Затверджено

  рішенням обласної ради

   від 23 грудня 2005 року (р34-7-4)

  (ХХХІV сесія ІV скликання)

 

 

РЕГІОНАЛЬНА ПРОГРАМА

охорони та збереження нематеріальної

культурної спадщини на 2006-2008 роки

 

 

Загальна частина

 

Програма базується на фундаментальному значенні  збереження нематеріальної культурної спадщини, розроблена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року № 1732 “Про затвердження Державної програми охорони та збереження нематеріальної культурної спадщини на 2004-2008 роки”.

Для Харківської області питання дослідження, збереження та популяризації фольклору набувають особливого значення, насамперед у зв’язку з могутнім духовно-творчим потенціалом української традиційної культури, яка є головним чинником  морально-естетичного самооздоровлення, збереження і розвитку української мови, відродження національної свідомості, духовності народу, підґрунтям розвитку професійного мистецтва.

Сучасні міграційні процеси спричиняють стирання етнокультурного різноманіття народів, їх колориту  та неповторності. Заклади культури в сільській місцевості, що завжди були осередками розвитку народної творчості  та збереження народних традицій, знаходяться у кризовому стані, не мають необхідних технічних засобів.

Загрозою збереженню нематеріальної культурної спадщини стало прискорення темпів урбанізації, старіння, зменшення кількості сільського населення, яке є основним носієм і зберігачем народних традицій. Молодь мало цікавиться традиційною культурою, про що свідчить зростання кількості конкурсів і фестивалів популярної музики, тоді як фестивалі, присвячені національній культурі, збирають переважно людей старшого віку або науковців. Не розроблена система заходів для заохочення молодих спеціалістів до дослідження фольклору, вивчення народної творчості.

Проведені Міністерством культури і мистецтв України, Харківською обласною державною адміністрацією у 1999-2001 роках огляди народної творчості  виявили загрозливу тенденцію, яка є характерною для сучасного аматорського мистецтва, - часткова втрата народних традицій.

Участь Харківської області у міжнародних культурних проектах у сфері національної культури, як правило, зводиться до фольклорних фестивалів, які орієнтовані переважно на презентаційні форми показу фольклору. Існує потреба в поглибленні змістовного підходу до фестивального руху у сфері національної культури, поєднанні його з науковими дослідженнями.

Загрозу збереженню нематеріальної культурної спадщини становить також відсутність чіткої державної системи її дослідження, вилучення спеціальних дисциплін із навчальних програм у навчальних закладах і недостатня підтримка фестивалів, дослідницьких проектів у цій сфері на регіональному рівні.

 

Мета та основні завдання

 

Метою Програми є створення належних умов для охорони, поглибленого вивчення, узагальнення, відтворення та збереження нематеріальної культурної спадщини на Харківщині. Цьому сприятиме проведення культурно-мистецьких заходів, фольклорно-етнографічних експедицій, наукових досліджень, науково-практичних конференцій та підготовка наукових видань з питань фольклору.

Основними завданнями Програми є :

- забезпечення охорони, збереження, відродження та розповсюдження надбань традиційної культури регіону;

- залучення різних верств населення до збереження цінностей традиційної культури та забезпечення в сучасних умовах спадкоємності поколінь, консолідації суспільства на основі народних традицій;

- збереження архівних автентичних фольклорних записів шляхом їх фіксування у цифровому форматі;

- виявлення руйнівних тенденцій і критичних ситуацій, що виникають у сфері функціонування нематеріальної культурної спадщини, пошук шляхів їх подолання;

- контроль за використанням автентичних матеріалів, їх охорона, недопущення дій, що призводять до їх втрати.

    

 

Фінансове забезпечення

 

     Фінансове забезпечення Програми здійснюється у межах коштів, передбачених на її виконання в обласному бюджеті,  та  за рахунок інших джерел.

     За попередніми розрахунками, для виконання передбачених Програмою заходів  необхідно 309,5 тис.грн., у тому числі у 2006 році -106,5 тис.грн., 2007 році – 31,5 тис.грн., 2008 році – 171,5 тис.грн.

 

 

Очікувані результати

 

Виконання Програми забезпечить:

- проведення на обласному рівні фольклорно-етнографічних експедицій, культурно-мистецьких заходів;

- створення обласної системи дослідження, фіксації та збереження цінностей нематеріальної культури;

- створення системи заохочення молодих спеціалістів до дослідження фольклору, вивчення народної творчості;

- збереження мережі закладів культури області та оптимізацію їх роботи, насамперед у сільській місцевості.

 

Контроль за виконанням Програми

 

Відповідальними за виконання Програми є  управління культури і туризму облдержадміністрації та Головне управління освіти і науки облдержадміністрації.

Головним виконавцем та координатором Програми є управління культури і туризму облдержадміністрації.

 

Управління культури і туризму  обласної державної адміністрації :

- контролює хід реалізації Програми і розглядає матеріали звіту у визначений термін на засіданнях колегії, аналізує надану виконавцями статистичну та аналітичну інформацію;

- забезпечує використання бюджетних коштів за призначенням, сприяє залученню інших джерел фінансування ;

- надає необхідну допомогу закладам культури і мистецтва ;

- вносить пропозиції щодо змін або подовження терміну виконання заходів, вирішує проблемні питання, що виникають у процесі реалізації Програми.