Звіт
про хід виконання програми протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та поширенню наркоманії на 2003-2010 роки
За результатами 2003 року область, як і раніше, відноситься до регіонів з відносно низькою поширеністю наркоманії та помірною – токсикоманій.
По зареєстрованній поширеності наркоманії область займає 5 рангове місце – 54,7 на 100 тисяч населення (по Україні – 178,8, по регіонах від 18,2 до 432,2), по поширеності токсикоманій – 20 рейтингове місце – 6,1 (по Україні – 5,9, по регіонах від 0,2 до31,4).
Найбільша поширеність наркоманій і токсикоманій відмічається у Лозівському (265,3 на 100 тис. населення), Красноградському (148,8), Первомайському (126,7), Куп'янському (125,6) та Балаклійському (118,5) районах, де перевищено епідемічний поріг розповсюдження наркоманій.
Станом на 1 квітня поточного року в області перебувало на обліку 3075 осіб, які вживали наркотичні та психотропні засоби з немедичними цілями.
На диспансерному обліку знаходяться 1743 хворих на наркоманію і токсикоманію, з них 82,2% вживають опіоїди, 6,7% – канабіоїди, 0,5% – снодійні препарати, 9,2% – стимулятори, 0,8% – інгалянти та у 0,6% – зареєстровано змішане вживання. Соціальний склад цієї групи хворих: учнів шкіл - 0,3%, учнів СПТУ - 0,2%, технікумів – 0,1%, студентів вузів - 0,06%, службовців - 0,1%, робітників - 13,8%, пенсіонерів - 0,6%, не працюючих - 75,6% та знаходились під слідством - 9,2%. За віком: до 15 років – 4 (0,2%), 15-17 років – 14 (0,8%), 18-28 років – 754 (43,3%), 29 років та старші – 971 (55,7%).
З 1332 осіб, що перебувають під профілактичним наглядом, 27,5% вживають опіоїди, 57,7% – канабіоїди, 0,4% – снодійні препарати, 6,8% – стимулятори, 7,4% – інгалянти та у 0,2% – зареєстроване змішане вживання. За віком ця група ділиться: до 15 років – 55 (4,1%), 15-17 років – 137 (10,3%), 18-28 років – 777 (58,3%), 29 років та старші – 363 (27,3%).
За останні роки, на тлі зменшення групи хворих, спостерігається стримке зростання групи профілактичного нагляду, що свідчить про зростання ризику нової хвилі наркоманії в регіоні.
Виходячи з цього, робота по виконанню Програми будувалася за наступними напрямками:
1. Широке інформування громадськості про ризики пов'язані з розповсюдженням наркоманії та незаконного обігу наркотиків.
2. Формування у свідомості молоді негативного ставлення до вживання психоактивних речовин та позитивного – до здорового способу життя.
3. Залучення молоді до змістовного відпочинку та зайнять спортом.
4. Перекриття каналів надходження наркотичних засобів в незаконний обіг.
5. Профілактичні заходи серед груп "ризику", організація лікування та реабілітації хворих на наркоманію та осіб, що вживають психотропні речовини.
Преса регіону постійно висвітлює заходи щодо протидії поширенню наркоманії і злочинності, пов'язаної з незаконним обігом наркотичних засобів. Газети констатують, що проблема наркоманії останнім часом все більше турбує суспільство і ця проблема передусім соціальна, загальнодержавна, а вже потім — правоохоронна ("Слобідський край", "Время", районна преса). Обласна і районна преса постійно інформує громадськість про дії правоохоронних органів по виключенню можливостей незаконного проникнення в обіг наркотичних засобів та їх вживання, блокуванню діяльності кримінальних угруповань і окремих осіб, що діють на "ринку наркотиків".
Надзвичайну тривогу викликає наркоманія серед неповнолітніх. Газети ("Радянський патріот", 17.01; "Трудова слава", 21.02; "Вісник Куп'янщини", 25.03 та інші) вмістили публікації роз'яснювального характеру щодо негативних наслідків вжитку наркотиків на рівень соціальної адаптації молоді і підлітків, стан їх здоров'я, культури і духовності.
У виступах в пресі та електронних засобах масової інформації приймали участь правоохоронці, освітяни, лікарі та фармацевти, працівники культури.
У лютому 2004 р. проведено молодіжну акцію "Антинаркотик" за участю лікарів-наркологів, працівників кримінальної міліції, спеціалістів Фонду спасіння дітей і підлітків України від наркотиків. У ході цієї акції було проведено понад 210 бесід, круглих столів, усних журналів, вечорів запитань та відповідей на цю тематику. В усіх професійно-технічних навчальних закладах пройшли конкурси стіннівок та плакатів на тему "Наркоманія — шлях у прірву".
У навчальних закладах працюють лекторії для батьків, проводиться тестування батьків "Діти і наркотики", що сприяє поліпшенню знань з раннього виявлення вживання наркотиків, алкоголю, токсичних речовин.
Центри соціальних служб для молоді сприяють запровадженню у навчальних закладах батьківських університетів та лекторіїв, зокрема, з питань негативного впливу наркотичних речовин, у плани роботи включені розділи і теми, що сприяють поліпшенню знань з раннього виявлення уживання наркотиків, алкоголю, токсичних речовин.
Протягом І кварталу 2004 р. районними та міськими центрами соціальних служб для молоді проведено 40 семінарів-тренінгів щодо підготовки волонтерів, у тому числі з числа батьків підлітків та молоді, для роботи з проблем профілактики негативних проявів у молодіжному середовищі, формування здорового способу життя (охоплено 334 особи).
Засоби масової інформації області широко подавали матеріали з порадами учнівській, студентській і робочій молоді використовувати свій вільний час для формування здорового способу життя, для занять фізичною культурою і спортом, діяльністю за інтересами з метою підвищення рівня свого фізичного і духовного здоров'я ("Вісті Балаклійщини, 02.03"; "Маяк", 10.02 та інші).
Протягом 2002-2003 років у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах області проводилася робота з реалізації обласного Демонстраційного проекту профілактики ВІЛ/СНІДу серед молоді, який фінансувався Європейською Комісією.
Продовжується робота за програмами Міністерства освіти і науки та Академією педагогічних наук України "Рівний-рівному" та "Діалог".
Налагоджуються і розвиваються зв'язки з неурядовими громадськими організаціями та фондами. Так, наприклад, Харківський обласний центр соціальних служб для молоді співпрацює у цьому напрямку із громадськими організаціями "Червона стрічка", "Сходи", "Еммануїл", "Жінки за майбутнє", "Світло миру", науково-інформаційним центром "Молодіжна рада".
З метою формування у свідомості громадян, особливо молоді, негативного ставлення до вживання наркотичних засобів та психотропних речовин Харківським обласним центром соціальних служб для молоді у І кварталі 2004 р. розроблено та видано буклет "Ти і я...Що нас цікавить?" та плакат "Курити? Це вже не модно!" (тираж 1000 прим.), які розповсюджені у районах та містах області.
Розроблені, видані та розповсюджуються інформаційно-просвітницькі матеріали щодо правил безпечної поведінки для різновікових груп дітей та молоді. Протягом І кварталу 2004 р. розповсюджено у навчальних і позашкільних закладах 60 плакатів, в закладах охорони здоров'я - 41, у міському пасажирському транспорті - 1 листівка, у місцях масового відпочинку молоді (студентські табори, дискотеки, нічні клуби тощо) - 135 листівок і 20 плакатів. Безпосередньо районними/міськими центрами соціальних служб для молоді області відтиражовані та розповсюджені за звітний період 1875 примірників такої продукції.
Фахівцями наркологічної служби за 1 квартал 2004 року прочитано 247 лекцій, проведено 618 лікарських бесід та 1194 бесіди середніх медичних працівників, 23 тематичні вечори, 63 диспути у навчальних закладах, випущено 98 санітарних бюлетенів, здійснено 15 виступів на радіо і телебаченні, опубліковано у пресі 10 статей.
Працівниками міліції здійснено 8 виступів по телебаченню, 18 - в пресі, а також проведено 87 бесід в навчальних закладах з метою профілактики наркозлочинності.
Головне управління освіти і науки разом з Харківською громадською організацією "Райдуга життя" за підтримки міжнародної Програми СНІД-Фонду Елтона Джона у березні-травні 2004 року проводять конкурс учнівських робіт ВІЛ/СНІД - випробування на толерантність".
Метою конкурсу є розповсюдження знань та інформації з ВІЛ/СНІДу, підвищення активності молоді в громадському житті та пропаганді здорового способу життя. Конкурс розраховано на учнів 9-11 класів загальноосвітніх шкіл області.
У загальноосвітніх навчальних закладах курсом "Основи безпеки життєдіяльності" передбачено теми, що висвітлюють питання згубного впливу наркотичних речовин на організм людини. Оформлено куточки, стенди "За здоровий спосіб життя", інформаційні стенди, проводяться тематичні тижні, дні здоров'я та інші заходи.
До кожного навчального закладу направлено методичні рекомендації до проведення циклу виховних годин за темою " Я обираю здоровий спосіб життя".
У шкільних бібліотеках зроблено підбір інформаційних матеріалів з відповідної тематики, у методкабінетах - матеріали з досвіду роботи вчителів і класних керівників.
У кожному районі діють учнівські агітбригади з пропаганди здорового способу життя. Осередками профілактичної роботи є школи сприяння здоров'ю.
У професійно-технічних навчальних закладах діють лекторії для учнів і їх батьків на тему "Здоров'я дітей - здоров'я нації".
Управлінням охорони здоров'я організований та проведений цикл цільових передач "Доброго Вам здоров'я" на обласному телебаченні де широко висвітлювались різні аспекти та пріоритетні проблеми медицини, пропаганди здорового способу життя, профілактики наркоманії та шкідливих звичок серед населення та молоді, В межах циклу було проведено 27 передач.
Для профільної пропаганди, профілактики наркоманіїи, тютюнопаління, пияцтва були широко задіяні засоби масової інформації з залученням до виступів фахівців та вчених-медиків:
• по обласному та комерційних телеканалах проведено 180 передач;
• по обласному, міському радіо проведено 124 передачі;
• в обласних, міських газетах вміщено 214 матеріалів.
В обласній студентській лікарні розроблений план заходів по покращенню санітарно-гігієнічних знань серед студентської молоді ВУЗів та прийнята програма „Здоровий спосіб життя студентів",
На базі аерокосмічного університету обласною студентською лікарнею створений центр первинної медико-санітарної допомоги з першочерговим впровадженням навчання молоді навичкам здорового способу життя.
У навчальних закладах постійно проводяться різноманітні спортивні змагання, свята, фестивалі, оздоровчо-спортивні заходи. Традиційними стали воєнізовані ігри "Котигорошко", "Козацькі забави". Набрали популярності сімейні спортивні заходи – "Тато, мама і я - спортивна сім'я". Реалізується регіональна програма "Фізичне виховання здоров'я нації". Регулярно проводяться конкурси на крашу спортивну групу, клас, фестивалі зі спортивної аеробіки тощо.
Усі заходи спрямовані на відволікання дітей та підлітків від шкідливого впливу вулиці, пропаганду фізичної культури і спорту, формування позитивного іміджу здорової і фізично розвиненої особистості, що сприяє профілактиці негативних явищ у молодіжному середовищі.
Учні і студенти беруть активну участь в обласних, всеукраїнських і міжнародних спортивних заходах.
46 ПТНЗ взяли участь у Всеукраїнському конкурсі на кращий стан фізичного виховання серед навчальних закладів України.
В минулому році продовжувалася робота по проведенню позашкільних спортивно-масових заходів, фізкультурно-спортивних змагань і спартакіад: "Козацькі розваги", "Ну-мо, хлопці!", "Дні здоров'я", обласні щорічні спортивні змагання: "Спорт протягом життя", "Шкіряний м'яч", "Старти надій". Проведені змагання серед учнів загальноосвітніх шкіл з видів спорту, в число яких увійшли 5 обов'язкових видів програми: легкоатлетичне чотириборство, легкоатлетичний крос, "Державні тести", "Шкіряний м'яч" та "Старти надій". Загалом в цих заходах взяли участь збірні команди з 42 районів та міст області із загальною кількістю учасників 3350 учнів. Крім того, проведені традиційні змагання з футболу "Турнір 1000 команд", в якому було задіяно 40 тис. учнів районів і міст області.
В поточному році, у рамках обласної спартакіади з 19 видів спорту, яка має назву "Спорт протягом життя" та проходить під патронатом голови обласної державної адміністрації Є.П.Кушнарьова, відбулися змагання з 9 видів спорту, які пройшли в усіх районах і містах області. У них взяло участь 38,6 % від загальної кількості учнів.
У січні проведено обласне спортивне свято "Різдвяні перегони". На ньому були присутніми і виступили перед молоддю провідні спортсмени і заслужені тренери області.
На спортивній базі Харківського училища фізкультури і спорту проведено спартакіаду для вихованців шкіл-інтернатів.
У дитячих спортивних школах, системи освіти спортивними секціями і гуртками охоплено 43 576 дітей шкільного віку (13,3 %). У спортивних школах працює 1035 тренерів, які прищеплюють своїм вихованцям навички здорового способу життя.
В регіоні налічується 131 ДЮСШ та СДЮШОР, в яких навчається 72,7 тис. дітей та підлітків віком від 6 до 18 років, що складає 19% від усієї кількості учнів. В ДЮСШ культивується 62 види спорту. В області функціонує 142 клуби за місцем проживання, в яких займаються 16060 чол., в тому числі 12209 дітей та підлітків. Проведено районні та міські, обласну Спартакіаду допризовної молоді, 5 змагань міського та обласного рівня, 4 республіканських змагання з військово-прикладного багатоборства. Серед учнів професійно-технічних навчальних закладів та клубів за місцем проживання проведені змагання з кульової стрільби на базі ХОССК "Снайпер". В регіоні культивується 21 технічно-прикладний вид спорту. В секціях та спортивних клубах займається більше 3,5 тис. чол. допризовної молоді. В області працює ДЮСШ ТСОУ, яка фінансується з обласного бюджету. Зареєстровано сім федерацій, 34 спортивних клуби з технічно-прикладних видів спорту, два аероклуби. Головною метою цих організацій є робота з допризовною молоддю. Функціонує клуб військово-патріотичного виховання "Дружний" в Червонозаводському районі м. Харкова. В м. Лозова, Великобурлуцькому районі працюють секції з автомобільного спорту. В 2003 році нова секція відкрита в м. Чугуєві. В м. Куп'янську розпочала роботу секція підводного плавання. На базі десяти шкіл Київського, Жовтневого та Московського районів м. Харкова діє 16 секцій військово-прикладних видів спорту під керівництвом викладачів військового університету та тренерів федерації військово-спортивного багатоборства.
На спортивних спорудах області діє заборона на рекламу, продаж та вживання тютюнових та алкогольних виробів.
Організація дозвілля учнівської молоді знаходиться на контролі органів місцевого самоврядування, усіх зацікавлених служб, відомств, організацій. З метою активізації позашкільної роботи з дітьми та молоддю, пропаганди здорового способу життя, змістовного дозвілля продовжують працювати гуртки, спортивні секції, ДЮСШ, клуби за місцем проживання.
Кількість установ культури, спорту, клубів за місцем проживання постійно зростає. В установах культури охоплено різними видами дозвілля 75000 дітей, у спортивних секціях, школах, клубах займаються 68400 дітей та підлітків. Контингент клубів за місцем проживання становить 21700 дітей.
Так, на базі Будинку культури заводу “Червоний промінь” у м. Барвінкове відкритий Центр дітей та молоді, де працює: центр соціальних служб для молоді, Будинок творчості дітей та юнацтва, дитяча районна бібліотека.
У Лозівському районі на базі районного будинку юнацької творчості працюють 56 гуртків, 2 спортивні школи, шахматно – шашковий клуб.
З січня 2004 року розширено мережу гуртків та секцій у Шевченківському районі (охоплено позашкільною освітою понад 1,5 тис. неповнолітніх).
У Печенізькому районі служба у справах неповнолітніх спільно з РЦССМ відкрила підлітковий правовий клуб “Юність і Закон”.
Організована робота 7 клубів за місцем проживання у Чугуївському районі.
З метою організації змістовного дозвілля та відпочинку у Комінтернівському районі щомісячно проводяться благодійні розважальні програми з правової тематики для підлітків та молоді у клубі “Диско – 2000”.
У Харківському художньому музею впродовж І кварталу проведено 4 благодійних заходи для учнів школи-інтернату № 13 (концерт С. Руднева та 3 заняття філармонії школяра), яких відвідало 305 учнів, всього всіма видами роботи (екскурсійне обслуговування, лекції, масові заходи) охоплено 2880 чол., в тому числі 2246 школярів та 634 студенти.
Впродовж І кварталу 2004 року в Українському культурному центрі "Юність" проведені заходи, відвідування яких є безкоштовним. Серед них - концерт до Дня Святого Валентина (10.02), художньо мистецький вечір "Л.Украінка та Харків" (25.02), вечір поезії і романсів, присвячений 190-річчю Т.Г. Шевченка (9.03), творчий вечір кобзаря І.Попова (10.03), авторський концерт композитора О.Шумейко "Музика третього тисячоліття" та інші.
Театральними закладами міста у період Новорічних та Різдвяних свят з І по 20 січня було показано кращі вистави і концертні програми для дітей та юнацтва, у тому числі організовані безкоштовні відвідання для пільгового контингенту. З 2 по 12 січня в ХАТОБі ім. М.В.Лисенка відбулися заходи Різдвяного фестивалю дитячої творчості "Зимовий сонцеворот", в якому взяли участь 12 дитячих колективів України, Казахстану та Росії.
У ПТНЗ січні-березні пройшли тематичні місячники і тижні, у рамках яких проводилися найрізноманітніші заходи і концертно-розважальні програми на тему ''Мистецтво проти наркоманії та СНІДу".
Правоохоронними органами постійно провадиться робота по попередженню незаконного обігу наркотичних засобів та прекурсорів.
УМВС України в Харківській області та управлінням з питань діяльності правоохоронних органів оборонної та мобілізаційної роботи облдержадміністрації створений міжвідомчий банк даних осіб та суб'єктів підприємницької діяльності, відносно яких є інформація про причетність до незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів.
В поточному році УМВС України в Харківській області спільно з органами та підрозділами Служби безпеки, Харківського загону прикордонного контролю, Східної регіональної митниці, УВС Бєлгородської адміністрації (РФ) здійснюється взаємодія та постійний обмін інформацією щодо осіб, у відношенні яких є інформація про їх причетність до контрабандного переміщення через державний кордон наркотиків, в першу чергу "важких".
Керівництвом УБНОН УМВС України в Харківській області складені спільні плани з вищезгаданими органами по взаємодії на 2004 рік щодо перекриття каналів контрабандного перевезення через державний кордон наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Протягом 2004 року здійснювалися робочі зустрічі, на яких обговорюються питання щодо спільної перевірки і реалізації такої інформації.
В результаті вжитих заходів працівниками міліції в області виявлено 1072 злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотиків. Питома вага наркозлочинів від кількості злочинів загальнокримінальної спрямованості складає 14,6%.
За 3 місяці поточного року на території області виявлено 263 злочини за фактами збуту наркотичних засобів та психотропних речовин. Порушено 66 кримінальних справ за утримання наркокубел, 18 справ - відносно осіб, які схиляють до вживання наркотиків інших громадян, 10 - справ, пов'язаних з незаконним виготовленням, придбанням та зберіганням обладнання, призначеного для виготовлення наркотичних засобів або психотропних речовин.
Припинена злочинна діяльність особи, яка займалася використанням коштів, здобутих від незаконного обігу наркотиків для продовження своєї злочинної діяльності. За даним фактом порушено кримінальну справу за ст. 306 КК України.
З незаконного обігу вилучено понад 186,9 кг наркотичних засобів (55,171 кг), психотропних речовин (0,087 кг) та прекурсорів (131,684 кг), у тому числі 13,3 кг макової соломки, 0,175 кг опію (сухий залишок), 41,7 кг маріхуани; 1,028 г героїну, 0,9 г кокаїну та 59 г амфетаміну
За злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотиків, до кримінальної відповідальності притягнуто 671 особу.
Протягом 3 міс. 2004 року ліквідовано 6 каналів міжрегіонального постачання наркотиків з Донецької, Полтавської, Чернігівської областей на територію Харківської області та 1 міжнародний канал надходження ацетильованого опію на територію Бєлгородської області Російської Федерації з Харківської області.
Працівниками УБНОН було затримано 20 мешканців України, які займалися постачанням до м. Харкова та Харківської області макової соломки, маріхуани, екстракційного опію з Донецької, Полтавської, Сумської, Чернігівської областей та АР Крим.
За І квартал 2004 року митницею виявлено у 2 разі більш фактів незаконного переміщення наркотиків, ніж за аналогічний період 2003 року.
На ділянці Харківського прикордонного загону в 2003 році затримано 261 кг 648 г наркотичної сировини, а за 1 квартал 2004 року - 12 кг 532 г наркотичної сировини.
З метою виявлення та знищення посівів маку та конопель, перекриття джерел і каналів надходження наркотичних засобів до споживачів, встановлення та притягнення до кримінальної відповідальності активних учасників незаконного обігу наркотиків на території області протягом квітня-жовтня 2004 року УМВСУ в області планується проведення загальнодержавної операції "Мак-2004".
На території області проводиться робота по припиненню злочинної діяльності осіб, які займаються незаконним обігом "важких" наркотиків. У поточному році було виявлено 8 таких фактів. За ці злочини до кримінальної відповідальності притягуються 7 осіб.
Організовано та проводиться комплекс оперативно-профілактичних заходів під умовною назвою «Генофонд», які передбачають відпрацювання учбових закладів, їх гуртожитків та місць масового відпочинку молоді (кафе, барів, дискотек та інших) з метою недопущення розповсюдження в них наркотичних засобів та психотропних речовин.
Для здійснення оперативно-профілактичних заходів були залучені працівники підрозділів БНОН, КМСН, ДСБЕЗ, КР, дільничних інспекторів міліції та інших служб міліції загальною чисельністю понад 500 чоловік.
За 3 міс. поточного року при перевірці кафе, барів, дискотек та інших місць відвідування молоді за причетність до незаконного обігу наркотиків працівниками БНОН затримано 9 осіб, 8 - притягнуто до кримінальної відповідальності за ст. ст. 307, 309 КК України.
Працівниками міліції було відпрацьовано 205 навчальних закладів, з них 128 загальноосвітніх шкіл, 28 ПТУ, 18 ліцеїв, 11 гімназій та 20 вищих навчальних закладів, в яких виявлено 18 фактів незаконного обігу наркотиків серед учнівської молоді, у одинадцяти випадках порушені кримінальні справи за ст.ст. 307, 309 КК України. Всього за вказаний час за участь у незаконному обігу наркотиків на території області було затримано 15 студентів вищих навчальних закладів, 30 учнів середніх навчальних закладів, з яких 18 притягуються до кримінальної відповідальності, в тому числі 11 по злочинах, скоєних на території навчальних закладів та їх гуртожитків.
За фактами затримання учнів шкіл, ПТУ, студентів вищих учбових закладів та технікумів до керівництва цих закладів направляються відповідні інформації.
Серед Харківських вузів більше всіх фактів, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків, виявлено серед студентів Харківського Державного технічного університету (4).
У поточному році працівниками міліції було перевірено 95 суб'єктів господарювання, з них: 60 аптек, 8 лікувально-профілактичних закладів, З хімпідприємства, 1 склад, 23 комерційні структури. Направлено 49 приписів до вищезгаданих об'єктів щодо забезпечення умов легального обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.
При перевірці суб'єктів господарювання працівниками міліції було зареєстровано 15 фактів порушення встановлених правил та умов здійснення обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. По вказаним фактам порушено 9 кримінальних справ за ст.ст. 311, 320, 321 КК України та складено 12 адміністративних протоколів у відношенні правопорушників.
Фармацевтичним управлінням обласної державної адміністрації опрацьовується схема створення комп'ютерної системи безпосереднього нагляду за переміщенням нарковмісних лікарських препаратів в межах області (від пунктів їх виробництва до пунктів реалізації та використання аптечними, лікувально-профілактичними закладами, науковими та іншими установами.
Підприємства, які у виробничому процесі використовують наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, отримали у Державному департаменті з контролю за якістю, безпекою та виробництвом лікарських засобів і виробів медичного призначення відповідні ліцензії на придбання, зберігання, перевезення та знищення прекурсорів.
До всіх працюючих доведено вимоги статей Кримінального Кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо зберігання наркотичних речовин та їх вживання в робочий час.
Правилами пропускного та внутрішньоб'єктного режиму забезпечено умови для недопущення виносу зазначених речовин за межі підприємств.
В результаті виконання перелічених заходів протягом 2003 року фактів вживання працівниками промислових підприємств наркотичних та токсичних речовин не виявлено.
Кожному автотранспортному підприємству надані доручення про створення системи антиалкогольної та антинаркоманійної освіти.
У всіх автотранспортних підприємствах забезпечено проведення передрейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів.
Головне управління економіки та ринкових відносин облдержадміністрації звернулося до Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України з проханням позитивного вирішення питання заборони продажу неповнолітнім через систему роздрібної торгівлі летких розчинників та засобів побутової хімії, що містять їх у собі (ацетон, бензол, синтетичні клеї та ін.).
Службами у справах неповнолітніх районних держадміністрацій, міськвиконкомів разом з КМСН, РЦССМ, відділами у справах сім’ї та молоді, центральними районними лікарнями проводяться спільні оперативно – профілактичні заходи з виявлення дітей та підлітків, які залишилися без батьківського піклування, з неблагополучних сімей, їх облік, умови утримання і виховання.
Складено спільні плани ССН, КМСН, ЦРЛ по попередженню пияцтва, наркоманії та СНІДу серед неповнолітніх на 2004 рік .
За І квартал 2004 року проведено 540 рейдів, обстежено близько двох тисяч сімей, виявлено близько 900 дітей, майже половина з них – із неблагополучних сімей, близько 100 – безпритульні. Облік заазначених категорій ведеться відповідно до нормативних вимог.
У Головному управлінні освіти і науки створено банки даних про дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківського піклування, з неблагополучних сімей, які знаходяться на обліку у кримінальної міліції.
Відділами у справах сім'ї та молоді спільно з районними та міськими центрами соціальних служб для молоді проведено паспортизацію неблагополучних сімей (всього - 2824 сім'ї, в яких виховується 5447 дітей.), центрами соціальних служб для молоді 770 неблагополучні сім'ї взяті під соціальний супровід, проводяться профілактичні заходи з метою недопущення кризи в сім'ях.
Управлінням у справах сім'ї та молоді обласної державної адміністрації, спільно зі службою у справах неповнолітніх та управлінням охорони здоров'я роозглядається питання щодо створення обласного інформаційно-консультативного центру з соціально-психологічних проблем профілактики СНІДу, наркоманії, токсикоманії та алкоголізму, соціальної реабілітації хворих, а також заснування обласного добродійного фонду соціальної підтримки осіб, які пройшли добровільний курс лікування від алкоголізму, наркоманії, токсикоманії, для підтримки хворих на СНІД.
Управління у справах сім'ї та молоді спільно з Харківським обласним центром соціальних служб для молоді сприяє удосконаленню інфраструктури мережі спеціалізованих служб для наркозалежної молоді КП „Довіра" (станом на 1 квітня в області створено та діє 11 КП „Довіра").
В області створена структура надання населенню наркологічної допомоги, яка спроможна надавати її у повному обсязі, та включає у себе як провідні наукові підрозділи: кафедри наркології та клінічної біохімії і судової токсикології Харківської медичної академії післядипломної освіти, відділи наркологічного профілю Інституту неврології, психіатрії та наркології Академії медичних наук України; так і заклади, які безпосередньо здійснюють профілактичну та лікувальну допомогу населенню.
Для подальшого поліпшення наркологічної допомоги управлінням охорони здоров'я, разом з Інститутом неврології, психіатрії та наркології АМН України та Харківською медичною академією післядипломної освіти здійснюються заходи, спрямовані на підвищення спеціалізації ліжкового фонду. Організоване відділення для примусового лікування, виділенні ліжка для лікування неповнолітніх та ВІЛ-інфікованих наркоманів. У обласному наркологічному диспансері процює жіноче нарокологічне відділення, а у міській наркологічній лікарні - відділення для ліквання наркоманів.
З метою впровадження галузевих стандартів медичних технологій обласним наркологічним диспансером, разом з обласним медичним інформаційно-аналітичним центром розповсюджені у всіх наркологічних закладах "Уніфікованi стандарти наркологічної допомоги населенню в лікувально-профілактичних закладах України" затверджені наказом МОЗ Україні № 226 вiд 27.07.98 року та стандарти амбулаторної наркологічної допомоги, затверджені наказом МОЗ України № 507 від 28.12.02 року.
Разом з ІНПН АМН України проведено 8 семінарів для лікарів по застосуванню цих стандартів у практиці.
У 2003 році в організаційно-методичному консультативному відділі обласного наркологічного диспансеру створено комп'ютерну базу даних, яка включає відомості про кадровий склад, матеріально-технічне забезпечення, методи лікування та результати роботи наркологічних служб районів області та м. Харкова.
Продовжується робота по вдосконаленню та поширенню можливостей бази даних про споживачів наркотичних та одурманюючих речовин.
В роботі по моніторингу поширення наркоманії здійснюється обмін інформацією та досвідом з Центром медичної статистики МОЗ України, ІНПН АМН України, управліннями Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.
Навчання та перепідготовка лікарів та середніх медичних працівників наркологічної служби проводиться з урахуванням галузевих стандартів на кафедрі наркології ХМАПО.
У 2003 році обласним наркологічним диспансером, спільно з кафедрою наркології ХМАПО запроваджені: використання у діагностичному та лікувальному процесі хворих на наркоманії експрес-діагностика опіоїдів; спосіб лікування неврологічних ускладнень у хворих з синдромом залежності від психостимуляторів, якій включає сеанси гіпербаричної оксигенації; методику електрофізіологічної об'єктивізації неврологічних ускладнень при псевдоефедроновій наркоманії.
У поточному році запроваджуються: проведення реогепатографічного обстеження у хворих з алкогольною та наркотичною залежністю; метод психологічного тестування при депресивних розладах у хворих з алкогольною та наркотичною залежністю; гирудотерапія хворих з наркотичною залежністю; метод диференцьованої терапії рецидиво-небезпечних станів у наркології; протирецидивна БАРС-терапія, спосіб лікування кризових станів алкогольного та наркотичного генезу; спосіб лікування неврологічних ускладнень у хворих з синдромом залежності від психостимуляторів (Патент України №5519 А).
За 2003 рік охоплено лікуванням 61,5% наркоманів що перебували на диспансерному обліку (по Україні – 47,1%). В ремісії понад рік знаходилося 27,4% наркоманів та токсикоманів (по Україні – 22,0%).
Управління у справах сім'ї та молоді спільно з управлінням охорони здоров'я, обласним центром соціальних служб для молоді та службою у справах неповнолітніх з 2002 року сприяє створенню центру ресоціалізації наркозалежної молоді "Твоя перемога", яке започатковано Благодійним фондом "Відродження Харківщини".
У результаті спільної діяльності:
- на обласному рівні затверджено програму створення центру, узгоджену з управлінням у справах сім'ї та молоді, головним управлінням освіти та науки, управлінням охорони здоров'я, управлінням внутрішніх справ, обласною прокуратурою;
- продовжено роботу щодо реалізації рішень робочої зустрічі (9.12.2003 року) начальника служби у справах неповнолітніх обласної державної адміністрації, голови наглядової ради БФ "Відродження Харківщини" з головою партії "Трудова Україна", головою правління НБУ С.Л.Тігіпком з питань сприяння створенню центру ресоціалізації наркозалежної молоді "Твоя перемога" у м.Харкові;
- з метою підготовки педагогічного і виховательского персоналу на базі центру ресоціалізації наркозалежної молоді "Твоя перемога" (м. Харків, вул.Дачна, 37) з початку березня 2004 р. розміщені 6 осіб з числа колишніх наркозалежних, які пройшли курс реабілітації в центрі „Еммануїл".
За підтримки релігійної громади християнської церкви "Світло миру" Лозівським центром соціальних служб для молоді у 2004 р. планується провести заходи щодо відкриття подібного центру (у 2003 р. розроблено положення, визначено приміщення, відбувається підготовка фахівців).
Обласному центру зайнятості запропоновано встановити окремий облік громадян, які пройшли добровільний курс лікування від алкоголізму, наркоманії, токсикоманії.