З А Т В Е Р Д Ж Е Н О
рішенням обласної ради
від 27 січня 2005 року (р23-4-4)
(ХХІІІ сесія IV скликання)
П р о г р а м а
соціального захисту громадян,
яким виповнилося 100 і більше років,
на 2005 рік
Загальна частина
Указом Президента України від 29.09.2004р. №1135 2005 рік оголошено Роком ветеранів і звернуто особливу увагу на осіб, яким виповнилося 100 і більше років.
В області станом на 1 січня 2005 року проживає 87 таких громадян та 76 громадян, яким на протязі 2005 року виповнюється 100 років.
Із загальної кількості столітніх 11 чоловіків, решта – 75 осіб – жінки.
Самий найстарший довгожитель це – Колєснікова Акулина Єгорівна, 16.06.1897 року народження, яка проживає у селищі Рогань Харківського району області.
Осіб, яким виповнилося 105 років – 3 чоловіка, 104 роки – 5 чол., 103 роки – 4 чол., 102 роки – 9 чол., 101 рік – 24 особи.
74% 100-літніх ветеранів (64 чол.) являються учасниками війни, із них 7 чол. учасники бойових дій, із яких 3 інваліди Великої Вітчизняної війни.
30 чоловік із загальної кількості 100-літніх (34,5%) отримують пенсію за померлого годувальника, або померлого інваліда війни, або соціальну пенсію.
47 чоловік отримують пенсію за віком при повному стажі.
Лише один столітній ветеран отримує пенсію не через ПФУ, а від Міністерства оборони України – це Парткевич Наталія Андріївна, 30.09.1903 року народження, яка проживає в Дзержинському районі м.Харкова. Також один ветеран Дьомкін Іван Валер’янович, 13.10.19903 року народження, учасник бойових дій, отримує пенсію за віком як науковий працівник – працював викладачем Харківського інституту культури.
16 столітніх одиноких осіб в області обслуговуються районними територіальними центрами, а один з них – Семенова Марія Іванівна, 04.03.1900 року народження, проживає у Краснооскольському будинку-інтернаті Ізюмського району.
Метою програми є надання всебічної допомоги цій категорії громадян та популяризації довголіття.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2002р. № 1532 “Про виплату державної допомоги особам, яким виповнилося 100 і більше років” органами Пенсійного фонду України здійснюється виплата допомоги за рахунок Державного бюджету. Сума допомоги обраховується як різниця між прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб і розміром пенсії.
Додатково до державної допомоги необхідно вжити вичерпних заходів для найбільш повного задоволення соціально-побутових і духовних потреб цих людей.
Головне - це підтримка здоров’я 100-літніх мешканців Харківщини, що має здійснюватися шляхом постійного нагляду дільничних і сімейних лікарів, надання своєчасної медичної допомоги, за потребою госпіталізації, та забезпечення необхідними ліками, закріплення за аптеками.
Для забезпечення в повній мірі медико-соціального обслуговування 100-літніх громадян слід залучити товариство Червоного Хреста. Роботу патронажних систем із цією категорією громадян доцільно органічно поєднати із роботою соціальних працівників територіальних центрів соціально-побутового обслуговування одиноких непрацездатних громадян.
Соціально-побутові послуги, що надаються територіальними центрами, слід розширити шляхом надання матеріальної і натуральної допомоги із усіх можливих джерел. Допомога в поєднанні із пенсією має стати гарантом повного забезпечення щоденних потреб довгожителів.
Житлово-побутові умови 100-літніх людей необхідно обстежувати і, за потребою, вживати заходів щодо їх покращання. Ресурси для вирішення цих проблем слід вишукати в бюджетах територіальних громад. Для вирішення житлово-побутових проблем 100-літніх громадян усім структурам державної влади і місцевого самоврядування необхідно забезпечити надання в повній мірі якісних комунальних послуг.
Умови проживання, якість медичного обслуговування, пенсійного забезпечення та матеріальної підтримки, а головне – спосіб життя та духовні потреби громадян, які досягли 100-літнього віку, повинні стати прикладом для молодших поколінь. Закладам освіти і культури належить вжити заходів до популяризації здорового способу життя серед населення, в першу чергу – серед молоді.