, вищого колегіального органу громадського самоврядування або наглядової (піклувальної) ради закладу освіти.
11.7. За результатами проведення інституційного аудиту надаються висновок про якість освітньої діяльності закладу освіти, внутрішню систему забезпечення якості освіти, а також рекомендації щодо вдосконалення діяльності закладу освіти.
РОЗДІЛ ХІІ
12.1. Центр здійснює ведення бухгалтерського обліку в результаті фінансово-господарської діяльності в установленому чинним законодавством України порядку.
12.2. Центр щоквартально надає Засновнику та Департаменту звіт про результати своєї фінансово-господарської діяльності, інформацію про рух основних засобів та наявність вільних площ.
12.3. Центр щомісячно надає Засновнику інформацію про нарахування та перерахування плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, що знаходиться в оперативному управлінні Центру, за встановленою формою.
12.4. Засновник має право проводити планові і позапланові перевірки ефективності використання майна Центру та виконання керівником умов контракту.
Перевірку витрат на ремонт і оновлення майна здійснює Департамент.
12.5. Контроль за окремими сторонами діяльності Центру здійснюють відповідні контролюючі органи, державні органи, на які покладено нагляд за безпекою виробництва і праці, протипожежної та екологічної охорони, інші органи згідно з чинним законодавством України.
12.6. Посадові особи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування можуть давати Центру вказівки тільки згідно зі своєю компетенцією, встановленою чинним законодавством України.
12.7. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд.
12.8. У разі звільнення директора Центру обов’язковим є проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Центру, що передбачено чинним законодавством України.
РОЗДІЛ ХІІІ
ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО СТАТУТУ ЦЕНТРУ
13.1. Зміни до Статуту здійснюються шляхом викладання його у новій редакції та вносяться за тією ж процедурою, за якою затверджувався і сам Статут.
13.2. Ці зміни набувають чинності з моменту державної реєстрації Статуту в новій редакції.
РОЗДІЛ ХІV
ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК ТА ЦИВІЛЬНИЙ ЗВХИСТ
14.1. Відповідно до чинного законодавства України у Центрі ведеться військовий облік працівників та здійснюються заходи з цивільного захисту.
РОЗДІЛ ХV
ПРИПИНЕННЯ ЦЕНТРУ
15.1. Припинення Центру здійснюється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення чи перетворення) або ліквідації, у порядку встановленому чинним законодавством України.
15.2. Припинення Центру проводиться за рішенням Засновника або за рішенням суду.
15.3. У разі припинення Центру працівникам, які звільняються, гарантується дотримання їх прав і інтересів відповідно до трудового законодавства України.
15.4. У разі припинення Центру його активи передаються іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховуються до доходу обласного бюджету Харківської області.
15.5. Припинення Центру здійснюється з моменту внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.