ЗВІТ

про хід виконання  регіональної Програми стимулювання розвитку експортного потенціалу Харківської області на 2003-2004 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 10 грудня 2002 року

 

1. Заходи організаційного забезпечення

 

Зміст заходу

Виконавці

Стан виконання

1.

Визначення на підставі пріоритетності напрямів експортної діяльності, наявності ринків збуту, конкурентоспроможності продукції  перспективних експортерів у розрізі підприємств та по видах продукції

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності, ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації, Харківська торгово-промислова палата

       У І півріччі  2004р. підприємства Харківської області експортували продукцію до 87 країн світу. Експортні поставки склали 360,1 млн.дол.США, що у 1,8 рази більше, чим у І півріччі 2003р. Питома вага області у зовнішній торгівлі товарами України за звітний період склала по експорту – 2,3%. Харківська область займає 9 місце серед регіонів України по поставках товарів на експорт. Основними товарами, які експортувалися за межі України, були котли, машини, апарати та механічні пристрої (22,0%) та електричні машини і устаткування (14,2%) від загальної вартості експорту.

         Для вивчення можливостей експорту продукції підприємств Харківського регіону та виявлення найбільш конкурентоспроможних видів продукції (враховуючи цінові та якісні показники), проводиться постійний збір комерційних пропозицій від підприємств – членів ТПП, та підприємств і фірм регіону.

         Комерційні пропозиції підприємств регіону для подальшої їх реалізації та налагодження взаємовигідних стосунків з підприємствами країн близького та дальнього зарубіжжя передаються через мережу торгово-промислових палат (в рамках діючих Угод про співробітництво) та під час зустрічей з представниками Посольств, Торгових представництв та представників бізнесу зарубіжних країн, які проходять в торгово-промисловій палаті.

      Провідними експортерами серед промислових підприємств регіону залишаються Харківське державне авіаційне підприємство,  ВАТ “Турбоатом”, ДП “Завод ім.Малишева”, ДП “Електроважмаш”, ДП “Харківський завод ім. Т.Г. Шевченко”, пріоритетними видами експортної продукції яких є літаки, турбогенераторні установки для атомних електростанцій та комплектуючі агрегати для них, обладнання для ремонту нафтопроводів дизелі та запасні частини та ін. Крім того, користується попитом за кордоном продукція підприємств харчової та легкої промисловості області (ВАТ “Харківська бісквітна фабрика”, ВАТ “Харківська кондитерська фабрика”, ВАТ “Швейна фабрика ім.Тінякова”).

        Серед пріоритетних напрямків експортної діяльності в галузі АПК слід зазначити реалізацію кукурудзи та соняшника, насіннєвого матеріалу, продуктів переробки цукрових заводів, молокозаводів.

        Проводиться відповідна аналітична робота щодо моніторингу фармацевтичного ринку та ринкової ситуації в регіоні з метою визначення видів продукції та підприємств, які можуть гідно представляти Харківський регіон на міжнародних ринках лікарських засобів.

       Значно збільшується асортимент та обсяги експортованої продукції у районах і містах області. Наприклад, Харківський район серед районів області займає перше місце по поставках товарів на експорт (5,6 млн.дол.США). За даними Дергачівської райдержадміністрації, обсяг зовнішньо торгівельного обороту району за І квартал 2004р. збільшився у 3,1 рази, обсяг експорту зрос у 3,3 рази. за рахунок поставки Харківської ТЕЦ-5 у Італію посту управління вартістю 3,89 млн. грн., а також за рахунок збільшення обсягів експорту плит ДСП, лісо- та пиломатеріалів.

     З метою розширення ринків збуту експортної продукції підприємств регіону було включено більш ніж 500 підприємств та організацій, у тому числі  підприємств-членів Харківської Торгово-промислової до Каталогу “Імпортери та експортери України”, виданого в 2004р.

  

Проведення на конкурсних засадах, відповідно до затвердженої Мінекономіки України методики відбору конкурентоспроможних проектів з розвитку експортного потенціалу України, відбору перспективних регіональних проектів, спрямованих на виробництво експортоорієнтованої продукції

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, зацікавлені підприємства та організації

 Управлінням з підвідомчими підприємствами, організаціями, науковими закладами опрацьовані Програма і Методика, були підготовлені 38 інвестиційних проектів, які могли б бути включені до Програми по приоритетним галузям, спрямованих на активізацію інвестиційних процесів та виробничої діяльності підприємств різних форм власності, підтримку конкурентоспроможних проектів, запровадження механізмів зростання виробництва конкурентоспроможної продукції, створення умов для нарощування обсягів і підвищення ефективності експорту вітчизняної продукції, у тому числі високотехнологічних виробництв. Експертною комісією були відібрані 10 інвестиційних проектів, але фінансування із Держбюджету не було одержаною.

Проведена робота по відбору перспективних проектів, спрямованих на виробництво експортоорієнтованої продукції. Галузевими управліннями облдержадміністрації надано 32 інвестиційні проекти, наданих згідно "Методики відбору конкурентоспроможних проектів з розвитку експортного потенціалу України", затвердженою наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції від 15.01.2002 № 13.

Інформація про ці проекти була передана до науково-дослідного економічного інституту Мінекономіки та з питань європейської інтеграції та розповсюджена під час перебування делегацій інших країн у нашій області. Ці проекти, а також більш 100 інших інвестиційних проектів увійшли до нової збірки "Харківська область: путівник інвестора".

Робота щодо відбору інвестиційних проектів продовжується шляхом інформування райдержадміністрацій, а також підприємств-потенційних експортерів щодо підготовки інвестиційних проектів, бізнес-планів відповідно вимогам Методики.

              Були створені бази даних підприємств-експортерів Харківської області з переліком продукції, а також підприємств-потенційних експортерів, які виробляють  експортоорієнтовану продукцію. Ця інформація постійно надається підприємствам, організаціям, які зацікавлені у співробітництві з харківськими підприємствами, а також торгово-економічним місіям при посольствах України, торгово-промисловим палатам інших країн.

 

1.2.

Сприяння реалізації відібраних проектів шляхом:

 

    Організована робота по визначенню та оцінки приоритетних напрямків для інвестування в галузі економіки  та окремих підприємств по видах продукції, пошуку потенційних інвесторів, активізації інвестиційних процесів в Харківському регіоні

     Організована постійна діяльність  по створенню та випуску інформаційної, рекламної та презентаційної продукції по реалізації існуючих проектів  по регіонах, галузях та підприємствах, по проведенню загальноукраїнських та міжнародних  іміджевих заходів: конференцій, семінарів, круглих столів тощо.

 

    У рамках спеціального режиму інвестиційної діяльності на території міста Харкова у І півріччі 2004р. підприємствами-суб’єктами залучено інвестицій на загальну суму 141,5 млн. доларів США, у тому числі 49,9 млн. доларів США (або 35,3%) – іноземні інвестиції, з них у 2004 році надійшло інвестицій на суму 21,4 млн. доларів США (з них іноземних інвестицій – 14,0 млн. доларів США), що у 1,3 рази перевищує показник відповідного періоду минулого року. У І півріччі 2004р. підприємствами-суб’єктами СРІД реалізовано продукції на загальну суму 2.023,4 млн. грн., з них у 2004 році – 421,9 млн. грн., або у 1,5 рази більше, ніж у січні-травні 2003 року. Експорт продукції здійснювали 19 підприємств-суб’єктів СРІД (25% від загальної кількості підприємств), які експортували продукції на 15,9% від загального об’єму продукції або на 321,4 млн. грн., з них у поточному році реалізовано продукції на експорт на 66,2 млн. грн. (20,6% від загального обсягу експортованої продукції), що у 1,5 рази перевищує показник аналогічного періоду 2003 року.

     Лідерами по обсягах виробництва і реалізації продукції на експорт залишаються харчова і меблева промисловість. На їхню частку приходиться більш 85% усієї продукції, реалізованої на експорт підприємствами в умовах СРИД.

      Реалізація інвестиційних проектів дозволила організувати на території  міста Харкова сучасні виробництва широкого спектру видів продукції, яка здатна конкурувати на світовому ринку, продукція 5 підприємств сертифіковано відповідно до ISO 9000, ISO 9001, майже на 50% продукції, яка виробляється в умовах СРІД має сертифікат якості, для порівняння у 2000 році цей показник складав лише 18,4%.

З метою пожвавлення інвестиційної діяльності, поширення інформації про дію спеціального режиму інвестиційної діяльності на території м. Харкова розроблено та постійно оновлюється сайт Ради, який у грудні 2002 року за оцінкою Інституту реформ (м. Київ) визнано найкращім серед веб-сайтів обласних державних організацій, спеціальних економічних зон та територій пріоритетного розвитку України. На сайті розміщено всю необхідну інформацію, щодо особливостей затвердження проектів та  функціонування підприємств в умовах СРІД.

З метою залучення іноземних інвесторів розроблено збірник анкет інвестиційних проектів підприємств міста, що містить проекти які можуть бути реалізовані в умовах СРІД та інші проекти підприємств міста. Анкети розроблені відповідно до вимог ЄББРД містять стислу інформацію про суть інвестиційного проекту, контактну інформацію та основні економічні показники проекту на 3 мовах: українській, російській та англійській. До збірнику включено анкети 42 підприємств міста, в тому числі 11 підприємств, що вже підтримані на засіданнях Ради для пошуку інвестора, 8 інноваційних проектів та 23 проекти підприємств міста.

           

 

- включення регіональних проектів до Реєстру конкурентоспроможних експортних проектів Мінекономіки України;

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації

 

- організації системи інформування про регіональні проекти потенційних споживачів продукції підприємств області, інвесторів, фінансово-кредитні установи і організації, торговельно-економічні місії при посольствах України, зарубіжні торгово-промислові палати;

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, Харківська торгово-промислова палата, Агентство міжнародного співробітництва.

 

- підвищення привабливості проектів за рахунок використання переваг при їх реалізації в умовах спеціального режиму інвестиційної діяльності на території м. Харкова

Секретаріат Ради СРІД, підприємства міста

2.

Поширення використання пільгових умов при втіленні технопарком “Інститут монокристалів” інноваційних проектів для налагодження виробництва високотехнологічної продукції

 

Технопарк “ІМК”, наукові установи, підприємства області

      Інвестиційній привабливості регіону сприяло запровадження Технологічного парку „Інститут монокристалів”. Станом на 1 вересня 2004 року Технологічний парк “Інститут монокристалів” включає 51 учасника технопарку, 4 спільних та дочірнє підприємство. Затверджено до виконання 25 інноваційних та інвестиційних проектів, з них у Харківському регіоні – 10 проектів. В умовах Технологічного парку «Інститут монокристалів» Підприємствами Харківського регіону з успіхом виконуються 10 проектів, у рамках яких вироблено інноваційної продукції на суму 416,8 млн.грн., у т.ч. за І півріччя 2004 року – на 121,6 млн.грн. Реалізовано продукції на зовнішньому всього на суму 44,6 млн.грн.  млн.грн., у І кварталі 2004 року – на 5 млн.грн.

      Використовуючи пільгові умови технопарку Інститут монокристалів”, Харківським державним авіаційним підприємством реалізується інноваційний проект “Організація виробництва і випуск першої партії літаків моделей АН-140, АН-74ТК-0300 та АН –74ТК-300 УТ”.

3.

Інформаційне забезпечення та сприяння підприємствам в участі у міжнародних тендерах, особливо в тих країнах, які зможуть стати в перспективі постійними споживачами товарів  харківських підприємств

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації, Харківська торгово-промислова палата, Агентство міжнародного співробітництва.

До відділу постійно надходить інформація щодо проведення міжнародних тендерів. В свою чергу ця інформація була розповсюджена серед підприємств регіону  -  виробників продукції, які можуть стати учасниками тендерів. По запитам підприємств надаються консультації з питань участі у тендерах, а саме таких: поставка меблів з нержавіючої сталі (хром-нікелевої) для лікарні Отто Вагнера в Австрії; поставка 7 вантажних дизельних автомобілів з платформами, які запланувала імпортувати Адміністрація морських портів Ізраїлю; поставка до Лівії спеціальної техніки для обслуговування аеропортів: протипожежних автомобілів, автомобілів швидкої допомоги, обладнання для очищення злітної смуги, а також техніки для проведення евакуаційних робіт; будівництво двох 12-ти поверхових будинків підвищеної  комфортності та покрашеного планування на замовлення Міністерства залізничного транспорту Туркменістану державна закупка в Казахстані наступних товарів: автобусів, легкових автомобілів та автобусів малого класу для приміських маршрутів. ВАТ “Турбоатом” виграно тендер в Індії на виготовлення чотирьох турбогенераторних установок для атомних електричних станцій (АЕС) Кайга – 3, 4, і РАПП – 5, 6. Станом на 1.07.2004р. Харківським ДПЗ ім. Шевченко "Моноліт", ДП "Електороважмаш" та   ВАТ "Турбоатом" успішно виконується Договір про співробітництво на поставку та введення в експлуатацію програмно-технічного комплексу АСУТ-240 і імітатору ИМ-240 для автоматизації управління турбоустановкою К-240-4.0 для АЕС  "Кайга 3" Республіки Індія. ТОВ "ТД "Електричні машини" прийняло участь і отримало перемогу в тендері, який проводило Управління білоруської залізниці на поставку устаткування для тепловозів на суму 70 тис.дол.

 

4.

Проведення інвентаризації та  аналізу виконання чинних договорів Харківської області з регіонами іноземних держав про торгово-економічне, науково-тех­нічне та культурне співробітництво

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації

    Управлінням зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації було проведено у січні-лютому 2004р. інвентаризація угод та домовленостей між підприємствами Харківської області та підприємствами країн, з представниками яких відбулися ділові зустрічі та переговори під час візитів офіційних та ділових делегацій до Харківської області та зустрічних візитів за участю губернатора в рамках двостороннього співробітництва. Була проаналізована результативність укладених Угод та визначені перспективні напрями подальшого співробітництва з Російською Федерацією (Московська, Курська, Белгородська, Оренбурзька області), Республікою Польща, Узбекистан, Болгарія, Литва, Соціалістичною Республікою В'єтнам, Ісламською Республікою Іран.

5.

Активізація діяльності щодо встановлення зв’язків та укладання міжрегіональних договорів про співробітництво між Харківською областю та регіонами іноземних держав з урахуванням регіональних  пріоритетів

Проведення постійного моніторингу їх виконання

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації

райдержадміністрації, міськвиконкоми

               Робота щодо реалізації на території Харківської області пілотного проекту створення „Центру трансферу технологій”. Центр планується створити на підставі угоди про співробітництво без створення юридичної особи за участю:

- громадська організація „Агентство міжнародного співробітництва”;

- центр розвитку малого бізнесу „Харківські технології”;

- ТОВ „Харківський регіональний центр інвестицій”;

- асоціація „Харківський центр маркетингу”;

- Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”;

- Британська Рада в Україні.

Метою створення ЦТТ є розробка та впровадження дієвого механізму передачі готових до застосування вітчизняних і зарубіжних винаходів та високих технологій з дотриманням прав інтелектуальної власності, здійснення практичних заходів щодо широкомасштабного впровадження науково-технічних розробок у виробництво малих та середніх підприємств.

6.

Отримання Харківською областю Міжнародного кредитного рейтингу

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, головне фінансове управління облдержадміністрації

      З метою вивчення питання присвоєння місту міжнародного кредитного рейтингу з наступним використанням його для проведення як внутрішніх, так і зовнішніх запозичень під соціальні, економічні міські програми виконавчими органами Харківської міської ради було встановлено контакти з міжнародними рейтинговими агентствами (Мооdу's, Standard&Рооr's), а також з українською компанією “Кредит-Рейтинг”

       Проведено переговори з віце-президентом Міжнародного рейтингового агентства Мооdу's З метою вивчення ринку послуг з присвоєння міжнародного рейтингу розглядаються умови присвоєння кредитного рейтингу компаній Standard&Рооr's, Fitch.

7.

Сприяння отриманню Міжнародних кредитних рейтингів містами області та окремими підприємствами, діяльність яких спрямована на зовнішні ринки

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності, зацікавлені міськвиконкоми, підприємства

     З метою уточнення та роз’яснення окремих питань щодо питання присвоєння місту міжнародного кредитного рейтингу з наступним використанням його для проведення як внутрішніх, так і зовнішніх запозичень під соціальні, економічні міські програми виконавчими органами Харківської міської ради ведуться переговори з міжнародним рейтинговим агентством Мооdу's. Планується візит Харківського міського голови до Німеччини з питання випуску Єврооблігацій.

8.

Створення за кордоном на громадсько-комерційних засадах мережі торговельно-агентських представництв Харківської області

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, Асоціація вищих навчальних закладів м. Харкова,

Агентство міжнародного спів­робітництва, Харківська торгово-промислова палата,

підприємства та організації, що мають ділові зв'язки за кордоном

     З метою розширення зовнішніх ринків збуту продукції харківських підприємств Агентством міжнародного співробітництв створені на громадсько-комерційних засадах торгівельно-агентські представництва у Хорватії, Ірані, Польщі, США, Італії.

     Головним управлінням освіти і науки спільно з вищими навчальними закладами області проводилась робота щодо подальшого розвитку співробітництва з вищими навчальними закладами та науковими установами інших країн. Станом на 1 липня 2004 року  36 вищих навчальних закладів області  співпрацюють з 312 вищими навчальними закладами і науковими установами 49 країн світу.

 

9.

Створення галузевих асоціацій, консорціумів та інших об’єднань виробників-експортерів

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації,, зацікавлені підприємства та їх об’єднання

      Рішенням облдержадміністрації від 18.04.2003р. №115 було створено Раду з питань залучення інвестицій та стимулювання експорту при облдержадміністрації, основними завданнями якої  є: підготовка рекомендацій з питань визначення і вдосконалення експортної політики Харківської області; підготовка пропозицій та сприяння здійсненню проектів стосовно просунення товарів харківського виробництва (робіт, послуг) на світові ринки, збільшення в структурі експорту частки продукції високого ступеня переробки; проведення експертизи інвестиційних та інноваційних проектів, заохочення галузевих об'єднань виробників та експортерів до участі у роботі міжнародних організацій. До її складу увійшли представники органів державної влади, провідні експортери Харківської області.

10.

Створення міжнародних фінансово-промислових груп та інших угруповань

ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації

       У листопаді 2003 р. створено Харківсько-Бєлгородське регіональне угруповання “Єврорегіон Слобожанщина”

11.

Сприяння створенню та діяльності Сільськогосподарського торгового дому для реалізації на зовнішніх ринках сільськогосподарської продукції з урахуванням цін товаровиробників

Головне управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації,

управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, зацікавлені підприємства агропромислового комплексу

Проводиться робота по формуванню пакету  установчих документів для реєстрації  корпорації ТД „Слобожанський”.

12.

Підвищення ефективності зовнішньоторговельної діяльності програми “Харківське партнерство”

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, офіс програми “Харківське партнерство”, Агентство розвитку та співробітництва

Агентством міжнародного співробітництва було організовано та проведено дві зустрічі (23.01 та 06.02.2004 р.) з представниками громадських неурядових організацій та наукових установ Харківщини щодо продовження діяльності українсько-американської програми „Харківське партнерство”. Учасниками цих зустрічей було проявлено бажання щодо необхідності подальшої співпраці з американською стороною в рамках програми „Харківське партнерство”. На останній зустрічі було підписано Меморандум про співробітництво щодо підтримки реалізації українсько-американської програми „Харківське партнерство”, який підписали представники 20 громадських неурядових організацій, наукових установ та консалтингових фірм області. Цим меморандумом сторони виразили намір спільно працювати по основним напрямкам розвитку області в рамках програм міжнародної технічної допомоги. Також була створена Рада з реалізації Програми „Харківське партнерство”, яка є дорадчим органом та об’єднує представників громадських організацій, фондів, агентств економічного розвитку, бізнес-інкубаторів, технопарку, наукових закладів, торгівельно-промислових палат, приватного бізнесу, організацій-донорів та інших.

В ході підготовки пропозицій по продовженню діяльності Програми “Харківське партнерство” Агентством міжнародного було підготовлено та направлено до Посольства США в Україні листа з пропозицією подальшої підтримки міжурядової програми „Харківське партнерство”. Але ми до цього часу не отримали відповіді. На початку квітня 2004 р. Урядами України та США було підписано Меморандум „Про взаєморозуміння між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо основних напрямів та цілей програми допомоги з боку Агентства США з міжнародного розвитку у 2004 році”. Згідно з цим Меморандумом програму „Харківське партнерство” не було включено до переліку проектів міжнародної технічної допомоги на 2004 рік в рамках напряму розвитку регіональних ініціатив. Це, разом з відсутністю більше року конкретної діяльності з боку АМР США по вказаній програмі свідчить про фактичну втрату інтересу до програми „Харківське партнерство” з боку США і про фактичне припинення діяльності програми.

Управлінням з питань підприємництва та інвестицій харківської  міської ради проведено нараду на тему: “Діяльність українсько – американської Програми “Харківське партнерство”, на якій було розглянуто питання підписання Меморандуму щодо співробітництва в рамках українсько-американської Програми „Харківське партнерство”, створення Ради з реалізації Програми та затвердження її складу.

13.

Розширення  міжнародної кооперації в проведенні наукових досліджень та розробок

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації,

 наукові установи, учбові заклади,

Технопарк “ІМК”

       Станом на 1 вересня 2004 року Технологічним парком “Інститут монокристалів” затверджено до виконання 25 інноваційних та інвестиційних проектів, з них у Харківському регіоні – 10 проектів. З початку функціонування Технопарку “Інститут монокристалів” вироблено інноваційної продукції на 834,4 млн.грн. Експортовано за кордон продукції на суму  117,9 млн.грн. Із спеціального рахунку профінансовані науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи на суму 112,7 млн.грн. , у т.ч. 29,2 млн.грн. -  харківськими підприємствами.

В 2003-2004 році наукові установи НАН України області проводили роботу щодо подальшого розвитку співробітництва з  науковими установами інших країн. Станом на 1 липня 2004 року  9 наукових установ НАН України області вищих співпрацюють з 106 науковими установами 22 країн світу. Наукові установи НАН України області проводили роботу по розширенню  міжнародної кооперації в проведенні наукових досліджень та розробок

          Під час зустрічі з заступником міського голови у лютому 2004р. пан Абдуссалам Фурджані - помічник з питань культури та інформації Секретаря Народного Комітету (Надзвичайного і Повноважного Посла) Народного Бюро (Посольства) Лівії в Україні розпочато опрацювання  запрошення харківських фахівців у галузі офтальмології на роботу до Лівії. Лівійській стороні було запропоновано підготувати необхідну інформацію і визначити куратора даного питання з боку Посольства Джамахірії.

 

14.

Сприяння реалізації Програми розвитку туризму в Харківській області. з метою використання можливостей для залучення потенційних інвесторів та ділових партнерів для підприємств регіону

Управління з питань фізкультури, спорту та туризму облдержадміністрації,

управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації

         Продовжує реалізовуватись Програма розвитку туризму в Харківській області Протягом І півріччя 2004р. у Криму тур фірмами організовано лікування 939 громадян Російської Федерації. Туристичними підприємствами області запропоновано 23 туристичних продукти із спільним використанням баз на Чорноморському узбережжі для відпочинку громадян Росії і Білорусії, якими протягом звітного періоду скористалися 1249 чоловік.

         На протязі І півріччя 2004р. туристів, які виїжджали за кордон ( Туреччина, Єгипет, європейські країни ) – 10832чоловік, що на 13% більше, ніж за аналогічний період 2003р. Харківську область відвідали туристи із Російської Федерації, країн СНД, Європи  5256чол., що на 40% більше, ніж у І півріччі 2003р.

15.

Створення сприятливих умов для поглиблення співпраці з прикордонними з Харківською областю регіонами шляхом створення спільних підприємств, фінансово-промислових груп, союзів, асоціацій, консорціумів та інших перспективних форм  фінансово-виробничої кооперації

Створення консорціуму “Фінансово-промисловий союз прикордонних регіонів”

Створення "Єврорегіону Слобожанщина"

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації,

Виконком Ради  прикордонних областей, підприємства  та банківські установи області,

ЗАТ “Укрелектротехніка”

Єврорегіон „Слобожанщина”

7 листопада 2003 р. у м. Харкові відбулось підписання Угоди про створення на території Харківської та Белгородської (Росія) областей Єврорегіону „Слобожанщина” як інструменту сприяння спільним трансграничним проектам прикордонного співробітництва України і Російської Федерації. ГО „Агентство міжнародного співробітництва”, як представник Харківської області, забезпечує виконання цілей і задач Секретаріату Єврорегіону „Слобожанщина”, а саме:

підготовка проектів рішень Президії і Ради Єврорегіону, а також інших розробок, що стосуються спільних дій у рамках прикордонного співробітництва;

- підготовка засідань Президії і Ради Єврорегіону;

- координація діяльності робочих груп;

- вивчення досвіду трансграничного співробітництва на прикладах інших Єврорегіонів і застосування його в діяльності Єврорегіону.

         Основним інфраструктурним елементом єврорегіону вважається прикордонний торговельно-виставковий комплекс, який орієнтований на створення нової моделі взаємодії територій України та Російської Федерації. Розроблено та затверджено Концепцію зазначеного проекту торговельно-виставкового комплексу на території кордону між Україною та Російською Федерацією, яка па прилягає до міжнародного пункту пропуску "Гоптівка-Нєхотєєвка"

16.

 

 

 

 

Підвищення активності учасників науково-технічної діяльності в інноваційній сфері шляхом створення регіонального центру з питань:

- розміщення замовлень на виконання високотехнологічних розробок;

- правової підтримки процесу створення інтелектуальної власності та трансферу технологій;

- проведення аналізу антидемпінгових заходів;

-організаційно-методичної допомоги експортерам наукоємної продукції

Рада ректорів, Головне управління освіти і науки облдержадміністрації,

управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, Агентство міжнародного співробітництва, Харківська торгово-промислова палата

        НТУ “ХПІ”, Агентство міжнародного співробітництва, Британська рада уклали договір про співробітництво, яким створено “Центр трансфера технологій”. Документи знаходяться на  підписанні у Великій Британії.

17.

Розширення інвестиційного співробітництва підприємств шляхом створення за кордоном спільних підприємств (в першу чергу в СНД) за рахунок внесення в статутний фонд обладнання, технологій та проведення пусконалагоджувальних робіт.

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації,

підприємства області

Управління з питань підприємництва та інвестицій

Візит харківської делегації до КНР (Пекін, Шанхай) 22-30.03.2004 р.

Основною метою візиту до Китаю стало обговорення перспектив розширення інвестиційної співпраці між Харковом і Китаєм, зокрема, з такими великими містами КНР, як Шанхай і Тяньцзінь. Візит відбувся на запрошення компанії "Юнь - Чень", що займається поліграфією, глибоким друком і виготовленням кліше та реалізує в Харкові інвестиційний проект вартістю 10 млн. доларів США. Під час зустрічей з керівництвом компанії в Шанхаї сторони обговорили можливості подальшого збільшення інвестування, зокрема, створення спільних виробництв із випуску поліетиленової плівки для виготовлення упаковки. У Шанхаї делегація провела зустрічі й переговори з новими потенційними інвесторами, передавши їм пакет пропозицій. Українську сторону цікавлять такі галузі, як будівництво, машинобудування, приладобудування, енергетичне машинобудування, тракторобудування.

Проведено роботу по знайомству з китайським "ноу-хау" залучення іноземних інвестицій (одне лише місто Шанхай минулого року залучило 10 млрд. доларів іноземних капіталовкладень). Китайські партнери ознайомили гостей з Шанхайським центром із залучення іноземних інвестицій, фахівці якого виявили готовність виїхати до Харкова для ознайомлення з можливостями міста та області щодо вкладення інвестицій.

Під час зустрічей в Тянцзіні було обговорено можливість створення в Харкові китайського центру оптової торгівлі, а також спільного виробництва будівельних матеріалів, залучення китайських будівельних компаній до проектів будівництва в Україні житла, промислових об'єктів. Перспективним є також організація спільного виробництва будматеріалів, побутової техніки, освітлювальних приладів.

 

2.      Заходи методичного забезпечення

 

 

Зміст заходу

Виконавці

Стан виконання

1.

 

1.1.

 

 

 

1.2.

 

 

1.3.

 

 

 

 

 

1.4.

 

 

 

1.5.

Проведення регіонального маркетингу:

Централізований збір маркетингових пропозицій та можливостей підприємств регіону;

Вивчення та оцінка кон’юнктури світового ринку товарів і капіталів;

Систематичне і оперативне інформування потенційних експортерів щодо наявності сприятливих кон'юнктурних умов на зовнішніх  ринках товарів і капіталу;

Установлення потенціальних зовнішніх інвесторів та споживачів на товари і послуги харківських підприємств;

Організація проведення переговорів

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності, ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, Агентство міжнародного співробітництва, Торгово-промислова палата

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності постійно проводить роботу по створенню умов для забезпечення присутності харківських експортерів на світових товарних ринках, систематично і оперативно інформує потенційних експортерів щодо наявності сприятливих кон'юнктурних умов на зовнішніх  ринках, залучає підприємства до участі у міжнародних форумах з питань торгово-економічного співробітництва. Проводяться офіційні зустрічі з представниками зарубіжних Посольств, Торгових місій та зарубіжних ділових кіл, відбуваються візити офіційних та ділових кіл.

      Агентством міжнародного співробітництв встановлені ділові стосунки з провідними консалтинговими фірмами та торгівельно-промисловими палатами у Польщі, США, Голландії, Англії та Австрії. Проведена ділова зустріч у м. Грінвіл (США) керівників комунального господарства м.Харкова з представниками ділових кіл США. Організовані ділові зустрічі  з представниками комерційних кіл, бізнесу та приватних підприємств Марокко, Туреччини, Ірану, Польщі.

Просування продукції харківських підприємств на міжнародні ринки сприятиме укріпленню позицій регіону в державі та на світовому ринку. Облдержадміністрація підтримує створення стратегічних альянсів між підприємствами: ВАТ "Турбоатом" та НВО "Електроважмаш" на ринку енергетичного обладнання; ВАТ "ХТЗ", ВАТ "Серп і молот", ВАТ "ХЗТД", ВАТ "Чугуївська паливна апаратура", ВАТ "Лозівський ковально-механічний завод" на ринку сільгосптехніки, оскільки тільки потужні виробничі структури зможуть витримати жорстку конкурентну боротьбу на міжнародних ринках.

Райдержадміністрації розпочали роботу щодо проведення регіонального маркетингу. З метою підвищення ефективності експорту продукції, що виробляється в районах, формується інформаційний банк продукції з характеристиками її якості, яка на сьогоднішній день конкурентноспроможна на світовому товарному ринку. Підприємства-експортери продукції (ТОВ "Славія", ЗАТ "Лозівське ХПП", ТОВ "Голден Кросс", ВАТ "Куп’янський молочноконсервний комбінат" та ін.) проводять рекламну компанію, інформуючи споживачів щодо наявності та асортименту продукції. Потребу споживачів продукції виявляють через систему Інтернет.

2.

 

 

2.1.

 

 

 

2.2

 

 

 

 

2.3.

 

 

 

 

2.4.

 

 

 

2.5.

 

 

 

 

2.6.

 

Консалтингова підтримка учасників зовнішньоторго­вельних операцій:

Залучення до співпраці іноземних авторитетних консалтингових фірм;

 

Визначення та оцінка перспективних напрямів інвестування в галузі економіки та окремі підприємства;

 

Розробка інвестиційних та інноваційних проектів у відповідності до міжнародних стандартів;

 

Цілеспрямований пошук інвесторів під конкретні проекти;

 

Просування проектів до потенційних інвесторів (у тому числі за допомогою іноземних консалтингових фірм);

 

Методичне супроводження проектів до їх реалізації

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності, ГУ економіки та ринкових відносин облдержадміністрації,

Секретаріат Харківської інвестиційної ради,

Технопарк “ІМК”,

Агентство міжнародного співробітництва, Харківська-торгово-промислова палата

 

       Організовано зустріч з президентом та виконавчим директором Європейської бізнес асоціації, яка відбулася 11 березня 2004 року за участю народного депутата України Шепетіна В.Л. Основною метою зустрічі була презентація асоціації. Завдання асоціації - це представлення інтересів компаній, що є інвесторами, або представництвами на території України.

      Візит харківської делегації на чолі з Харківським міським головою у м. Марибор, який відбувся 20.03-27.03.2004 р. під час поїздки було проведено зустрічі з членами парламенту Словенії, мером Марибору. На переговорах розглядалися питання створення спільних підприємств. Були розглянуті проекти щодо будівельних організацій та випуску автобусів. Крім того, проведено переговори з великою фармацевтичною компанією KRKA та комунікаційним концерном "Іскрател". Було проведено презентацію міста Харкова на засіданні Торгово-промислової палати Словенії.

          Проведено роботу з організації участі харківських підприємств у двосторонніх зустрічах італійських та українських підприємців у м. Києві 15-16 січня 2004 р., також відбулася конференція – презентація можливостей двостороннього співробітництва за участю Першого заступника Міністра виробничої діяльності Італії Адольфо Урсо

        Агентством  міжнародного співробітництва в квітні 2004 року було підготовлено та розіслано листи до Торгівельно-економічних місій при Посольствах України у понад 40 країнах, в яких було проінформовано про сучасний стан зовнішньо-торгівельної діяльності Харківської області, обсяги інвестицій в економіку області підприємствами цих країн, перспективи і можливі напрямки подальшого співробітництва з підприємствами області.

Також в цих листах було висловлено побажання щодо можливості сприяння ТЕМ у встановленні ділових контактів з підприємствами зазначених країн та фірмами і організаціями, що працюють у напрямку міжнародного консалтингу. Надійшли відповіді від ТЕМ при Посольствах України в Індії, Казахстані, Китаї, ОАЕ, Туреччині, Чеській Республіці та Швейцарській Конфедерації. Продовжується робота щодо встановлення ділових контактів з конкретними консалтинговими фірмами в цих країнах та опрацьовуються напрямки співробітництва цих країн з харківськими підприємствами.

3.

 

 

 

 

3.1.

 

 

 

3.2.

 

 

3.3.

 

 

 

3.4.

 

Створення регіональної бази даних та забезпечення суб’єктів підприємництва необхідною інформацією:

 

Виробничого та науково-технічного потенціалу підприємств регіону;

 

Маркетингових пропозицій підприємств регіону;

 

Кон’юнктури світового ринку товарів та послуг в розрізі країн;

 

Інвестиційних та інноваційних пропозицій підприємств регіону

 

ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності, промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації,

Агентство  міжнародного співробітництва, Харківська торгово-промислова палата,

Харківський фінансово-промисловий центр,

райдерж­­адміністрації, міськвиконкоми

      Створені та постійно оновлюються сайти: про продукцію та послуги українських підприємств (інформація надається українською, російською та англійською мовами); маркетингова інформація про ділові можливості українських підприємств, зокрема Харківських; маркетингові пропозиції України та її регіонів (CD – ROM „Україна сьогодні”, інформація надається українською, російською та англійською мовами).     

        У поточному році створено CD – ROM „Успішні українські Web - сайти”; CD – ROM „Харківська область сьогодні” із загальною інформацією про Харківську область та маркетинговими пропозиціями підприємств Харківщини (видається українською, російською та англійською мовами).

       З ціллю якісного інформування про економічний та інвестиційний потенціал міста Харкова та деяких окремих районів Харківської області Агентством  міжнародного співробітництва ведеться робота в напрямку підготовки, розробки та видання „Путівників інвестора” для міста Харкова та районів області. Зазначені видання планується розробити на основі інформації наданої Харківським міськвиконкомом та райдержадміністраціями відповідних районів області. Формат зазначених видань планується розробити на основі „Путівника інвестора. Харківська область” виданого в рамках Навчальної поїздки по Україні з питань місцевого економічного розвитку в жовтні-грудні 2003 року. В цьому напрямку сьогодні розроблена концепція для зазначених видань, проведена попередня узгоджувальна робота з управлінням з питань підприємництва та інвестицій Харківської міської ради та управліннями економіки Зміївської, Краснокутської та Печенізької районних адміністрацій.

 

 

4.

 

 

 

4.1.

 

 

 

 

 

4.2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.3.

 

 

 

 

 

 

4.4.

 

 

 

 

4.5.

 

 

 

 

4.6.

Розвиток та координація виставкової діяльності:

 

 

Внесення регіональних виставкових заходів до Всеукраїнського та зарубіжних каталогів;

 

 

Визначення найбільш значимих виставкових загальноукраїнських та міжнародних заходів, доцільних для участі в них підприємств регіону;

Організація участі у визначених виставкових заходах  підприємств регіону;

 

 

 

Проведення презентаційно- іміджевих виставкових заходів області, підприємств у регіонах, з якими укладені міжрегіональні угоди

 

 

Проведення постійних тематичних виставок у м. Харкові

 

 

Створення постійно діючої експозиції експортних та інвестиційних можливостей регіону

 

Проведення презентаційно-іміджевих виставкових заходів регіону, підприємств за кордоном. У тому числі у 2003р.:

Іран (січень)

Єгипет (березень)

Німеччина (квітень)

Греція (липень)

Болгарія (вересень)

м. Москва (жовтень)

Бразилія (листопад)

 

Консультативно-експертна рада з питань реклами в Харківському регіоні,

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності, ГУ економіки та ринкових відносин облдержадміністрації,

Торгово-промислова палата,

Агентство міжнародного співробітництва, підприємства області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У І півріччі 2004р. управлінням була проведена організаційна робота щодо залучення підприємств Харківської області до участі у 27 міжнародних виставках за межами України у Польщі, Німеччині, Чехії, Болгарії, ОАЕ, Білорусії, Молдові, Російській Федерації.

З початку року неодноразово були проведені презентації експортного потенціалу Харківської області, під час яких використовувалась мобільна виставка-презентація з інформацією про зовнішньоекономічний та інвести­ційний потенціал області, стенди підприємств з їх експортними пропозиціями.

Ця виставка-презентація та мобільний стенд були продемонстровані під час зустрічей з делегаціями різних країн. Наприклад:

- у Всесвітній промисловій виставці “Ганновер-Мессе-2004”

З 19 по 24 квітня 2004 р. у м. Ганновері проходила найбільша у світі щорічна промислова виставка “Ганновер-Мессе-2004”. Відбулась презентація національної експозиції України та експозиції Харківської області, в рамках якої  був представлений стенд Харківської області, на якому  були представлені 22 промислових підприємства, такі як Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, ВАТ “Гідропривід”, ЗАТ “Південкабель”, ВАТ “Електроважмаш”, ВАТ “Турбоатом”, ВАТ “Харверст” та ін.  Проведено переговори керівників промислових підприємств з представниками іноземних фірм, підготовлено до підписання протоколи про наміри про подальше співробітництво з українськими підприємствами.

- під час зустрічі “Місії голландського бізнесу в Україні”

9 червня 2004р. було проведено зустріч делегації нідерландських підприємців з представниками харківських підприємств під час перебування в м.Харкові “Місії голландського бізнесу в Україні” Було проведено презентацію Харківської області, в якій прийняло участь 60 харківських підприємств. Під час зустрічі була підписано Угоду між НПФ „Екополімер” та „Biothane system international B.V.” щодо постачання обладнання.

- у ІV Міжрегіональній оптово-роздрібній виставці-ярмарку "Курський Коренський ярмарок-2004"

В м.Свобода Курської області 11-13 червня 2004 року відбувся Курський Коренський ярмарок, в рамках якого було проведено презентацію Харківської області. На ярмарку було представлено 60 підприємств різних галузей промисловості, а саме: 21 підприємство машинобудівної галузі, 6 – харчової, підприємства легкої, фармацевтичної, будівельної галузей, а також вищі навчальні заклади.

Продемонстровано зразки продукції таких провідних підприємств області як: АТ "Харківський підшипниковий завод" (підшипники), АТ "Гідропривід" (товари народного споживання), ДНВП "Система" (телевізори), ДНВО "Комунар" (апарати зварювальні, лічильники витрати води, електроенергії), АТ "Ярославна" (дитячі підгузники), ТОВ "Сван" (спецодяг), АТ "Куп'янський молочноконсервний завод" (молочноконсервна продукція), ЗАТ "Біолек", ЗАТ "Лекхим України" (фармпрепарати), ВАТ "Фабрика театрального реквізиту" (національні українські, російські костюми).

Під час ярмарку організовано торгівлю косметичними виробами ТОВ "Аромат" та продукцією ДНВО "Комунар", АТ "Гідропривід" , проведено дегустацію продукції підприємств: АТ "Харківська бісквітна фабрика", ТОВ "Полюс ЛТД", ДП "Харківський завод шампанських вин". Окремими експозиціями були представлені підприємства ТОВ "Будянський фаянс", ТОВ АФ "Сади України".

Керівники 49 підприємств Харківської області презентували свої підприємства, встановити ділові контакти з підприємствами Курської та інших областей Російської Федерації, Республіки Білорусь та Республіки Молдова, делегації яких також брали участь у ярмарку.

 Також підприємства області беруть участь у спеціалізованих міжнародних виставкових заходах.

ТОВ „Торговий дім Харківського електротехнічного заводу „Укрелектромаш” прийняв участь у трьох російських виставках: у м.Москва, м.Санкт-Петербург, м.Курськ.

ВАТ „Харківський підшипниковий завод”  прийняв участь у Міжнародній виставці „БелАгро” і вже у червні 2004р. здійснив поставку кулькових підшипників серії К10 на підприємства сільгоспмашинобудування Білорусі.

ВАТ "Харківський тракторний завод" у І півріччі 2004р. прийняв участь у 13 міжнародних виставках. Під час виставок у Ростові-на-Дону було реалізовано 77 тракторів, на виставці у м. Липецьк – 19 тракторів, у Молдові – 5, в Угорщині – 2 трактори, у Польщі (Вроцлавське воєводство) - 6 тракторів, у Азербайджані (м.Шаки) – 3 трактори.

Під час виставки ”Мессе Дюссельдорф” представники ЗАТ завод „Південкабель” (Німеччина) провели переговори з фірмами, які спеціалізуються на виробництві устаткування і сировини для кабельних підприємств і підписали 4 контракти на поставку устаткування і сировини з Німеччини, Австрії, Англії, Італії. Після проведених переговорів на Міжнародних виставках „Енергетика і електротехніка”(м.Санкт-Петербург) та „Кабель. Провід. Аксесуари” (м.Москва) виросли обсяги продажу продукції у представників цих регіонах на 8%, 11%  відповідно у порівнянні з аналогічним періодом 2003р.

Ефективною була участь підприємства ДНВО „Комунар” у виставках за кордоном. Під час виставки у Австрії (м. Відень, травень 2004р.) були проведені переговори з керівництвом компанії „Ремонт”, „Фроніус” „Вланбург” щодо створення на базі одного із них спільного підприємства по виробництву зварювальної техніки. В результаті участі підприємства у виставці „Зварювання-2004” була здійснена додаткова поставка зварювальної техніки до Російської Федерації через ділера у м.Бєлгород.

18.02-21.02.04 р. взяли участь у презентаційній виставці підприємств Харківської області, що відбулась у м. Києві в Національному комплексі “Експоцентр України”.

Головне фінансове управління

Рішенням сесії обласної ради від 23 грудня 2003р. у редакції рішення обласної ради від 23 березня 2004р. (ХІУ сесія ХХІУ скликання) “Про обласний бюджет на 2004 рік” затверджені по розділу обласного бюджету 180109 презентаційні та представницькі видатки у сумі 250,0 тис.грн., які станом на 1 липня 2004р. повністю профінансовані.

Крім того, по цьому ж розділу бюджету затверджені видатки на розробку регіональних програм, презентаційні та виставкові заклади, спрямовані на забезпечення соціально-економічного розвитку території -–250,0 тис.грн., профінансовано 183,5 тис.грн.

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.

 

 

 

 

 

 

 

5.2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Подолання недостатньої інформованості міжнародного суспільства про сучасний стан та можливості економіки регіону:

 

Розробка та систематичний випуск інформаційної, рекламної та презентаційної продукції у друкованій та електронній формі;

 

Проведення в області міжнародних бізнес-форумів, а саме:

 

“Регіональна співдружність” за участю керівників та ділових кіл регіонів, з якими Харківською областю укладені угоди про торгово-економічне співробітництво.

 

“Єврорегіон "Слобожанщина" як форма прикордонного співробітництва та залучення інвестицій”

 

“Харківська область – інвестиційно привабливий край”

 

 

Представлення рекламно-ін-формаційної продукції про регіон  та підприємства до:

-         іноземних фінансово –кредитних організацій та фондів;

-         посольств і консульств України за рубежем;

-         іноземних посольств і консульств в Україні;

-         іноземних торгово-промислових палат,

-         потенційних кредиторів та інвесторів;

-         потенційних споживачів продукції підприємств регіону

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, Торгово-промислова палата, Агентство міжнародного співробітництва, Харківська торгово-промислова палата, підприємства області

 

 

 

У І півріччі 2004р. активізувалася робота з Харківської торгово-промисловою палатою. Були проведені декілька спільних заходів:

- організовано участь підприємців Харківської області у бізнес-зустрічі в м. Києві з делегацією італійських підприємців на чолі з заступником Міністра виробничої діяльності паном Адольфо Урсо

- проведено бізнес-зустріч з представниками словенських фірм щодо подальшого  співробітництва.

- проведено зустріч з делегацією офіційних і ділових кіл м. Брно (Чеська Республіка).

- проведено зустріч із представниками дирекції «Центра Гросс» (Італія) з питань організації українсько-італійського торгово-сервісного комплексу «Негоціант» і проведення в м. Харкові виставки італійських товарів.

- розпочата робота з організації  виставки «Бізнес Польщі» у м. Харкові разом із Генконсульством Польщі і компанією "POLexpo ";

- підготовлено і проведено зустріч представників підприємств харківського регіону з делегацією підприємців м. Санкт-Петербурга

                                                                                              

Спільно з міськвиконкомом, Агентством міжнародного співробітництва проведено роботу по узгодженню планів заходів з торгово-економічними відділами Посольств зарубіжних країн. Взято участь:

-         у круглому столі “Особливості ведення бізнесу в умовах входження України до СОТ, який відбувся 31.03.2004 р.;

-         у конференції: «Більш, ніж сусіди: розширений ЄС та Україна»;

-         на зустрічі Регіонального Комітету Європейської Бізнес Асоціації на тему:    «Практичні аспекти Європейської інтеграції Польщі, політичні та економічні перспективи Польщі в складі ЄС»;

-    на зустрічі з представниками американських університетів, які фінансують програм підготовки державних службовців;

 

Агентством  міжнародного співробітництва разом з управлінням зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації організовані наступні заходи:

- конференція з міжнародною участю „Співробітництво для вирішення проблеми відходів” (м. Харків, 05-06.02.2004 р.). Організатор заходу-громадське об'єднання "Незалежна агенція екологічної інформації" за підтримки Посольства Канади в Україні (272 учасників).

- семінару на тему „Основні організаційні засади започаткування та впровадження проектів програми технічної допомоги ЄС (Тасіс)” (м. Харків, 06.07.2004 р.).

- нараду-семінар з питань моніторингу міжнародної технічної допомоги. Під час наради було розглянуто:

 

Єврорегіон „Слобожанщина”.

7 листопада 2003 р. у м. Харкові відбулось підписання Угоди про створення на території Харківської та Белгородської (Росія) областей Єврорегіону „Слобожанщина” як інструменту сприяння спільним трансграничним проектам прикордонного співробітництва України і Російської Федерації. ГО „Агентство міжнародного співробітництва”, як представник Харківської області, забезпечує виконання цілей і задач Секретаріату Єврорегіону „Слобожанщина”, а саме:

підготовка проектів рішень Президії і Ради Єврорегіону, а також інших розробок, що стосуються спільних дій у рамках прикордонного співробітництва;

- підготовка засідань Президії і Ради Єврорегіону;

- координація діяльності робочих груп;

- вивчення досвіду трансграничного співробітництва на прикладах інших Єврорегіонів і застосування його в діяльності Єврорегіону.

Управління з питань фізичної культури, спорту та туризму

         На відродження традиції проведення туристичних виставок в області в приміщенні ШВСМ, 24-25 квітня 2004р., відбувся туристичний салон “Харківщина запрошує”. Власний туристичний продукт представила 31 туристична фірма області – туристичні оператори, суб’єкт діяльності в галузі сільського туризму “Родинна оселя” с. Мечнікове Дворічанського району, туристичні комплекси “7 вітрів” та “Донецький юрт” з Ізюмщини. В роботі виставки участь також брали турфірми з м.Бєлгород, м.Ялти АР Крим – “Сезон-2000”, м. Києва – “Євросервіс”.

        Під час офіційного перебування в Харківській області голови Держтурадміністрації України В.І.Цибуха 26 травня п.р. була підписана угода між облдержадміністрацією та Держтурадміністрацією про взаємодію щодо виконання державної та регіональної програм розвитку туризму до 2010 року. В рамках цієї угоди Держтурадміністрацією Харківська область була  презентована в квітні п.р. на туристичній виставці в м. Берліні (Німеччина) та м. Москві (РФ).

      Туристичні підприємства “САМ”, “Пан-Укрейн” та “Гамалія” презентували власний туристичний продукт та Харківщину на тематичній виставці в м. Познань (Польща).

6.

Забезпечення інформаційного представництва регіону в технологічному партнерському консорціуму “Європейська асоціація наукових та технологічних формувань” (EARTO) Проведення менеджменту інноваційних пропозицій підприємств регіону та демонстрація технологій на форумах EARTO

Головне управління освіти і науки облдержадміністрації,

Харківське відділення Академії технологічних наук, Агентство міжнародного співробітництва

      Агентство міжнародного співробітництва та Британська розробляють пілотний проект щодо відкриття в області представництва EARTO

 

3. Заходи фінансово-економічної підтримки

 

 

Зміст заходу

Виконавці

Стан виконання

1.

Активізація та поглиблення співробітництва обласних структур з міжнародними економічними та валютно-фінансовими організаціями з  метою залучення коштів до економіки регіону

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації,

Агентство  міжнародного співробітництва, Харківська торгово-промислова палата,

Харківський банківський союз,

зацікавлені підприємства та установи

Агентство міжнародного співробітництва

Спеціалісти ГО „АМС” разом з ТОВ „ХРЦІ” приймали участь у підготовці та проведенні навчальної поїздки до м. Санкт-Петербург з питань фінансового лізингу 21-26.06.2004 р. Захід фінансувався Академією США з сприяння освіті  (AED).

В поїздці приймали участь 10 представників лізингових компаній України і представники Міністерства фінансів України та НБУ. В ході підготовки до поїздки спеціалісти АМС були залучені до розробки методичних матеріалів – розробки та видання брошури та компакт-диску з матеріалами поїздки, залучалися до інших організаційних заходів. Навчальна поїздка дала змогу її учасникам отримати сучасні знання з питань діяльності лізингових установ в Росії та встановити напрямки співробітництва українських лізингових компаній з російськими.

Крім цього заходу, ГО „АМС” було підготовлено ряд пропозицій для отримання грантів міжнародної технічної допомоги. Серед них необхідно відмітити:

- розробку і видання навчального посібника для підприємців-початківців „Як розпочати власну справу”;

- розробку і видання путівника інвестора для м. Куп’янськ;

- проект „Апробація в Харківській області загальноприйнятої в світовій практиці системи розробки та прийняття нормативно-правових актів на основі співробітництва влади, бізнесу, засобів масової інформації и НУО”;

- організація та проведенні екологічної конференції та інші.

Сьогодні ведеться робота щодо пошуку коштів для реалізації вказаних проектів.

 

 

2.

 

Налагодження ефективного співробітництва з міжнародними організаціями, членом яких є Україна з метою використання їх потенційних можливостей для залучення кредитних та інвестиційних ресурсів:

Міжнародний банк реконструкції та розвитку;

Європейський банк реконструкції та розвитку,

Міжнародна фінансова корпорація,

Міжнародна асоціація розвитку,

Багатостороннє  агентство з питань гарантій інвестицій

 

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації, ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації,

Агентство  міжнародного співробітництва, Харківська торгово-промислова палата,

Харківський банківський союз,

зацікавлені підприємства і установи

Управління з питань підприємництва та інвестицій у травні 2004р. була проведена  зустріч з головою ЄБРР на тему: «Розширення ЄС та перспективи для України»

Радою Європи місту Харкову  було присуджено нагороду Європейського Союзу – Почесний Флаг Європи. Урочисте вручення нагороди відбудулося 22.08.2004 р.

3.

Розробка проектів для отримання технічної допомоги та грантів з метою вдосконалення інфраструктури по забезпеченню зовнішньо­економіч­ної діяльності

Насамперед від таких міжнародних та іноземних фінансових організацій:

USAID ( Агентство США з міжнародного розвитку),

TACIS (Євросоюз),

CIDA (Канада),

SIDA (Швеція),

LARGIS (Великобританія)

Агентство міжнародного співробітництва, Харківська торгово-промислова палата,

зацікавлені  підприємства та організації відповідних напрямів діяльності

В рамках програм TACIS реалізовувались проекти:

Програма TACIS, проект „Нова економічна спеціальність для класичних університетів України”;

Програма TACIS, проект „Впровадження системи перепідготовки спеціалістів регіональних і муніципальних екологічних служб в Україні”;

В рамках програми USAID реалізовувались проект:

„Партнерство медичних закладів США та України”,

За підтримки Американської асоціації Юристів (ABA/CEELI) реалізовувався проект  „Надання допомоги у здійсненні програм правової реформи в Україні”.

На теперішній час на території харківської області реалізується 11 проектів міжнародної технічної допомоги. Переважна більшість проектів реалізовується в рамках програм TACIS та Агентства США з Міжнародного Розвитку USAID.

В рамках програми TACIS реалізуються проекти:

- TACIS „Вища освіта і ринок праці в галузі охорони довкілля”,

-TACIS „Впровадження моделей економічно сталого бізнесу в Україні”

 - TACIS „Лозова-цинк, проект гарячого цинкування”

- TACIS „Підготовка спеціалістів по вивченню Європи”

В рамках програми USAID реалізуються проекти:

    - „Проект підтримки приватизації землі”,

    - BIZPRO Надання допомоги Україні в економічному зростанні шляхом розробки програм сприяння мікро, малому та середньому бізнесу.

Деякі програми фінансуються окремими фондами:

Фонд Технічної інформації США „Партнерська програма по впровадженню дистанційного навчання українських жінок-інженерів”

Фонд Євразія „Принципи й основи перепідготовки та підвищення кваліфікації співробітників органів місцевого самоврядування”

Бюро з справ освіти та культури Держдепартаменту США (USIA) „Партнерство університетів для розвитку регіонів”

TEMPUS „Розробка рекомендацій з підготовки інженерів в Україні та країнах ЄС в рамках Болонського процесу”

Американська неурядова організація „Фонд Україна-США” проект ”Партнерство громад для поширення досвіду самоврядування”

Європейський фонд розвитку підприємництва у східній Україні, проект „Реструктуризації та модернізації приватизованих малих і середніх підприємств у східній Україні”

4.

Враховуючи рішення НБУ щодо розширення підтримки ліквідності банків, які здійснюють середньострокове кредитування інноваційно-інвестиційних проектів, розширити співпрацю з банками області з питань збільшення обсягів кредитування експортних операцій та інноваційно-інвестиційних проектів, реалізація яких сприятиме випуску конкурентоспроможної продукції

Управління НБУ в Харківській області,

банківські установи області,

Харківський банківський союз,

Управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрації,

зацікавлені підприємства.

Економічний розвиток України в цілому та нашої області як у минулому так і в поточному році характеризувався економічним зростанням. Разом із цим, незважаючи на доволі сприятливі перспективи розвитку економіки нашої країни в поточному році, подальше економічне зростання   можливе лише за умови розвитку економіки за інноваційно-інвестиційною моделлю.

Враховуючи обмеженість держави у фінансових ресурсах для підтримки інноваційно-інвестиційних проектів, важливі обов’язки у вирішенні цього питання покладаються на банки.

Виконання банківськими установами області завдань щодо своєчасного та якісного обслуговування народногосподарського комплексу, надання кредитної підтримки, сприяння поліпшенню інвестиційного клімату  можливе за умови стабільного розвитку банківської системи.

            На початок серпня в області працювало  12  банків-юридичних осіб  з  11 підпорядкованими їм  філіями,  59 філій банків інших міст, 1 представництво харківського банку та 832 відділення.

            Управління Національного банку України в Харківській області, банківські установи області займають активну позицію щодо питань кредитної підтримки вітчизняного виробництва. Ця позиція знайшла своє відображення в комплексній програмі розвитку банківської системи України на 2003-2005 роки.

Про виконання банківськими установами поставлених завдань свідчить збільшення обсягів кредитування реального сектора економіки.

За січень-липень 2004 року  банківськими установами області було надано кредитів (без урахування кредитів „овердрафт”) в обсязі понад 10 млрд.грн., що в 1,7 разу більше, ніж за 2003 рік.

Кредитні вкладення банківських установ  в економіку склали 4,8 млрд.грн.,  зросли  у порівнянні з відповідним періодом минулого року на 52,5%, з початку року – на 23,8%. При цьому вже четвертий рік поспіль приріст кредитного портфеля банківських установ області є  вищим, ніж загальноукраїнський. Вважаємо, що  збільшення обсягів кредитування дало позитивний поштовх, результатом якого стало  зростання в області  на  15,9% обсягів промислового виробництва.

У залишках заборгованості за кредитами переважає заборгованість за кредитами, спрямованими на кредитування обробної промисловості – 32,2% (1,5 млрд.грн.). На підприємства оптової та роздрібної торгівлі припадає 28,8% (1,4 млрд.грн.). Обсяги кредитних вкладень у підприємства будівництва та транспорту склали відповідно 3% та 2,4% у загальному обсягу заборгованості.

Розвитку  економіки за інноваційно-інвестиційною моделлю сприяли високі темпи приросту довгострокових вкладень, які були вищі за  короткострокові; темпи зростання з початку року та за рік склали відповідно 129,5% і 184,6% та 119,1% і 132,3%. Це зумовило підвищення в липні поточного року порівняно з січнем поточного року питомої ваги довгострокових кредитних вкладень в економіку на 2,1 відсоткового пункту. Протягом липня 2004 року порівняно з червнем 2004 року заборгованість за довгостроковими позиками зросла на 3,0 %, та склала 2,2 млрд.грн., тоді як щодо короткострокових позик – зменшилась на 11,5 % і склала 2,5 млрд.грн.

Аналізуючи темпи зростання кредитної заборгованості, можна констатувати, що  протягом останніх років формується тенденція щодо поступового  зростання обсягу інвестиційних кредитів. На 1 серпня 2004 року заборгованість за цими кредитами становить понад 350 млн.грн., що вище рівня відповідного періоду минулого року у 1,2 разу.

У минулому та особливо в поточному році Національним банком України проводиться політика, спрямована на розширення можливостей банків щодо кредитування інноваційно-інвестиційних проектів. У 2004 році Національний банк України підтримував ліквідність банків області через використання різних механізмів рефінансування, зокрема банки області отримували кредити рефінансування строком до 365 днів (середньострокові кредити), проводили операції прямого репо, а також отримували довгострокові кредити рефінансування.

Так, у поточному році трьома банками області було отримано середньострокові кредити рефінансування від Національного банку України на суму 14,47 млн.грн; з одним банком проведено операцію прямого репо на суму 0,5 млн.грн.

Станом на 01.08.2004 заборгованість банків області за кредитами, отриманими від Національного банку України через механізми рефінансування складала 68,65 млн.грн, у тому числі 8,2 млн.грн – заборгованість за середньостроковими кредитами та 60,45 млн.грн – заборгованість за п’ятьма довгостроковими кредитами рефінансування, які отримані двома банками області у 2003 році для купівлі облігацій суб’єктів підприємницької діяльності.

            У поточному році банківські установи області  активно кредитували підприємства, які здійснюють експортні операції та інноваційно-інвестиційні проекти, реалізація яких сприятиме випуску конкурентноспроможної продукції, здійснюються інвестиційні кредитування великих харківських підприємств, яким фінансова підтримка дала змогу відновити матеріально-технічну базу для виготовлення  якісної та конкурентноспроможної продукції на міжнародних ринках.

Так, станом на 03.09.2004.  було надано кредитів на суму, еквівалентну 305,0 млн. грн.

5.

Залучення іноземних кредитів за запропонованою Глобал Американ Синдикат схемою “Європейський” варіант”

Правекс-банк,

зацікавлені підприємства

Питання опрацьовується разом з Харківським банківським союзом

6.

Впровадження схеми Банку Лондон Лімітед щодо розрахунків з експортерами (харківськими підприємствами) за фактом поставки продукції

Агентство міжнародного співробітництва,

зацікавлені підприємства експортери

Питання опрацьовується разом з Агентством міжнародного співробітництва

7.

Використання схем торгового фінансування

ВАТ “Укрексим-банк”,

підприємства-експортери.

Філія Укрексімбанку в м. Харкові  в якості механізму надання фінансової та матеріальної підтримки експортерам використовує передекспортне пряме фінансування експортерів за рахунок коштів Укрексімбанку  та схеми торговельного фінансування зовнішньоекономічних контрактів за рахунок коштів першокласних  іноземних банків.

Так,  протягом 2004 року Укрексімбанком в рамках передекспортного прямого фінансування було надано кредитів 4 підприємствам-експортерам Харківського регіону  на загальну суму 141,0 млн.грн., надана гарантія на користь іноземного підприємства ( по експортному контракту)  в сумі 15,0 млн.грн.

За  схемою постімпортного торговельного фінансування за рахунок коштів іноземних банків був профінансований проект  для реалізації експортного контракту одного з провідних підприємств регіону  в сумі  368,0 тис.євро та 1163,0 тис. швейцарських франків.

Крім того, ВАТ “Укрексімбанк” має можливість виступати  андеррайтером по випуску облігацій фірм-експортерів. 

Так, в 2004 році Банком випущено облігації ДАК “Титан”, м. Армянськ, АР Крим на загальну суму 30,00 млн. грн. Всі облігації розміщено серед інвесторів.

Випущено облігації ТОВ “Інтермарт”, м.Львів на суму 10,0 млн. грн., розміщення яких буде здійснюватись 22.09.2004 року.

Щодо розширення застосування лізингових операцій в Банку створено Дочірнє підприємство ВАТ “Державний експортно-імпортний банк України” “Лізингова компанія “Укрексімлізинг”.

 

8.

Передекспортне пряме фінансування згідно зі схемою розрахунку за кредитом, наданим на етапі виробництва експортної продукції акредитивом першокласного західного банку, відкритого на користь експортера

ВАТ “Укрексим-банк”,

підприємства-експортери.

9.

 

Постекспортне фінансування шляхом надання кредиту за відвантажену експортну продукцію по акредитиву з відстрочкою платежу

ВАТ “Укрексим-банк”,

підприємства-експортери

10.

Отримання кредитних ресурсів Міжнародного банку реконструкції та розвитку  для реалізації інвестиційних проектів

ВАТ “Укрексим-банк”,

зацікавлені підприємства

11.

Використання можливостей Українського міжнародного фонду венчурного капіталу “New Force” для інвестування проектів перспективних підприємств та фінансування реалізації ліквідних науково-технічних розробок світового рівня

АК “Укрсиббанк”,

зацікавлені підприємства

12.

Створення фонду фінансової та гарантійної підтримки   експортоспроможних підприємств за частковою участю місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування шляхом внесення грошових коштів або майнових прав

 

 

ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, Агентство  міжнародного співробітництва, Харківська торгово-промислова палата,

Харківський банківський союз, зацікавлені підприємства

Створення фонду фінансової та гарантійної підтримки   експортоспроможних підприємств опрацьвувалось галузевими управляннями облдержадміністрації, але у зв”язку із відсутністю фінансування питання не вирішено.

13.

Створення кредитної спілки експортерів малого бізнесу

Об’єднання підприємців,

зацікавлені підприємці,

Головне управління економіки та ринкових відносин облдержадміністрації

Головне управління економіки та ринкових відносин облдержадміністрації опрацьвувало питання створення кредитної спілки експортерів малого бізнесу,  але у зв”язку із відсутністю фінансування питання не вирішено

14.

Поширення використання механізмів  надання фінансової та матеріальної підтримки експортерам за рахунок:

-    випуску цінних паперів (цільових та процентних позик) та розміщення їх як на внутрішньому, так і зовнішніх фінансових ринках;

-    розширення застосування лізингових операцій;

-    розвитку концесійної діяльності;

-    впровадження фінансування комерційними банками зовнішньоторговельних операцій шляхом обліку векселів без права регресу (форфейтинг)

ГУ економіки та ринкових відносин, освіти і науки, сільського господарства і продовольства, управління промисловості, транспорту та зв'язку, паливно-енергетичного комплексу, фармацевтичного, охорони здоров'я, з питань фізичної культури, спорту та туризму облдержадміністрації,

Агентство  міжнародного співробітництва, Харківська торгово-промислова палата,

управління НБУ в Харківській області,

зацікавлені під­приємства, установи та організації.

З метою поширення використання механізмів надання підтримки експортерам за рахунок випуску цінних паперів окремі банки області надають клієнтам послуги з андеррайтингу випусків цінних паперів.

За іншими названими операціями банками розроблено механізми та схеми щодо цього напрямку надання фінансової та матеріальної підтримки експортерам, проводиться інформаційно-консультативна робота серед клієнтів щодо поширення використання нових механізмів надання фінансової та матеріальної підтримки експортерам та ведеться пошук клієнтів для їх реалізації. Але на сьогодні з боку потенційних клієнтів відсутній попит на зазначені послуги.

15.

Розширення проведення страхування та перестрахування (із залученням іноземних страхових компаній) ризиків при здійсненні експорту та інших форм зовнішньоекономічних операцій (оренда, лізинг, консигнація, тощо), іноземних кредитів та інвестицій

Залучення до цієї роботи харківських страхових компаній, які мають практичний досвід у страхуванні та, особливо, перестрахуванні експортних ризиків резидентів та нерезидентів у спеціалізованих іноземних компаніях

Харківський союз страховиків,

страхові компанії,

зацікавлені підприємства

Станом на 1.09.2004р. на регіональному страховому ринку працюють 25 страхових організацій, зареєстрованих у м.Харкові, та 24 філій страхових організацій України.

Страхові компанії постійно пропонують підприємствам регіону свої страхові послуги по забезпеченню захисту інтересів підприємств і організацій на всіх етапах реалізації зовнішньоекономічних угод.

16.

Втілення механізму гарантій інтересів експортерів шляхом їх страхування від комерційних (несвоєчасна оплата, або несплата та банкрутство іноземного покупця) та політичних ризиків з урахуванням досвіду співпраці  з Чеською Агенцією по страхуванню експортних кредитів, Словенським Ексим Банком, Словенською Експортною Корпорацією та німецьким кредитним страховиком “Герлінг Спеціале”

Страхові компанії

Механізм  страхування  та перестрахування ризиків із залученням іноземних страхових компаній при здійсненні експорту, іноземних кредитів та інвестицій, інших форм зовнішньоекономічних операцій здійснюється страховими компаніями – членами союзу "Лемма", "Аванте", "Страховий захист", "Мега-гарант".

На протязі звітного періоду страхова компанія Лемма" надала передстраховочне покриття експортно-кредитних ризиків Словацького Ексім Банку на загальну суму 1,8 млн.євро. Більше 30 експортерів із Словаччини отримали стархове покриття.

28 травня 2004р. був підписаний договір перестрахування експортних кредитів з Фондом гарантування експорту Ірану. Аналогічний договір укладений з Малазійським експортно-кредитним агентством – МЕСІВ. У вересні поточного року підписаний договір з Національною компанією експортно-імпортного страхування Узбекистану – Узбекінвест.

 

 

 

Начальник управління зовнішніх

зносин та зовнішньоекономічної

діяльності облдержадміністрації                                                                                            В.Коваленко