Звіт  про роботу постійної комісії обласної ради з питань науки,  освіти, культури, історичної спадщини, духовності та національних меншин  за період з листопада 2010 року по листопад 2011 року

 

Постійна комісія створена рішенням обласної ради від 25 листопада 2010 року № 5-VI на  I сесії. У складі комісії зараз працює  10 депутатів.

 

Всю роботу комісія проводить згідно з поточними і перспективними планами. Вона будує свою роботу на основі законності, гласності, рівноправності та вільного колективного обговорення питань та прийняття рішень. Постійна комісія  відповідно до Положення про постійні комісії розглядає питання  щодо розвитку науки і освіти в регіоні; розвитку мережі, укріплення матеріально-технічної бази закладів культури; попередньо розглядає проекти програм щодо розвитку науки, освіти культури, історичної спадщини, духовності,  а також програм культурного розвитку національних меншин;       здійснює аналіз щодо розвитку культури, збереження історичної спадщини та  пам’яток культури в регіоні, розглядає питання стосовно розвитку мережі, укріплення матеріально-технічної бази закладів культури;

 

Всього постійна комісія за цей період провела 23 засідання,  на яких було розглянуто 212 питань.

 

У 2009 році замість окремих програм гуманітарного спрямування, що функціонували в області, обласною радою було  затверджено комплексну Програму розвитку гуманітарної сфери.            До ходу виконання цієї програми та виконанню її заходів постійна комісія поверталася неодноразово. Інформацію щодо стану  виконання комплексної Програми розвитку гуманітарної сфери було розглянуто на засіданнях постійної комісії  28 січня, 08 лютого, 06 квітня та  24 жовтня 2011 року. З метою вдосконалення позашкільної освіти шляхом надання підтримки та забезпечення її розвитку, зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти та поліпшення соціального стану дітей-сиріт, позбавленим батьківського піклування, а також особам із їх числа, зарахованим на перший курс (перший рік) навчання до вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації; забезпечення практичної реалізації прав національних меншин на території області  постійна комісія розглянула  та рекомендувала к розгляду зміни до  Програми розвитку гуманітарної сфери, які було прийнято обласною радою 23 грудня 2010 року. Чергові зміни до цієї програми були  розглянуті на засіданні постійної комісії 06 червня 2011 року. 

 

Депутати комісії  постійно приділяють увагу  виконанню рішень обласної ради  та своїх власних. 06 квітня 2011 року депутати розглянули питання щодо виконання обласних програм:  Підтримки розвитку архівної справи на 2007-2010 роки;   „Інформаційно-комунікаційні технології в закладах та установах системи освіти Харківської області на 2007-20210 роки” та „Шкільний автобус” на 2006-2010 роки. Оскільки до складу діючої комплексної Програми розвитку гуманітарної сфери увійшли заходи, якими передбачено придбання комп’ютерної техніки та шкільних автобусів  для закладів освіти області, зазначені програми  рекомендовано зняти з контролю та не подовжувати термін їх дії. На цьому ж засідання комісія розглянула  та погодила пропозиції Головного управління освіти і науки обласної державної адміністрації щодо розподілу шкільних автобусів за рахунок коштів обласного бюджету у 2011 році на загальну суму 3,0 млн. грн., враховуючи існуючу завантаженість учнів на одне  пасажирське місце в автобусах. Обласна рада 27 жовтня 2011 року рішенням № 265-VI передала шкільні автобуси  у спільну власність Нововодолазького, Великобурлуцького, Зміївського, Валківського, Харківського, Куп’янського, Кегичівського, Богодухівського, Близнюківського та Сазновщинського районів.

 

23 травня 2011 року комісія розглянула інформацію щодо виконання заходів програми регіональної Програми духовно-морального відродження і збереження історичної правди на 2011-2015 роки. На її виконання було запроваджено в загальноосвітніх навчальних закладах Харківської області пілотний проект „Православна культура Слобожанщини” з 01 жовтня 2010 року у 9-ти базових загальноосвітніх навчальних закладах (Близнюківський ліцей, Шарівська ЗОШ I-III ступенів Валківського району; Малоданилівский ліцей та  Дворічнокутнянська ЗОШ I-III ступенів Дергачівського району; Липецька  ЗОШ I-III ступенів Харківського  району;  а також   ще 4-х навчальних закладах міста Харкова.

 

06 червня 2011 року   комісія заслухала звіт про  виконання Програми підтримки діяльності та розвитку  культур національних меншин  області на 2008 – 2010 роки, затвердженої рішенням обласної ради  від 17 квітня 2008 року   № 682 – V”. У ході реалізації цієї програми  здійснено ряд цілу низку конкретних заходів, спрямованих на задоволення духовних і культурно-освітніх потреб етнічних спільнот, що мешкають на території області, зміцнення міжетнічної толерантності в регіоні.  На жаль, кошти  для реалізації заходів  програми з обласного бюджету  не виділялися. Ця програма знята з контролю, оскільки її заходи є  складовою частиною комплексної програми розвитку гуманітарної сфери. А 27 жовтня депутатами було заслухано інформацію про хід виконання у 2011 році заходів 10 розділу комплексної Програми розвитку гуманітарної сфери, направлених на підтримку діяльності та розвитку культур національних меншин.  Постійна комісія звернулася до обласної державної адміністрації з проханням  розглянути можливість профінансувати  проведення соціологічного дослідження „Громадська думка харків’ян щодо міжетнічної ситуації в м. Харкові та області” та розроблення  стратегії етнонаціонального розвитку області на основі отриманих результатів на виконання заходів розділу 10 у сумі 50,0 тис. грн.  Виділення цих коштів  заплановано для розгляду на черговому пленарному засіданні обласної ради.

 

11 серпня було розглянуто інформацію про виконання ряду рішень, контроль за якими покладено на постійну комісію. За результатами розгляду  було поінформовано голову обласної ради про виконання наступних рішень та необхідність зняття їх з контролю: „Про перейменування Харківського обласного Палацу дитячої та юнацької творчості” та „Про перейменування спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату I-II ступенів № 55 для дітей з вадами розумового розвитку м. Харкова комунальної власності”. На цьому ж засіданні було заслухано інформацію щодо ходу виконання  рішення обласної ради „Про відзначення в області 20-ї річниці незалежності України”.

 

Депутати постійно опікуються питаннями щодо  фінансового забезпечення установ галузей „освіта” та „культура”, виконання обласного бюджету. Ці питання розглядалися на засіданнях постійної комісії 29 листопада, 16 та 27 грудня 2010 року, 08 лютого, 06 червня, 11 серпня, 24 жовтня 2011 року. Також і за сприяння постійної комісії рішенням обласної ради від 18 серпня 2011 року № 225-VI  „Про внесення змін до рішення обласної ради від 28 грудня 2010 року № 64-VI „Про обласний бюджет на 2011 рік”  та додатків до нього (зі змінами) за рахунок  субвенції з державного бюджету на реалізацію пріоритетів розвитку регіонів затверджено видатки на капітальний ремонт будівлі Харківського державного академічного театру ляльок ім. В.А Афанасьєва  у сумі 1053 тис. грн., капітальний ремонт будівлі Харківського театру для дітей та юнацтва у сумі 650 тис. грн., капітальний ремонт покрівлі Харківського художнього музею у сумі 281 тис. грн.  А до  ситуації, що   склалася з фінансуванням  обласних театрально-концертних установ у 2011 році, комісія поверталася  декілька разів. На сесії, що відбулася 27 жовтня 2011 року, обласною радою  було прийнято рішення    щодо додаткового виділення коштів на фінансову підтримку закладам мистецтва у сумі 5464,3 тис. грн. На жаль, це питання повністю не вирішено. За розрахунками управління культури і туризму працівникам вказаних  закладів не вистачає до кінця року на оплату праці з нарахуваннями 4095,8 тис. грн., на оплату енергоносіїв 4627,5 тис. грн.

 

Згідно з  чинним порядком управління майном, що перебуває у спільній  власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, постійна комісія  по мірі надходження матеріалів погоджує призначення на посади, подовження терміну дії контрактів та звільнення з посади керівників установ та підприємств обласної комунальної власності на умовах контракту, а також вищих навчальних закладів, узгоджують передачу  об’єктів в оренду, надання дозволів на списання майна, відчуження об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, інші питання стосовно комунальної  власності. Постійна комісія погоджує статути обласних комунальних закладів та підприємств профільних галузей. На своєму засіданні 06 квітня 2011 року було розглянуто питання щодо кадрового резерву  на посади керівників закладів освіти  та культури обласного підпорядкування та погоджено відповідні списки.

 

Питання впорядкування мережі вищих педагогічних навчальних закладів комунальної власності  постійна комісія розглядала неодноразово. Результатом цієї роботи  було прийняття  27 жовтня  2011 року рішення „Про реорганізацію Красноградського коледжу Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди та Балаклійського коледжу Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди шляхом приєднання до комунального закладу „Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради”.

 

Багато разів постійна комісія поверталася до питання щодо створення обласного комунального закладу „Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва”. Його було утворено  з метою ефективного використання бюджетних коштів, покращання фінансово-економічного стану галузі „Культура”, збереження та належного  використання культурного надбання 23 грудня 2010 року  обласною радою  рішенням № 61-VI. Цей заклад було утворено шляхом злиття Харківського обласного центру народної творчості, комунального закладу „Харківський  український культурний центр „Юність” та обласної художньої галереї „мистецтво Слобожанщини”.

 

Також складним було питання щодо припинення діяльності  ліцеїв при вищих навчальних закладах. Відповідно до вимог статей 89, 90 Бюджетного кодексу України видатки на ці заклади повинні  здійснюватися з міського бюджету. Але фінансувалися зазначені ліцеї  з обласного бюджету всупереч вимог  чинного законодавства. Рішеннями обласної №№ 38-VI, 198-VI, 199-VI,  200-VI та  201-VI було ліквідовано 5 ліцеїв. Ці рішення були прийняті з метою приведення фінансування до вимог чинного законодавства, а також сприяння ефективному використанню коштів обласного бюджету. Харківський університетський ліцей Харківської обласної ради було передано зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області  до комунальної власності міста Харкова. 

 

24 жовтня 2011 року  постійна комісія на своєму засіданні  погодила, а 27 жовтня обласна рада прийняла рішення щодо утворення обласного комунального підприємства „Великий слобожанський ансамбль пісні і танцю. Цей колектив уже  взяв участь у Днях культури України в Ізраїлі, які пройшли 17 - 21 листопада. Харківський колектив підготував програму, в якій відображено музичне і танцювальне мистецтво різних регіонів України.

 

З метою стимулювання розвитку та соціальної підтримки талантів Харківської області, виявлення обдарованої молоді та сприяння їх самореалізації 2007 року рішенням  обласної ради було запроваджено конкурс  ім. О.С. Масельського на кращий літературний твір. Контроль за його виконанням покладено на постійну комісію. З метою проведення на належному рівні 5-го, ювілейного обласного конкурсу, на розгляд обласної ради було запропоновано внести наступні зміни: введено мінімальний розмір творів, виокремлено категорію авторів, що є  членами спілки письменників або журналістів, збільшено розмір премій переможцям, заплановано видання творів переможців окремою збіркою. Запропоновані зміни було проголосовано  і прийнято відповідне рішення 17 лютого 2011 року. Цей конкурс привертає увагу наших обдарованих земляків, які свій талант та любов до рідного краю втілюють у художньому слові. Серед конкурсантів багато молоді.

 

Заступником голови постійної комісії Заковоротним В.Г. було ініційовано  і внесено на розгляд обласної ради проект  рішення „Про відзначення 50-річчя першого польоту людини в космос та звернення до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад”. 23 грудня 2010  року це рішення було прийняте. На його виконання розпорядженням голови обласної державної адміністрації було затверджено План заходів та склад організаційного комітету з підготовки та відзначення 50-річчя першого польоту людини в космос.

 

Кожний депутат, член постійної комісії, багаторазово  виїздив в райони, міста області, де зустрічався з колективами  та адміністраціями навчальних закладів, закладів культури,  надавав безпосередню допомогу та консультації, а також вирішував проблеми окремих громадян.

 

Всіх депутатів комісії об’єднує  активна громадянська позиція, результативна робота в закріплених районах області, відповідальне ставлення   до виконання депутатських обов’язків.

 

 

 

Голова постійної комісії                                                               Л.Дулуб