Додаткові заходи
щодо забезпечення виконання Програми протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та поширенню наркоманії на 2003-2010 роки
За час виконання Програми управлінням охорони здоров'я обласної державної адміністрації здійснені заходи спрямовані на збереження і подальший розвиток матеріально-технічної та кадрової бази наркологічної служби області та інших закладів, які надають населенню наркологічну допомогу. Забезпечено роботу обласного наркологічного диспансеру, міської наркологічної лікарні, 37 районних наркологічних кабінетів, стаціонарів на 390 ліжок та денних стаціонарів на 250 місць. На базі обласного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом створено денний стаціонар, у якому вже проліковано 61 ВІЛ-інфікованого ін'єкційного наркомана.
В результаті запровадження у практику сучасних методів лікування та реабілітації, розроблених як зарубіжними, так і вітчизняними вченими (в тому числі Харківської медичної академії післядипломної освіти та Інституту неврології, психіатрії та наркології АМН України), з 1749 хворих на наркоманію і токсикоманію після лікування перебуває у ремісії 1299 хворих, або 74,3%.
У обласній наркологічній службі використовуються комп'ютерні бази даних, які дозволяють вести моніторинг як кадрового складу, матеріально-технічного забезпечення, методів лікування та результатів роботи наркологічних служб районів області та м. Харкова, так і даних про споживачів наркотичних та одурманюючих речовин, їх соціальний статус та результати лікування.
В поточному році у практику роботи лікарів-наркологів впроваджені нові методи діагностики та лікування наркологічних захворювань: реогепатографічне обстеження хворих з алкогольною та наркотичною залежністю, психологічне тестування при депресивних розладах у хворих з алкогольною та наркотичною залежністю, гирудотерапію хворих з наркотичною залежністю, дифернцьовану терапію рецидиво-небезпечних станів у наркології, протирецидивну БАРС-терапію, спосіб лікування тривожних станів алкогольної етіології (Патент України №59093 А) та інші.
Роботу закладів охорони здоров'я спрямовано на взаємодію з такими міжнародними організаціями, як Європейський проект профілактики ВІЛ-інфекції / СНІДу серед молоді, міжнародний проект СІНДІ-Україна під девізом "Не палити і стати переможцем", міжнародними проектами (спільно з Міністерством освіти і науки України та Академією педагогічних наук України) "Рівний-рівному" та "Діалог".
Налагоджені і розвиваються зв'язки з неурядовими громадськими організаціями і фондами ("Жінки за майбутнє", "Світло миру", "Єммануїл", "Відродження Харківщини" та інші).
Разом з тим, з метою забезпечення більш ефективного виконання положень Програми, управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації пропонує наступні додаткові заходи:
1. Відповідно до пропозицій Інституту неврології, психіатрії та наркології АМН України:
1.1. З метою ефективної координації та вдосконалення діяльності міжвідомчих організацій і установ щодо виконання Програми забезпечити проведення щорічно моніторингу залежності від психоактивних речовин у Харківській області і на його підставі вживати конкретних заходів боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та поширенню наркоманії.
Управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації, Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України
Термін виконання - щорічно
1.2. Залучати фахівців Інституту до роботи у базових навчальних центрах для освоєння фахівцями системи освіти (дошкільні та загальноосвітні заклади), охорони здоров'я (педіатри, медсестри дитячих поліклінік), соціальними працівниками служб у справах неповнолітніх, працівниками правоохоронних органів навичок профілактичної антиалкогольної та антинаркотичної роботи серед дітей та молоді.
Управління охорони здоров'я Харківської міської ради, Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України
Термін виконання – постійно
2. Вжити заходів щодо створення в області єдиної міжвідомчої системи обліку споживачів наркотичних і одурманюючих речовин та осіб і організацій причетних до їх законного та незаконного обігу.
Управління МВС України в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, управління охорони здоров'я, фармацевтичне управління обласної державної адміністрації
Термін виконання – протягом 2005 року
3. Забезпечити методичний супровід медичних аспектів роботи Центру ресоціалізації наркозалежних підлітків "Твоя перемога" при обласному благодійному фонду "Відродження Харківщини".
Управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації
Термін виконання - постійно
4. Вивчити питання щодо впровадження з 2005 р. пілотної програми замісної терапії бупренорфіном для ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД наркоманів на базі обласного Центру по профілактиці та боротьбі зі СНІДом.
Управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації
Термін виконання – 2005 рік
5. Розповсюдити досвід роботи "Школи формування особистості" (за прикладом Дергачівського району) у всіх районах області.
Управління охорони здоров'я обласної державної адміністрації
Термін виконання - постійно
Начальник управління
охорони здоров'я обласної
державної адміністрації Ю.Г.Федченко