Затверджено
рішення обласної ради
від 16 червня 2011 року № 176-VI
(VI сесія VI скликання)
ОБЛАСНА ПРОГРАМА
ПІДТРИМКИ СІМ’Ї НА 2012 – 2016 РОКИ
м. Харків
2011 рік
Паспорт
обласної Програми підтримки сім’ї
на 2012 - 2016 роки
1. Ініціатор розроблення Програми: Харківська обласна державна адміністрація.
2. Розробник Програми: Головне управління у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації.
3. Відповідальний виконавець Програми: Головне управління у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації.
4. Співвиконавці Програми: управління у справах преси та інформації Харківської обласної державної адміністрації, служба у справах дітей Харківської обласної державної адміністрації, Харківський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, комунальна установа «Харківський обласний центр молоді», Головне управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації, Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
5. Термін реалізації Програми: 2012 - 2016 роки.
6. Обсяги фінансових ресурсів, необхідних для реалізації заходів Програми: загальний обсяг фінансових ресурсів становить 4055,6 тис грн., у тому числі по роках:
2012 рік – 713,0 тис. грн.;
2013 рік - 766,4 тис. грн.;
2014 рік – 809,4 тис. грн.;
2015 рік – 859,2 тис. грн.;
2016 рік – 907,6 тис грн.
1. Загальні положення
Програма розроблена відповідно до Стратегії сталого розвитку Харківської області до 2020 року в рамках програми Президента України В.Ф. Януковича «Україна – для людей».
Дія Програми поширюється на всі сім’ї, які проживають на території Харківської області. Особлива увага приділяється багатодітним та молодим сім’ям, сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах та які самостійно не можуть вирішити питання щодо належного забезпечення функціонування сім’ї.
Соціально-демографічний стан в області характеризується низькою народжуваністю, масовою однодітністю сімей, нестабільністю шлюбів та високим рівнем розлучень, поширенням соціопатичних сімей, які не виконують свої обов’язки із утримання та виховання дітей.
Станом на 01.01.2011 року, в області проживає 278735 сімей з дітьми, у тому числі 2437 сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах.
У 2010 році, порівняно з 2009 роком, відбулося зменшення кількості шлюбів на 1070, зареєстровано розлучень – 8187 (у половині шлюбів, які розривалися, були діти віком до 18 років). У той же час, кількість повторних шлюбів складає лише 50%. Тож станом на 01.01.2011, у неповних сім’ях виховується 67825 дітей, що свідчить про зниження престижу сім’ї та її ролі у вихованні дітей.
Програмою передбачено низку заходів щодо покращення роботи структурних підрозділів обласної державної адміністрації, громадських інституцій зі створення сприятливих умов для всебічного розвитку сім’ї та кожного з її членів, особливо багатодітних, молодих сімей та сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, удосконалення механізму надання соціальних послуг сім’ям, які потребують допомоги.
2. Мета Програми
Метою Програми є:
створення сприятливих умов для всебічного розвитку сім’ї та кожного з її членів, особливо багатодітних, молодих сімей та сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах;
сприяння у найповнішому виконанні сім’єю своїх функцій, насамперед з утримання та виховання дітей;
удосконалення механізму надання соціальних послуг багатодітним сім’ям та сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах;
посилення авторитету сім’ї як первинного осередку суспільства, утвердження пріоритету сімейних цінностей.
3. Завдання Програми
Для досягнення мети Програми передбачено виконання таких завдань:
- проведення інформаційно-просвітницьких заходів, соціальних рекламних кампаній, спрямованих на підвищення престижу сім’ї, посилення орієнтації на шлюб та відповідальне батьківство;
- підвищення рівня готовності молоді до подружнього життя та виконання функцій батька й матері;
- підвищення ролі батька у вихованні дитини, дотримання ґендерної культури в сім’ї;
- розвиток мережі спеціалізованого формування «Служба соціальної підтримки сім’ї»;
- удосконалення механізму надання соціальних послуг багатодітним сім’ям та сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах; підвищення рівня кваліфікації спеціалістів з питань соціального супроводу сім’ї та рівня надання соціальних послуг;
- здійснення моніторингу сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах і потребують допомоги соціальних служб; надання їм адресної допомоги;
- визначення шляхів співробітництва із соціально відповідальним бізнесом у сфері соціальної підтримки сімей;
- привернення уваги суспільства до необхідності відзначення святкових та пам’ятних дат в Україні, а саме: Міжнародного дня сім’ї, Дня матері, Всесвітнього дня захисту дітей, Дня спільних дій в інтересах дітей та інших.
4. Фінансове забезпечення Програми
Головним розпорядником коштів є Головне управління у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації.
Фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок коштів, передбачених у обласному бюджеті.
Фінансова складова Програми може бути скоригована шляхом внесення змін до Програми або перерозподілу коштів у межах Програми головним розпорядником коштів.
5. Очікувані результати
Реалізація Програми має забезпечити:
- підвищення авторитету сім’ї та формування позитивного ставлення громадян до збереження кращих сімейних традицій, відповідального відношення молоді до функцій батька й матері, що призведе до збільшення кількості зареєстрованих шлюбів та народжених дітей;
- привернення уваги соціально відповідального бізнесу до проблем багатодітних сімей та залучення позабюджетних коштів для їх вирішення;
- створення системи своєчасного реагування на необхідність надання допомоги сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах, для зниження соціальної напруги в суспільстві;
- підвищення авторитету Почесного звання України «Мати-героїня», впровадження ефективного механізму якісного підбору кандидатур на присвоєння цього почесного звання.
6. Координація дій та контроль за ходом виконання Програми
Організаційне забезпечення виконання Програми покладається на Харківську обласну державну адміністрацію.
Координація дій щодо виконання заходів Програми покладається на Головне управління у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації.
Контроль за виконанням заходів Програми здійснює Харківська обласна рада.
7. Заходи щодо підтримки сім’ї на 2012‑2016 роки
Заступник голови обласної ради Л. Давидова