З В І Т

про хід виконання обласної Програми

розвитку позашкільних навчальних закладів на 2002-2008 роки,  затвердженої  рішенням обласної ради  від 29 жовтня  2002 року

 

На виконання рішення обласної ради від 29 жовтня 2002 року “Про затвердження обласної Програми розвитку позашкільних навчальних закладів на 2002-2008 роки” проведено певну роботу.

Відповідно до завдань, визначених Програмою, в області вживаються заходи щодо збереження мережі позашкільних навчальних закладів, створення умов для їх функціонування, особливо у сільській місцевості, зміцнення їх матеріально-технічної бази.

У районах та містах області розроблені та виконуються відповідні програми розвитку позашкільних закладів.

З метою координації дій у системі позашкільної освіти створено обласну раду директорів позашкільних навчальних закладів.

Стан виконання заходів обласної Програми обговорено на засіданні постійної комісії обласної ради з гуманітарних питань у січні 2004 року, нараді начальників відділів (управлінь) освіти у листопаді 2003 року.

Сьогодні ми можемо говорити про стабільність у мережі позашкільних навчальних закладів. У 2004 році в області функціонує 120 позашкільних навчальних закладів системи освіти, в яких заняттями за інтересами охоплено понад 113,3 тис. дітей і підлітків віком від 6 до 18 років, що складає 37,1 %  від загальної кількості дітей шкільного віку. Це більше ніж у 2002 році (2002 рік: 119 позашкільних навчальних закладів, в них 108,8 тис. чол., 31,7 %). Кожна третя дитина шкільного віку одержує додаткову освіту в позашкільних закладах (по Україні кожна п’ята дитина).

Крім цього, функціонує 78 шкіл естетичного виховання, в яких навчається 12,4 тис. дітей та підлітків віком від 5 до 17 років, що складає 4,4% від загальної кількості дітей шкільного віку. Це більше, ніж у 2002 році (2002 рік: 75 шкіл, в них 11,9 тис. чол., 3,9%).

У 2003 році відкрито Центр туризму та краєзнавства в Ізюмському районі.

Сьогодні в усіх районах та містах області функціонують позашкільні навчальні заклади, чого не було 3-4 роки тому.

Найбільша кількість їх у Балаклійському, Харківському, Київському районах, м. м. Ізюмі, Куп’янську, Лозовій.

Більше середнього показника по області охоплено заняттями за інтересами в позашкільних навчальних закладах дітей Чугуївського (64,3 %), Балаклійського (49,8 %), Барвінківського (47,2 %), Валківського (53,2 %), Красноградського (55,5 %), Печенізького (54,9 %) районів, м. Чугуєва (58,9 %).

Оскільки здобуття позашкільної освіти ґрунтується на принципі добровільності вибору видів діяльності, то саме процес навчання спрямовується на розвиток індивідуальних можливостей, інтересів, здібностей. На реалізацію цього принципу спрямована система позашкільної освіти області, яка включає 9 типів позашкільних закладів. Це - центри, палаци, будинки дитячої та юнацької творчості (47), станції юних техніків (8), станції юних натуралістів (6), центри туризму та краєзнавства (5), дитячо-юнацькі спортивні школи (50), клуб юних моряків, школа мистецтв, військово-патріотичний авіаційно-технічний спортивний клуб “Сокіл”. В них функціонує понад 6,3 тис. творчих об’єднань за такими напрямами діяльності: еколого-натуралістичний, туристсько-краєзнавчий, науково-технічний, художньо-естетичний, що надає можливість залучення позашкільних закладів до профільного навчання учнів старшої школи, їх професійної підготовки. Можливості цього створені і реалізуються в позашкільних закладах Балаклійського, Золочівського, Красноградського, Київського, Червонозаводського районів, обласному Палаці дитячої та юнацької творчості, обласній станції юних туристів. Так, будинок дитячої та юнацької творчості Барвінківського району ввійшов до складу шкільного округу. Центр позашкільної освіти Красноградського району спільно з Харківським національним університетом ім. В.Н.Каразіна, Харківським національним університетом радіоелектроніки проводять роботу щодо довузівської підготовки учнів сільської місцевості.

В області створена і функціонує 41 служба соціальної підтримки сімей “Родинний дім”, основними напрямами діяльності якої є підготовка молоді до сімейного життя, збереження репродуктивного здоров’я, формування здорового способу життя.

Відповідно до завдань Програми з метою створення умов для охоплення позашкільною освітою дітей сільської місцевості вживаються заходи щодо відкриття філій позашкільних закладів у сільській місцевості. Такі філії вже функціонують в Харківському, Куп’янському районах.

З метою створення необхідних умов для забезпечення позашкільних навчальних закладів науково-методичними матеріалами Харківським обласним науково-методичним інститутом безперервної освіти, обласним Палацом дитячої та юнацької творчості, обласною станцією юних туристів протягом 2003, 2004 років видані науково-методичні збірки з питань організації роботи з обдарованими дітьми, з екології та географічного краєзнавства, природоохоронної роботи, методичний журнал “Вісник”, “Зошит для учасника екологічного гуртка” тощо. Готується до друку збірка “Позашкільна освіта Харківщини”.

Починаючи з 2002 року в області проводиться конкурс на кращу науково-методичну розробку з питань позашкільної освіти. Наказом Міністерства освіти і науки України від 11.08.2004 року № 655 “Про підсумки проведення Всеукраїнського конкурсу на кращу науково-методичну розробку з питань позашкільної освіти” Головному управлінню освіти і науки оголошено подяку за організацію та проведення I та II етапів конкурсу.

Позашкільні заклади взяли участь у Всеукраїнському конкурсі на кращий навчально-методичний матеріал туристсько-краєзнавчої тематики.

На виконання завдань, визначених Програмою, вживаються заходи щодо створення системи роботи  з підвищення кваліфікації педагогічних кадрів позашкільних закладів. Головним управлінням освіти і науки, обласним науково-методичним інститутом безперервної освіти щорічно формується план роботи з кадрами, проводяться курси, семінари, наради, практикуми для різних категорій педагогічних працівників–позашкільників від керівників закладів до керівників творчих об’єднань, гуртків.

Протягом 2003-2004 років проведені семінари-практикуми з питань: “Науково-методичне забезпечення педагогічного процесу в умовах реалізації Програми розвитку позашкільних навчальних закладів на 2002-2008 роки”, “Інноваційні процеси у діяльності позашкільного навчального закладу”, “Шляхи організації та визначення стратегії вдосконалення навчально-виховного процесу у позашкільному навчальному закладі”, робота з обдарованою учнівською молоддю. У 2003 році проведено обласну конференцію “Перспективи модернізації позашкільної освіти на сучасному етапі”. На базі обласного Палацу дитячої та юнацької творчості у березні 2004 року відбувся Всеукраїнський семінар-практикум за участю обласних еколого-натуралістичних центрів з питань екологічної, природоохоронної роботи. Для молодих директорів комплексних позашкільних навчальних закладів у лютому 2004 року на базі обласної станції юних туристів проведено семінар з питань особливостей управлінської діяльності позашкільним навчальним закладам.

З метою активізації творчої діяльності і підвищення фахової майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів у 1997 році започатковано в області конкурс “Позашкільний заклад року”. У 2004-2005 навчальному році відповідно до наказу Головного управління освіти і науки від 29.06.2004 року № 384 проводиться обласний конкурс професійної майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів.

Готується до узагальнення досвід роботи Красноградського районного центру позашкільної освіти за темою “Позашкільний навчальний заклад – складова частина безперервної освіти”.

Обласна станція юних туристів є філією геолого-географічного факультету Харківського національного університету ім. Каразіна.

Активізується робота з проведення обласних фестивалів, конкурсів, виставок тощо та участь у міжнародних та всеукраїнських масових заходах. Щороку в області проводиться близько 50 обласних масових заходів з дітьми та учнівською молоддю, в яких бере участь понад 200 тис. учнів. Самим масовим у 2003, 2004 роках став обласний фестиваль дитячої та юнацької творчості “Дивограй”.

У 2004 році ансамблем танцю “Щасливе дитинство” обласного Палацу дитячої та юнацької творчості проведено міжнародний фестиваль танцю “Весняні барви”.

Програма розвитку позашкільних закладів передбачає зміцнення матеріально-технічної бази цих закладів. У 2003 році одержав нове приміщення будинок дитячої та юнацької творчості у Барвінківському районі.

Розпочато процес компютеризації позашкільних навчальних закладів. Комп’ютерною технікою поповнились позашкільні навчальні заклади Барвінківського, Золочівського, Орджонікідзевського, Московського районів.

Відповідно         до         заходів        Програми      Головним      управлінням освіти   і  науки,  обласним     науково-методичним   інститутом          безперервної освіти,        обласним     навчально-методичним    центром      підвищення  кваліфікації    працівників    культосвітніх    закладів  спільно         з   обласними позашкільними закладами організовано підвищення кваліфікації педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів.

У 2002 році курсову перепідготовку пройшло 22 директора позашкільних закладів, 76 керівників гуртків, у 2003 році – 101 керівник гуртка, у 2004 році 112 керівників гуртка, 135 викладачів.

Разом з тим Програма розвитку позашкільних навчальних закладів потребує уваги з боку органів місцевої влади, а саме:

-                      розвиток мережі позашкільних навчальних закладів, збільшення дітей та підлітків, охоплених заняттями за інтересами в позашкільних закладах, особливо в сільській місцевості;

-                      вирішення питання щодо здобуття позашкільної освіти дітьми, особливо в сільській місцевості, шляхом розвитку мережі гуртків, відкриття філій позашкільних навчальних закладів;

-                      сприяння компютеризації позашкільних навчальних закладів, створення на базі обласного Палацу дитячої та юнацької творчості навчального компютерного центру;

-                      вирішення питання щодо виділення коштів з місцевих бюджетів на утримання позашкільних закладів, зміцнення їх навчально-матеріальної бази; створення піклувальних рад позашкільних закладів.

 

 

 

 

 

Начальник Головного

управління освіти і науки                                                           Л.О. Бєлова