ЗАТВЕРДЖЕНО

рішення обласної ради

від 16 червня 2011 року № 188-VІ

(VI сесія VІ скликання)

                                                                     

 

П О Л О Ж Е Н Н Я

про порядок передачі в оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області

 

I. Загальні положення

 

1.1. Положення про порядок передачі в оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області (далі – Положення), розроблено відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», інших законодавчих актів України та рішень обласної ради.

 

1.2. Це Положення застосовується при передачі в оренду й укладанні договорів оренди цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, що перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, їх структурних підрозділів, нерухомого майна комунальних підприємств (установ, організацій), що є об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, а також встановлює порядок і умови надання дозволів комунальним підприємствам, установам та організаціям на укладання договорів оренди структурних підрозділів комунальних підприємств (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення) та іншого окремого індивідуально визначеного майна.

 

1.3. Відносини оренди об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності, регулюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна», з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності".

 

1.4. Суб’єктами орендних відносин відповідно до цього Положення є :

-     обласна рада;

-    голова обласної ради;

         комунальні підприємства (установи, організації) – щодо іншого окремого індивідуально визначеного, а згідно з відповідним рішенням обласної ради – щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 кв. м на одне комунальне підприємство (організацію, установу), орендодавця;

         органи охорони культурної спадщини (управління культури і туризму та управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації);

         профільні постійні комісії обласної ради та постійна комісія обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області;

         орендарі.

 

1.5. Ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Також пропозиція може надходити від Харківської обласної ради, балансоутримувачів майна - комунальних підприємств (установ, організацій).

Щороку, строком до 01 грудня поточного року, балансоутримувачі              майна – комунальні підприємства (установи, організації) подають до Харківської обласної ради інформацію про наявність майна, що може бути передане в оренду, на підставі якої формуються та оприлюднюються в строк до 31 грудня поточного року на офіційному сайті обласної ради та в офіційному друкованому засобі масової інформації відповідні переліки. У випадку отримання від балансоутримувачів майна - підприємств (установ, організацій) додаткової інформації, вказані переліки змінюються.

 

II. Порядок подання заяви та перелік документів, необхідних для укладання договору оренди майна

 

2.1. Передача в оренду нерухомого майна або цілісного майнового комплексу комунального підприємства, його структурного підрозділу, здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та цього Положення.

Створене членами трудового колективу господарське товариство, у статутному (складеному) капіталі якого частка внесків членів трудового колективу становитиме відповідно до статуту товариства більш як 50 відсотків, має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладання договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, де створене це товариство. Заява господарського товариства про намір скористатися переважним правом на укладання договору оренди подається орендодавцю до проведення конкурсу на право оренди цього майна.

 

2.2. Після прийняття відповідного рішення обласної ради про передачу в оренду майна претендент на укладання договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна комунальних підприємств (установ, організацій) звертається з відповідною заявою до обласної ради.

До заяви додаються такі документи:

 

а) у разі оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства, його структурного підрозділу:

 

-          належним чином завірена копія протоколу загальних зборів працівників підприємства про рішення взяти в оренду цілісний майновий комплекс (у разі коли орендарем є господарське товариство, створене членами трудового колективу комунального підприємства, яке передається в оренду);

-          належним чином завірена копія протоколу загальних зборів працівників комунального підприємства про створення господарського товариства (у разі коли орендарем є господарське товариство, створене членами трудового колективу комунального підприємства, яке передається в оренду);

-          належним чином завірені копії установчих документів орендаря (рішення про його утворення та засновницький договір, статут (положення) – для юридичних осіб;

-          виписка чи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;

-          річний або квартальний баланс господарської діяльності з формами річної звітності № 2, № 3;

-    копія довідки з обласного статистичного управління; 

-          відомості про орендаря;

-          довідка підприємства-балансоутримувача про наявність у нього на балансі майна, що передається в оренду, та про відсутність (наявність) на підприємстві боргу перед бюджетом або податкової застави об’єкта оренди;

 

б) у разі оренди нерухомого майна:

 

-          належним чином завірені копії установчих документів орендаря (рішення про його утворення та засновницький договір, статут (положення) – для юридичних осіб;

-          виписка чи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;

-          копія довідки з обласного статистичного управління;

-          відомості про орендаря, з обов’язковим зазначенням засобу зв’язку з ним;

-          згода комунального підприємства (установи, організації) на передачу в оренду нерухомого майна певної площі, на балансі якого воно знаходиться.

Юридичні та фізичні особи несуть відповідальність за достовірність поданих документів.

 

2.3. Орендодавцями за договорами оренди іншого окремого індивідуально визначеного майна виступають комунальні підприємства (установи та організації). Порядок їх укладання визначається пунктом 4 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

 

Один примірник такого договору, а також копії відповідних матеріалів, що стали підставою для його укладання, сторони направляють із супровідним листом до обласної ради протягом місяця з дати підписання уповноваженими особами.

III. Порядок розгляду заяв про укладання договорів та надання дозволу

на оренду комунального майна

 

3.1. Після надходження заяви про оренду та/або інформації підприємства–балансоутримувача щодо можливості передачі в оренду об’єкта управлінням з питань майна комунальної власності виконавчого апарату обласної ради готуються матеріали для розгляду цього питання обласною радою.

У разі надходження до обласної ради заяви про передачу в оренду цілісного майнового комплексу, його структурного підрозділу не від товариства, створеного членами трудового колективу, обласна рада у триденний термін повідомляє про наявність ініціативи щодо оренди цілісного майнового комплексу трудовий колектив підприємства, його структурного підрозділу, щодо майна якого подано заяву про оренду.

У разі надходження до балансоутримувача майна - підприємства, установи, організації заяви про оренду майна, він у 5-денний термін після дати її реєстрації надсилає до обласної ради на розгляд копію заяви та додані до неї документи, технічну характеристику об’єкта оренди.

Після прийняття обласною радою відповідного рішення протягом 15 днів у офіційному друкованому засобі масової інформації та на офіційному сайті обласної ради розміщується оголошення про намір передати майно в оренду або заявнику направляється лист про відмову в укладанні договору оренди.

Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення Харківська обласна рада приймає заяви про оренду відповідного майна.

На підставі службової записки відділу кореспонденції, документального забезпечення, роботи з розпорядчими документами та контролю управління з загальних питань виконавчого апарату обласної ради щодо отриманих заяв, поданої не пізніше наступного після спливу строку подання заяв про оренду майна дня, управлінням з питань комунальної власності виконавчого апарату обласної ради протягом трьох робочих днів готується доповідна на ім’я голови обласної ради про результати вивчення попиту на об’єкт оренди. На підставі висновків доповідної головою обласної ради видається розпорядження про визначення процедури укладання договору оренди:

- у разі надходження двох і більше заяв - щодо оголошення конкурсу на право оренди;

- у разі, якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і укладається договір оренди з заявником. 

У разі надходження заяви про оренду майна від:

бюджетної установи, музею, підприємства чи громадської організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національної творчої спілки або її члена) - під творчі майстерні;

 релігійної організації - для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній;

 громадської організації ветеранів або інвалідів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, державних та комунальних спеціалізованих підприємств, установ та закладів соціального обслуговування, що надають соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги";

 Пенсійного фонду України та його органів;

 державних видавництв і підприємств книгорозповсюдження, вітчизняних видавництв та підприємств книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру) -

оголошення про намір передати майно в оренду не розміщується і обласна рада розглядає питання про укладання договору оренди з таким заявником без проведення конкурсу.

 

3.2. Питання про передачу в оренду майна узгоджується з відповідною профільною комісією обласної ради та, у випадках, передбачених чинним законодавством, - з органом культурної спадщини, Харківським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.

 

3.3. Управління з питань комунальної власності виконавчого апарату обласної ради забезпечує надання щоквартальної інформації щодо закінчення термінів договорів оренди для подальшого розгляду постійною комісією обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області питання стосовно подальшого їх перебування в оренді.

 

3.4. Питання про підготовку проекту рішення щодо передачі майна в оренду може розглядатися постійною комісією обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області за власною ініціативою.

 

3.5. Після надходження заяви про оренду цілісних майнових комплексів та документів, передбачених у пункті 2.2. цього Положення, управлінням з питань комунальної власності виконавчого апарату обласної ради забезпечується:

-         перевірка комплектності наданих документів;

-         погодження умов договору оренди з Харківським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України та органом охорони культурної спадщини у випадках, передбачених законодавством;

-         погодження питання передачі в оренду цілісних майнових комплексів та нерухомого майна з постійною комісією обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області та відповідними профільними комісіями обласної ради.

 

3.6. Про результат розгляду заяви та наданих документів обласна рада повідомляє заявника письмово, після прийняття відповідного рішення обласної ради у встановлений законодавством термін.

3.7. Укладання договорів оренди окремого індивідуально визначеного майна здійснюється комунальним підприємством (організацією, установою).

 

3.8. Укладання договорів оренди нерухомого майна загальною площею до 200 кв. м на одне комунальне підприємство (організацію, установу) здійснюється ними на підставі прийнятого обласною радою рішення.

 

3.9. Укладання договорів оренди цілісних майнових комплексів, їх структурних підрозділів та нерухомого майна загальною площею понад 200 кв. м здійснюється головою обласної ради згідно з відповідним рішенням обласної ради.

 

IV. Порядок проведення конкурсу на право укладання

договору оренди майна

 

4.1. Конкурс на право укладання договору оренди цілісних майнових комплексів, нерухомого майна полягає у визначенні орендаря, який запропонував найбільшу орендну ставку (тариф) при забезпеченні виконання інших умов договору.

 

4.2. Конкурс оголошується на підставі відповідного розпорядження голови обласної ради за результатами вивчення попиту на об’єкти оренди в разі надходження до обласної ради двох і більше заяв.

У разі надходження однієї заяви про оренду певного об’єкта (цілісного майнового комплексу, будівлі, споруди, групи приміщень), а іншої – про оренду частини цього об’єкта обласна рада повідомляє останнього заявника, що розглядається питання про оренду всього об’єкта.

 

4.3. Для оголошення конкурсу управління з питань комунальної власності виконавчого апарату обласної ради готує інформаційне повідомлення, яке містить пропозиції щодо умов договору оренди, а також свідоцтво про право власності на об’єкт оренди (у разі оренди будівель, споруд, приміщень строком на три роки і більше), із зазначенням стартової орендної ставки від вартості майна, з урахуванням цілей використання орендованого майна.

 

4.4. Основним критерієм визначення переможця є максимальний розмір орендної ставки (тарифу) при обов’язковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу.

 

4.5. Для участі в конкурсі учасник конкурсу подає на розгляд конкурсної комісії, крім документів, визначених у пункті 2.2. цього Положення:

-         заяву на участь у конкурсі;

-         зобов’язання (пропозиції) щодо виконання умов конкурсу (відображаються в проекті договору оренди);

-         додаткові пропозиції до договору оренди (у разі оренди цілісного майнового комплексу – обсяг ресурсів, які будуть залучені, продукція, послуги, ринки збуту, джерела постачання сировини і матеріалів тощо; у разі оренди нерухомого майна – варіанти поліпшення орендованого майна);

-         пропозиції щодо забезпечення зобов’язань зі сплати орендної плати (завдаток, відображаються в проекті договору оренди).

Окрім того,

а) для учасників конкурсу, які є юридичними особами:

-             документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи;

-             звіт про фінансові результати, з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей (платоспроможність);

-             довідку від учасника конкурсу про те, що щодо нього не порушено справу про банкрутство довільної форми;

б) для учасників конкурсу, які є фізичними особами:

-        копію документа, що посвідчує особу учасника конкурсу, або належним чином оформлену довіреність, видану представнику фізичної особи;

-       декларацію про доходи або завірену в установленому порядку копію звіту суб’єкта малого підприємництва – фізичної особи – платника єдиного податку.

Пропозиції учасників конкурсу до проекту договору оренди мають відповідати умовам конкурсу, зазначеним в оголошенні про конкурс, та чинному законодавству України.

 

4.6. Для проведення конкурсу на право укладання договору оренди створюється конкурсна комісія, що діє на підставі Положення про конкурсну комісію з передачі в оренду об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням обласної ради.

 

4.7. Конкурс проводиться в один етап, де визначається переможець згідно з умовами конкурсу та зобов’язаннями учасника конкурсу.

 

4.8. Конкурс проводиться при наявності пропозицій, які відповідають умовам конкурсу. Переможець визначається комісією за критерієм найбільшої запропонованої орендної ставки (тарифу) за рік при обов’язковому забезпеченні виконання всіх умов конкурсу, інші пропозиції щодо розміру орендної ставки комісією не розглядаються як такі, що не відповідають умовам конкурсу.

У разі надходження заяви від однієї особи конкурсна комісія приймає рішення щодо укладання договору з цією особою, якщо остання погодилася з усіма умовами конкурсу.

У разі відсутності пропозицій, які б відповідали умовам конкурсу, конкурс вважається таким, що не відбувся, про що приймається відповідне протокольне рішення.

У разі надходження після оголошення конкурсу заяви про оренду від особи, яка відповідно до законодавства має право на отримання відповідного об’єкта спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області в оренду поза конкурсом, комісія приймає протокольне рішення про укладання договору оренди із зазначенням заявником відповідно до законодавства. За наявності кількох пропозицій від таких осіб договір оренди укладається з особою, заява якої надійшла раніше.

 

4.9. Конкурс проводиться через п'ятнадцять - тридцять календарних днів після опублікування повідомлення про його оголошення в засобах масової інформації.

Кінцевий термін прийняття заяв про участь у конкурсі, підтверджуючих документів та конкурсних пропозицій – за чотири - сім календарних днів до початку проведення конкурсу.

 

4.10. Пропозиції надаються у конвертах з написом «На конкурс», запечатаних печаткою учасника конкурсу. До дати проведення конкурсу конверти з пропозиціями зберігаються у голови конкурсної комісії.

 

4.11. За результатами конкурсу з переможцем конкурсу голова обласної ради або комунальне підприємство відповідно до п. 1.4. цього Положення укладає договір оренди за формою, що додається до зазначеного Положення, у встановленому порядку. До умов договору оренди включаються орендна ставка (тариф) в розмірі, запропонованому переможцем конкурсу, та інші пропозиції переможця конкурсу.

 

V. Оцінка майна

 

5.1. Оцінка вартості цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна регулюється Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»,  Положенням про конкурсну комісію з відбору суб’єктів оціночної діяльності, Положенням про конкурсну комісію з передачі в оренду об’єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області, іншими нормативно–правовими актами та здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Оцінка об’єкта оренди передує укладанню договору оренди.

У разі якщо на момент подовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для подовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.

5.2.            Незалежна оцінка майна проводиться на підставі договору на проведення оцінки майна, який укладається замовником із суб’єктом оціночної діяльності.

Висновки суб’єкта оціночної діяльності про вартість майна погоджуються з комісією обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області та затверджуються головою обласної ради.

 

5.3.            Розмір та порядок оплати робіт з оцінки майна встановлюється між суб’єктом оціночної діяльності та замовником оцінки за домовленістю сторін або за результатами конкурсу (або сторін договору оренди).

 

5.4.            Питання оцінки майна, які не врегульовані цим Положенням, регулюються чинним законодавством України з питань оцінки майна.

VI. Умови договору оренди комунального майна

 

6.1. Істотними умовами договору оренди комунального майна є:

-         об’єкт оренди (склад і вартість, з урахуванням її індексації);

-         строк, на який укладається договір оренди;

-         орендна плата, з урахуванням її індексації;

-         порядок використання амортизаційних відрахувань;

-         відновлення орендованого майна та умови його повернення;

-         виконання зобов’язань;

-         страхування орендарем взятого ним в оренду майна;

-         обов’язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна;

-         забезпечення виконання зобов’язань – неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток тощо;

-         порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об’єкта оренди.

За згодою сторін у договорі можуть бути передбачені наступні умови:

-         сплата всіх належних комунальних платежів;

-         обов’язок орендаря своєчасно здійснювати поточний та, за згодою орендодавця, капітальний ремонт орендованого майна;

-         сплата платежів за користування земельною ділянкою;

-         інші умови, передбачені Типовим договором оренди комунального майна, що додається до цього Положення.

 

6.2. Договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

 

VII. Прикінцеві положення

 

7.1. Передача в суборенду майна, що знаходиться в оренді, здійснюється за згодою Орендодавця після надходження звернення Орендаря із зазначеного питання, проекту договору суборенди та документів, визначених у пункті 2.2. цього Положення. До договору суборенди застосовуються положення про договір оренди.

Передача цілісних майнових комплексів у суборенду забороняється.

Плата за суборенду майна, яку отримує орендар, не повинна   перевищувати орендної плати орендаря за майно, що передається в суборенду. Різниця між нарахованою платою за суборенду і тією її частиною,  яку отримує орендар, спрямовується до обласного бюджету. Контроль за  визначенням розміру плати за суборенду та її спрямуванням (в частині, що перевищує суму орендної плати за майно, яке передається в суборенду) до  відповідного бюджету покладається на орендодавців.

 

7.2. Зміни до діючих договорів оренди комунального майна, а також до договорів суборенди майна вносяться в порядку, визначеному чинним законодавством України, цим Положенням і укладеним договором оренди, та оформлюються додатковими угодами.

Зміни до договорів оренди, що не стосуються збільшення орендованої площі, укладаються від імені обласної ради головою обласної ради в порядку, визначеному чинним законодавством України, цим Положенням і укладеним договором оренди, та оформлюються додатковими угодами.

Зміни до договорів оренди, за якими орендодавцем майна виступає комунальне підприємство (установа, організація), та до договорів суборенди майна, що не стосуються збільшення орендованої площі, укладаються сторонами в порядку, визначеному чинним законодавством України, цим Положенням і укладеним договором оренди, та оформлюються додатковими угодами.

Для внесення таких змін сторони направляють із супровідним листом до обласної ради три примірники додаткової угоди, а також копії відповідних матеріалів, що є підставою для її укладання. Додаткова угода до договору оренди (суборенди) набуває чинності після її погодження головою обласної ради.

Зміни до договорів оренди в 2011 - 2012 роках, що не стосуються перегляду розміру орендної плати, орендодавцем по яких виступає ОК ВЕП «ДЕРЖПРОМ», оформлюються додатковими угодами та направляються із супровідним листом до обласної ради з відповідними матеріалами, що стали підставою для їх укладання, протягом місяця з дати підписання уповноваженими особами.

 

7.3. Контроль за виконанням умов договорів оренди (суборенди) покладається на сторони договору оренди (суборенди).

 

7.4. У разі невиконання або неналежного виконання орендарем своїх обов’язків, згідно з договором оренди та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України, договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду.

 

7.5. Питання, що не врегульовані цим Положенням, регулюються чинним законодавством України з питань орендних відносин.

 

 

 

Перший заступник голови

обласної ради                                                                                  О. Олешко

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

до Положення про порядок передачі

в оренду майна, що є спільною власністю

територіальних громад сіл, селищ,

міст області

                                                                                                         

Типовий договір оренди

комунального майна

 

Місто Харків                                                                _________________

                                                                                                         (число, місяць, рік - словами)

 

Ми, що нижче підписалися, ______________________________________________________________,

                                               (повна назва Орендодавця)

ідентифікаційний код ЄДРПОУ _________________________, місцезнаходження якого: ___________________________________________

                                                                                                     (адреса)

(далі - Орендодавець) в особі ______________________________, що діє на підставі ______________________________________________________, з одного боку,                                                           (назва документа, N наказу)

та _________________________________________________________________,

                                                               (повна назва особи Орендаря)

ідентифікаційний код ЄДРПОУ _________________________,   місцезнаходження якого: __________________________________________

                                                                                            (адреса)

(далі - Орендар) в особі ___________________________________, що діє на підставі _______________________________________________________, з іншого боку,                                                                (статут, довіреність тощо)

уклали цей Договір про наведене нижче:

 

1. Предмет Договору

 

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно (цілісний майновий комплекс комунального підприємства, структурний підрозділ комунального підприємства, нерухоме майно (будівля, споруда, приміщення), окреме індивідуально визначене майно) (далі - Майно) загальною площею _____________________ кв.м, розташоване за адресою: __________________________________________, на _______________________поверсі(ах) _______________________________ (будинку, приміщення, будівлі)_______________________________________, що перебуває на балансі_____________________________________________ (далі - Балансоутримувач), склад і вартість якого визначено відповідно до наведеного акту оцінки (звіту суб’єкта оціночної діяльності про незалежну оцінку Майна), складеного станом на «___» ________ 200_ року, вартість якого становить __________________ грн., у тому числі: основні фонди за вартістю ____________________ грн.*

Майно передається в оренду з метою _____________________.

1.2.  Грошові кошти та цінні папери, з урахуванням дебіторської та кредиторської заборгованості, передаються Орендареві в користування на умовах кредитного договору, що укладається одночасно з підписанням цього Договору.*

 

1.3.    Інші оборотні матеріальні активи в сумі - __________________ грн. Орендар викуповує на підставі договору купівлі-продажу, що укладається одночасно з підписанням цього Договору.*

 

1.4.    Після укладання цього Договору Орендар приєднує до свого майна Підприємство в установленому порядку.*

 

1.5.    Орендар виступає правонаступником усіх прав та обов’язків реорганізованого Підприємства.*

 

(У разі оренди структурного підрозділу Орендар виступає правонаступником прав та обов’язків комунального підприємства у частині активів і пасивів останнього, переданих відповідно до розподільчого балансу Підприємства).

 

1.6.   Майно Підприємства обліковується окремо від іншого майна
Орендаря на окремому балансі із зазначенням того, що це майно є орендованим.*

 

1.7.   Стан Майна на момент укладання договору (потребує / не потребує  поточного або капітального чи поточного і капітального ремонту) визначається в акті приймання-передачі.

 

1.8.      Стан Майна на момент укладання договору визначається в звіті суб’єкта оціночної діяльності про незалежну оцінку Майна.*

 

2. Умови передачі орендованого майна Орендарю

 

2.1. Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін,  указаний у Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж три роки - не раніше дати державної реєстрації Договору) та акта приймання-передачі Майна.

 

2.2. Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це Майно.

Власником Майна залишаються територіальні громади сіл, селищ, міст області, а Орендар користується ним протягом строку оренди.

 

2.3. Передача Майна в оренду здійснюється за вартістю, визначеною в звіті про незалежну оцінку суб’єкта оціночної діяльності, складеному за Методикою оцінки, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

 

2.4. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання покладається на Орендодавця.

2.5. Вартість Майна, яке Орендар повертає Орендодавцю (або юридичній особі, яку зазначить Орендодавець), визначається на підставі передавального балансу та акта оцінки, складеного за даними інвентаризації на момент припинення дії цього Договору, звіреного з актом приймання-передачі майна в оренду.*

Орендар повертає майно Орендодавцю (Балансоутримувачу або юридичній особі, вказаній Орендодавцем) у порядку, визначеному чинним законодавством України та цим Договором.

Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі.

 

3. Орендна плата

 

3.1. Стартова орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженої рішенням обласної ради від _________________ 200_ року(далі - Методика), і за результатами конкурсу становить за рік _______________ грн. (прописом) (без урахування ПДВ та індексу інфляції). Орендна плата за перший місяць оренди -
________________ 200__ р. становить ___________ грн.  (та прописом) (без           (місяць)

урахування ПДВ та індексу інфляції за (місяць, рік), який враховується при сплаті.

Ставка орендної плати (тариф) становить ___ % за рік.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України.

 

3.2. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

 

3.3. Орендна плата перераховується:

до обласного бюджету,*

або

до обласного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні __ % до __%, щомісяця не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним.

 

3.4. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із Сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від Сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

 

3.5. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі,  підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному в пункті 3.3. співвідношенні, відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

У разі недостатності суми перерахованої орендної плати для виконання зобов’язань за договором в повному обсязі, у першу чергу зараховується сума пені, а у другу чергу сплачується основна сума боргу, відповідно до порядку, встановленого ст. 534 Цивільного кодексу України.

 

3.6. Зайва сума орендної плати, що надійшла до обласного бюджету та Балансоутримувачу, підлягає заліку в рахунок подальших платежів.

 

3.7. У разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до обласного бюджету та Балансоутримувачу.

 

4. Використання амортизаційних відрахувань

і відновлення орендованого Майна

 

4.1. Передбачені законодавством амортизаційні відрахування на орендоване Майно нараховуються його Балансоутримувачем і використовуються на повне відновлення орендованих основних фондів.

 

Або:

«4.1. Передбачені законодавством амортизаційні відрахування на орендоване Майно нараховуються Орендарем, залишаються в його розпорядженні і в першочерговому порядку використовуються ним на повне відновлення орендованих основних фондів».*

 

4.2. Поліпшення орендованого Майна, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, є власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області.

 

4.3. Відновлення орендованого Майна здійснюється орендарем відповідно до пунктів 5.4, 5.6, 6.2 цього Договору.

 

4.4. Для отримання згоди Орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень Орендар подає заяву та такий пакет документів: опис передбачуваних поліпшень і кошторис витрат на їх проведення; інформацію про доцільність здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна; приписи органів пожежного нагляду, охорони праці, якщо такі є; експертний висновок на проектно-кошторисну документацію.

 

4.5. У разі отримання від Орендодавця згоди на проведення невід’ємних поліпшень, Орендар складає графік поетапного виконання робіт та проектно-кошторисну документацію і подає відповідні документи Орендодавцю на затвердження. Акт виконаних робіт по кожному етапу погоджується з Орендодавцем /Балансоутримувачем/. У разі перевищення кошторису на відповідному етапі робіт, без попереднього погодження такого перевищення з Орендодавцем /Балансоутримувачем/, вважається, що Орендар без згоди Орендодавця /Балансоутримувача/ здійснив невідокремлювані поліпшення на суму перевищення кошторису, які у подальшому не підлягають компенсації.

 

 

5. Обов'язки Орендаря

 

Орендар зобов'язується:

 

5.1. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору.

 

5.2. Зобов’язання Орендаря за сплатою орендної плати забезпечуються у вигляді завдатку, у розмірі орендної плати за _________ місяці, передбаченого цим Договором та конкурсними пропозиціями, та підлягає сплаті до обласного бюджету та Балансоутримувачу строком до «___»_________ 20___ року у співвідношенні, визначеному в пункті 3.3. цього договору.

У разі порушення Орендарем зобов’язань зі сплати орендної плати, він має відшкодувати збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір завдатку. Завдаток, перерахований несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується на користь обласного бюджету.

 

5.3. Своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.

 

5.4. Забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, утримувати Майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване Майно в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки.

 

5.5. Забезпечити Орендодавцю і Балансоутримувачу доступ на об'єкт оренди з метою перевірки його стану і відповідності напряму використання за цільовим призначенням, визначеним цим Договором.

 

5.6. Своєчасно здійснювати за власний рахунок капітальний (з дозволу Орендодавця), поточний та інші види ремонтів орендованого Майна. Ця умова Договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого Майна і не тягне за собою зобов'язання  Орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень.

 

У разі, якщо об'єкт оренди підлягав екологічному аудиту і у звіті про екологічний  аудит вказується на певні невідповідності вимогам законодавства і висуваються певні вимоги або надаються рекомендації, до Договору включається пункт 5.8 такого змісту:

«5.7. Протягом ___________________ здійснити заходи щодо усунення                                                      (період)

невідповідностей вимогам чинного законодавства, виявлених екологічним аудитом, відповідно до рекомендацій (вимог), наданих у звіті про екологічний аудит.».

 

5.8. Протягом місяця після укладення цього Договору застрахувати орендоване Майно, не менше, ніж на його вартість за звітом про оцінку/актом оцінки, на користь

_________________________________________________________________,

(Орендодавця (для передачі Балансоутримувачу) або Орендаря)

який несе ризик випадкової загибелі чи пошкодження об'єкта оренди, у порядку, визначеному законодавством, і надати орендодавцю копії страхового полісу і платіжного доручення. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди Майно було застрахованим.

 

5.9. Щомісяця до 20 числа надавати Орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати за попередній місяць (копію платіжного доручення з відміткою обслуговувального банку про перерахування орендної плати до обласного бюджету). На вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звіряння.

 

5.10. У разі припинення або розірвання Договору повернути Орендодавцеві або підприємству/товариству, вказаному Орендодавцем, орендоване Майно в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря.

 

5.11.  Здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого Майна. Протягом 15 робочих днів після підписання цього Договору укласти з Балансоутримувачем орендованого Майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю.

 

5.12. Нести відповідальність за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки і санітарії в приміщеннях згідно із законодавством.

 

5.13. У разі зміни рахунку, назви підприємства, телефону, юридичної адреси повідомляти про це Орендодавця у тижневий строк.

 

5.14. Здійснити нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію цього Договору (якщо це передбачено законодавством) за рахунок власних коштів.

 

 

 

6. Права Орендаря

 

Орендар має право:

 

6.1. За згодою Орендодавця здавати Майно в суборенду. Плату за суборенду в розмірі, що не перевищує орендної плати за об'єкт суборенди, отримує Орендар, а її решта спрямовується до обласного бюджету.

 

6.2. За згодою Орендодавця та Балансоутримувача за рахунок власних коштів проводити заміну, реконструкцію, розширення, технічне переозброєння орендованого Майна, що зумовлює підвищення його вартості.

 

6.3. Самостійно розподіляти доходи, отримані в результаті використання орендованого Майна, створювати спеціальні фонди (розвитку виробництва, соціально-культурних заходів тощо).

 

7. Обов'язки Орендодавця

 

Орендодавець зобов'язується:

 

7.1. Передати Орендарю в оренду Майно згідно з цим Договором за актом приймання-передачі майна, який підписується одночасно з цим Договором, а в разі оренди нерухомого Майна на строк не менше ніж три роки - після державної реєстрації Договору.

 

7.2. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим Майном на умовах цього Договору.

 

7.3. У випадку реорганізації Орендаря до припинення чинності цього Договору переукласти цей Договір на таких самих умовах з одним із правонаступників, якщо останній згоден стати Орендарем.

 

7.4. У разі здійснення Орендарем невід'ємних поліпшень орендованого Майна Орендодавець зобов'язаний здійснювати контроль за здійсненням таких поліпшень.

 

7.5. Контролювати визначення розміру плати за суборенду, спрямування її (в частині, що перевищує суму орендної плати за майно, яке передається в суборенду) до обласного бюджету, а також належне виконання Орендарем свого обов’язку щодо здійснення перерахування визначеної п. 3.3. частини орендної плати, що повинна надходити до обласного бюджету.

 

Договір може містити або не містити зобов'язання Орендодавця щодо відшкодування поліпшень Майна.

 

8. Права Орендодавця

Орендодавець має право:

 

8.1. Контролювати наявність, стан, напрями та ефективність використання Майна, переданого в оренду за цим Договором.

 

8.2. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання у разі погіршення стану орендованого Майна внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього Договору.

 

8.3. Здійснювати контроль за станом Майна шляхом візуального обстеження зі складанням акта обстеження.

 

8.4. Звертатися до суду з позовом про стягнення визначеної п. 3.3. орендної плати, у тому числі в частині орендної плати, що повинна надходити до обласного бюджету, у випадку несвоєчасного або не в повному обсязі її перерахування.

 

 

9. Відповідальність і вирішення спорів

за Договором

 

9.1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

 

9.2. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов'язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим Договором. Орендар відповідає за своїми зобов'язаннями і за зобов'язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов'язаннями не може бути звернене на орендоване Майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.

 

9.3. Спори, які виникають за цим Договором або в зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.

 

10. Строк чинності, умови зміни

та припинення Договору

 

10.1. Цей Договір укладено строком на _____________, що діє з "___"_____________ 200__ р. по "___"_____________ 20__ р. включно.

 

10.2. Умови цього Договору зберігають силу протягом усього строку цього Договору, у тому числі у випадках, коли після його укладання законодавством установлено правила, що погіршують становище Орендаря, а в частині зобов'язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.

 

10.3. Зміни до умов цього Договору або його розірвання допускаються за взаємної згоди Сторін. Зміни, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншою Стороною.

 

10.4. У разі, якщо Орендодавець (Балансоутримувач) має намір використовувати орендоване Майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це Орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору. У разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення договору протягом одного місяця після закінчення його дії, Договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором. Зазначені дії оформляються додатковою угодою, яка є невід'ємною частиною Договору.

 

10.5. Реорганізація Орендодавця або перехід права власності на орендоване Майно третім особам не є підставою для зміни або припинення чинності цього Договору, і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого Майна (його правонаступників), за винятком випадку приватизації орендованого Майна Орендарем.

 

10.6.   Чинність цього Договору припиняється внаслідок:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- приватизації орендованого Майна Орендарем;

- загибелі орендованого Майна;

- достроково за взаємною згодою Сторін або за рішенням суду;

- банкрутства Орендаря;

- ліквідації Орендаря - юридичної особи;

- у разі смерті Орендаря (якщо Орендарем є фізична особа).

 

10.7. У разі припинення або розірвання Договору поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого Майна не завдаючи йому шкоди, є власністю Орендаря, а невід'ємні поліпшення – власністю Орендодавця.

Вартість невід’ємних поліпшень орендованого майна, здійснених Орендарем за згодою Орендодавця, компенсується Орендодавцем після припинення (розірвання) Договору або не підлягає компенсації. Здійснення невідокремлюваних поліпшень не дає першочергового права на здійснення приватизації шляхом викупу. Питання компенсації невідокремлюваних поліпшень орендованого майна, що були здійснені за рахунок власних коштів Орендаря, регулюються даним Договором та чинним законодавством України.

 

10.8.  У разі припинення або розірвання цього Договору Майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем _______________________________(Орендодавцю або Балансоутримувачу).

У разі, якщо Орендар затримав повернення Майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.

 

10.9.  Майно вважається поверненим Орендодавцю/Балансоутримувачу з моменту підписання Сторонами акта приймання-передачі. Обов'язок щодо складання акта приймання-передачі про повернення Майна покладається на Орендаря.

 

10.10.  Якщо Орендар не виконує обов'язку щодо повернення Майна, Орендодавець має право вимагати від Орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування Майном за час прострочення.

 

10.11.  У разі відмови Орендодавцем у пролонгації Договору, нарахування та оплата за самовільне перебування його на об’єкті оренди не є підставою вважати Договір автоматично поновленим на новий строк.

 

10.12. Взаємовідносини Сторін, неврегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.

 

10.13.    Цей Договір укладено в ________ примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу.

 

11. Платіжні та поштові реквізити Сторін

 

Орендодавець ____________________________________________________

 

Орендар      _______________________________________________________

 

12. Додатки

 

Додатки до цього Договору є його невід'ємною і складовою частиною. До цього Договору додаються:

-         розрахунок орендної плати;

-         звіт про незалежну оцінку / акт оцінки Майна, що передається в оренду;

-         акт приймання-передачі орендованого Майна.

 

    Орендодавець                                                                                     Орендар

          _______________                                                                  _______________

          _______________                                                                  _______________

                                                                                                                                

          М.П.                                                                                                 М.П.

 

(* визначені умови договору при передачі в оренду цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів)

 

 

 

 

Перший заступник голови

обласної ради                                                                                              О. Олешко