ЗВЕРНЕННЯ

 

Харківської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо  надання цільової субвенції 

з державного бюджету обласному бюджету на фінансування

обласних театрально-концертних установ

 

 

            Ми, депутати Харківської обласної ради, стурбовані ситуацією, що склалася з фінансуванням  обласних театрально-концертних установ внаслідок існуючого формульного розрахунку витрат галузі. Такий підхід підвищує соціальну напругу в театральному середовищі. 

Державна політика у сфері культури багато в чому залишається інерційною, а фінансова підтримка культури – недостатньою, нечіткою за пріоритетами та недосконалою за механізмами.

Харківська обласна рада неодноразово зверталась до владних структур  з проханням  забезпечити державну підтримку галузі «Культура». Це посприяло б вирішенню основної  проблеми – забезпечення мінімального фінансування закладів культури та збереження існуючої мережі.

Театрально-видовищні заклади є унікальним надбанням Харківщини, тож, зберегти та передати цей скарб нащадкам – пріоритетне та почесне завдання нашого покоління. Харківські театри  є гордістю не тільки міста, а й всього українського народу. В стінах театрально-концертних установ відроджуються традиції класичної драматургії, демонструються найкращі досягнення світового та вітчизняного  музичного мистецтва, існують рідкісні жанри, що збагачує духовність та сприяє розвитку національної свідомості, самобутності нашого суспільства. 

У місті функціонує 6 театрів, де працюють понад 80 народних та заслужених артистів, діячів мистецтв; філармонія; молодіжно-симфонічний оркестр «Слобожанський». 6 закладів та 2 колективи філармонії мають статус «академічний» (більшості з них  це звання  було надано  понад 50 років тому).  Значна частина  театрів відсвяткувала свої 75-, 125-річні ювілеї.

  В області існує проблема із фінансуванням театрів, які мають статус «академічний». Формульний розрахунок витрат галузі не враховує кількість закладів мистецтва та наявність академічних театрів, працівникам яких виплачується підвищена заробітна плата (посадові оклади артистичного персоналу - до 100% та іншого - до 30%). Видатки галузі, обраховані Міністерством фінансів України в обсязі міжбюджетного трансферту, забезпечують потребу закладів мистецтва лише наполовину.

            У цей скрутний час зберегти унікальне духовне надбання Харківщини можливо лише за умови державної підтримки.

            Для забезпечення функціонування театрально–концертних установ до кінця  2010 року потрібно 21 млн. грн., з них 13,5 млн. грн. – на оплату праці з нарахуваннями, 2,6 млн. грн. – на оплату енергоносіїв та 4,9 млн. грн. – для завершення підготовчих робіт по модернізації освітлювального обладнання Харківського державного національного академічного театру опери та балету ім. М.В. Лисенка, пов’язаних із впровадженням культурного гранту від Уряду Японії. 

Просимо посприяти  щодо внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік”  (2154-17) та  виділення цільової субвенції з державного бюджету обласному бюджету на утримання театрально-концертних установ   у сумі 21 млн. грн.

Одночасно звертаємось з проханням стосовно внесення змін до  існуючого формульного розрахунку видатків на культуру і мистецтво, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2001 р. № 1195 (1195-2001-п), а саме: ввести коригувальні  коефіцієнти, які б враховували кількість закладів, наявну  чисельність працюючих, кількість театрів, у тому числі академічних, в обласних центрах.

Депутати обласної ради впевнені, що доленосне рішення стосовно існування мистецьких закладів буде виваженим та гуманним.

 

 

Схвалено

рішення обласної ради

від 15 вересня 2010 року № 1832-V (1832-5-рр)

(LXI сесія V скликання)