Додаток
до рішення обласної ради
від 27 липня 2004 року(р16-3-4)
(ХVІ сесія ХХІV скликання)
Звіт
про хід виконання регіональної програми розвитку внутрішнього ринку в Харківській області на 2002-2004 роки
На виконання рішення обласної ради від 24 вересня 2002 року "Про затвердження регіональної програми розвитку внутрішнього ринку в Харківській області на 2002-2004 роки” проведено певну роботу.
Перш за все, можна стверджувати, що зазначена програма в повній мірі висвітлює ситуацію щодо реалізації десяти пріоритетів діяльності облдержадміністрації у 2004 році.
За І квартал 2004 року в рейтингу регіонів України область посіла почесне 6 місце, тоді як за 2003 рік - лише 16.
Для забезпечення сталого зростання платоспроможного попиту суб’єктів ринку в області у 2003 році на 16% зросли наявні доходи населення. Темп їх збільшення по області у 2,6 раза перевищує по Україні.
На 39% проти 2002 року зросла середньомісячна зарплата і становить 515,1 грн. Це вище ніж було передбачено Програмою. До кінця року середньомісячна зарплата по області прогнозується на рівні 570 грн., а у промисловості цей показник має досягти 660 грн.
У 2003 році на реалізацію обласної програми зайнятості населення витрачено 97,9 млн. грн. (на 18,8 млн. грн. більше, ніж у 2002 р.). Створено 48,5 тисячі нових робочих місць, що перевищує завдання цієї програми.
Усе це сприяло зниженню рівня офіційно зареєстрованого безробіття з 3,33% у 2002 році до 3,1% на 01.05.2004 року.
В області в основному забезпечено виконання заходів Регіональної угоди між облдержадміністрацією, обласною організацією роботодавців та профспілковими об`єднаннями області на 2003-2004 роки.
Підсумки виконання Регіональної угоди систематично розглядаються на засіданнях обласної ради соціального партнерства.
Рівень охоплення працівників колективно–договірним регулюванням трудових відносин у 2004 р. склав у цілому по області 91,2 %, що перевищує запланований. За цим показником область посідає одне з перших місць в Україні.
Середній рівень пенсій на сьогодні зріс у порівнянні з 2002 роком на 28,8% і складає 182 грн.
Удвічі зросли обсяги вкладів населення, що є реальним показником підвищення довіри до влади та зростання життєвого рівня населення. По темпах зростання реальних доходів населення область займає одне із перших місць у країні.
За рахунок підвищення конкурентоспроможності товарів і послуг у промисловості за 2,5 року на 33,6% зросли обсяги промислового виробництва.
За цей період прогнозовані Програмою темпи росту обсягів промислового виробництва перевищені.
У 2004 році вперше щомісяця забезпечується виробництво промислової продукції в обсягах понад 1 млрд. грн., у минулі роки це було можливим лише в період сезонної переробки (вересень-листопад).
Відповідно до завдань програми значно збільшені обсяги виробництва на ХДАВП. Якщо у 2002 році річний обсяг виробництва склав 149 млн. грн., то за І півріччя поточного року він становить 164 млн. грн.
На підприємстві освоєно випуск нових модифікацій літаків АН-140,АН-74, зокрема АН-74-Т 200А.
Реалізація практичних заходів, відповідно до "Програми виробництва сільськогосподарської техніки і забезпечення нею агропромислового комплексу області на період 2003 – 2004 рр.", затвердженої рішенням обласної ради від 24.04.2003 р., дозволила дещо покращити стан справ у галузі тракторного і сільгоспмашинобудування. Стабілізується робота таких провідних підприємств, як ВАТ "ХТЗ", ВАТ "ЛКМЗ", ВАТ "Автрамат".
На базі ВАТ “ЛКМЗ” випущена перша промислова партія комбайнів "Єнісей".
В той же час, продовжує залишатися складною фінансово–господарська діяльність підприємств ВАТ "Серп і Молот", ВАТ "ХЗТД". Вихід із кризи можливий тільки при визначенні стратегічного інвестора. Така робота нами сьогодні ведеться разом з Фондом державного майна України та Міністерством промислової політики України.
Більше ніж утроє скоротилась питома вага бартерних операцій (2002 р.-7,8 %, І квартал 2004р.-2,3 %).
Для оцінки технічного стану об’єктів господарського комплексу в області розроблено І етап програми "Ресурс" та розпочато роботу по опрацюванню ІІ етапу її розробки (цільові галузеві програми).
З метою підвищення якості продукції з 2003 року в області започатковано щорічне проведення регіонального етапу всеукраїнського конкурсу якості продукції – 100 кращих товарів України” і обласного конкурсу "Краща продукція Харківщини" .
У минулому році, за результатами проведення конкурсу на регіональному рівні, призи переможців конкурсу "Краща продукція Харківщини" одержали 32 підприємства на 45 видів продукції. Переможцями на загальнодержавному рівні стали 6 видів продукції Харківщини та 13 – лауреатами цього конкурсу.
Продовжується виконання програми розвитку паливної галузі Харківського регіону.
Збільшуються обсяги видобування природного газу: у 2003 році вони склали 7149 млн. куб. м, або 101,2% від запланованого Програмою.
За 2002-2003 роки введено в експлуатацію 5 нових родовищ.
Завершено роботи з реконструкції на 8-му енергоблоці Зміївської ТЕС, що дозволить збільшити потужність енергоблоку до 325 МВт.
Здійснювались заходи щодо розвитку підприємств переробної промисловості.
Під час реалізації програми з боку облдержадміністрації надавалась допомога у будівництві солодовні ВАТ "Рогань". Стан готовності - 90%. Пуск в експлуатацію планується 23 серпня поточного року.
В ТОВ "Курганський бройлер" Балаклійського району проведена робота по технічному переоснащенню пташників та забійного цеху. Це дозволило збільшити виробництво м`яса птиці на цьому підприємстві з 11,8 тис. тонн у 2002 році до 17,4 тис. тонн в 2003 році, або майже в 1,5 раза. В поточному році робота по реконструкції пташників продовжується. На сьогоднішній день це підприємство є другим в Україні за обсягами виробництва та постачання м`яса птиці на продовольчий ринок.
На Приколотнянському олієекстракційному заводі введені в експлуатацію лінії по рафінуванню олії та її розфасуванню в поліетиленові пляшки. По рівню очистки із збереженням корисних властивостей ця олія є найкращою в СНД. Освоєно близько 56 млн. грн. капіталовкладень.
Наприкінці 2002 р. завершено реконструкцію ВАТ "Вовчанський м`ясокомбінат" і сьогодні підприємство займає провідні позиції на ринку м`ясної продукції разом із ЗАТ "Харківський м`ясокомбінат". На останньому підприємстві завдяки технічному переоснащенню обладнанням провідних європейських виробників впроваджено новітні технології, розширено асортимент продукції, яку почали експортувати в Росію.
Значну суму інвестицій (1 млн. дол. США) вкладено в розвиток виробництва на Великобурлуцькому сирозаводі. Надходження інвестицій триває і в поточному році. Це забезпечило значний приріст виробництва сирів, що користуються попитом в нашій країні та експортуються в Росію.
Введено також нові потужності по виробництву хлібобулочних виробів в ТОВ "Кулиничівський хлібокомбінат", по виробництву вермішелі із рисового борошна (Мівіна-3), відновила роботу макаронна фабрика, розпочато виробництво слабоалкогольних напоїв на ТОВ "Харківський лікеро-горілчаний завод", розпочато будівництво нової тютюнової фабрики. Ще на деяких підприємствах харчової промисловості проводилися роботи по технічному переоснащенню, впровадженню нових технологій та освоєнню нових видів продукції.
За роки виконання програми в аграрному секторі області проведено значну роботу щодо поглиблення реформування земельних та майнових відносин, розвитку нових форм господарювання, формування розвиненої інфраструктури аграрного ринку.
Максимум уваги приділялось захисту права власності на землю та майно. На кінець червня 2004 року державні акти на право приватної власності на землю одержали 166,6 тисячі громадян, що становить 66,2 відсотка від загальної кількості власників земельних сертифікатів області. За 2003 рік видано 33,7 тис. державних актів на землю, а за перше півріччя поточного року – ще 20,5 тисяч актів. До кінця року ця робота в основному буде завершена.
Орендодавцям стабільно виплачується плата за оренду земельних паїв. У 2002 році розрахунки проведені на 97%, а у 2003 році, незважаючи на погодні негаразди і пов`язані з ними фінансові труднощі - на 91,3%, при цьому сума виплаченої орендної плати за останній рік склала 113,2 млн. грн.
В області практично завершено документальне оформлення права власності на майно.
Набувають розвитку особисті господарства населення, як важлива складова товарного сектору виробництва. У 2003 році у структурі валової продукції сільського господарства 59% припадало на господарства населення проти 51,5% у 2002 році.
У 2003 році особистими селянськими господарствами вироблено молока - 62%, м`яса - 63%, яєць - 53%, овочів - 95% і майже вся картопля. За 2003 рік особистими селянськими господарствами було здано на переробні підприємства майже 115 тис. тонн молока. Цьому сприяла робота по збільшенню кількості пунктів по заготівлі сільськогосподарської продукції.
Продовжувалась робота з формування сучасної ринкової інфраструктури аграрного ринку, розширення внутрішніх та зовнішніх ринків збуту сільськогосподарської продукції, розвитку інтегрованих агропромислових структур,
що об`єднують сільськогосподарських товаровиробників, переробні та торговельні підприємства.
Протягом 2003 року в області здійснювалася робота зі створення корпорації агроторговий дім "Слобожанський", засновниками якого стали понад 50 сільгосппідприємств області.
За даними районів, в області діє 115 обслуговуючих кооперативів, які на безприбутковій основі надають послуги членам кооперативів щодо переробки продукції, обробітку землі, заготівельно-збутової та іншої діяльності виробничого характеру.
Для поповнення обігових коштів проводилась організаційна робота по залученню банківських кредитів. У минулому році було залучено кредитів на загальну суму близько 255 млн. грн. проти 156 млн. у 2002 році. В поточному році підприємствами АПК отримано 159 млн.грн. кредитних ресурсів.
В області проводиться постійний моніторинг за цінами на найбільш соціально важливі продукти харчування. В минулому році після надмірного зростання цін розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 7 липня 2003 р. № 210 "Про заходи щодо недопущення необґрунтованого підвищення споживчих цін" та від 10 листопада 2003 р. №391 "Про внесення змін та доповнень до розпорядження від 7 липня 2003 р. №210" було запроваджено тимчасове регулювання цін на основні продукти харчування, яке дозволило стабілізувати та знизити їх.
Обсяг роздрібного товарообігу в галузі торгівлі, включаючи громадське харчування, склав понад 3,6 млрд. грн., тобто зріс на 23,1 %.
У 2003 р. на одного мешканця області реалізовано товарів у середньому за місяць на 106 грн. У 2002 р. – на 83 грн. По цьому показнику Харківська область стабільно займає друге місто в Україні після м. Києва.
Практично вся торгівельна мережа перейшла на реалізацію непродовольчих товарів у кредит.
З’являються підприємства нового типу, створюються міні-, супер-, та гіпермаркети. Якщо у 2002 р. їх було відкрито 15, то сьогодні їх налічується вже 24. Ще 8 будуються.
Збільшується кількість підприємств з високим рівнем обслуговування населення, які працюють під власними торговими марками - продовольчої групи: ("Рогань", "ЮСІ", "ХЛГЗ"), непродовольчої групи ("МКС", "Ельдорадо", "Електроленд").
Впроваджуються привабливі форми торгівлі: акції знижок, подарунки, призи, надання додаткових послуг – доставка, установка, ремонт.
Забезпечується збільшення мережі торговельних підприємств у складі багатопрофільних фірм: у 2002 р. – на 82, у 2003 р. – на 67, у І-му кварталі 2004 р. – на 41.
Розширюється асортимент українських товарів, в тому числі за рахунок місцевих товаровиробників. Питома вага товарів місцевого виробництва у загальному обсязі товарообігу, яка у 2002 році складала 45%, зросла до 69,2% у 2003 р., а за І-й квартал 2004 р. становила 68,1% .
Повністю перебудована мережа торгівельних підприємств у нові сучасні архітектурні форми, які розташовані у пішохідних переходах Харківського метрополітену та на залізничному вокзалі "Південний".
Програму демонтажу кіосків у м. Харкові, розроблену Харківським виконкомом, впроваджено повністю.
Забезпечено покращення роботи ринків міста та області в рамках “Регіональної програми вдосконалення функціонування ринків на 2002-2007 роки”
За останні 2,5 роки темпи росту роздрібної торгівлі споживчої кооперації становили 144,2%.
Відновлено роботу 146 підприємств споживчої кооперації, відкрито 300 пунктів по наданню побутових послуг сільському населенню..
Загальний обсяг товарообігу підприємств ресторанного господарства складав:
у 2002р. – 142 млн. грн. (збільшення у порівнянні з 2001р. на 6%),
у 2003р. - 150,7 млн. грн. (збільшення у порівнянні з 2002р. на 6,1%),
- у січні-травні 2004р. – 64,7 млн. грн. (збільшився проти січня-травня 2003р. на 18%).
- мережа за період 2002-2004 рр. збільшилась. на 265 од.
У сфері об’єктів побутового обслуговування:
- у 2002 р. надано послуг на суму 107,6 млн.грн., в тому числі системи кооперації на 7,4 млн. грн. Збільшення в порівнянні з 2001 р. у фактичних цінах на 9,8%.
- у 2003 р. надано послуг на суму 126,8 млн.грн., в т.ч. системи кооперації на 8,8 млн. грн. Збільшення в порівнянні з 2002 р. у фактичних цінах на 17,7%.
- мережа за період 2002-2004 р. збільшилась на 710 од.
З метою поглиблення конкуренції та демонополізації у сфері надання житлово-комунальних послуг визначення виконавців послуг з утримання житла в області здійснюється на конкурсній основі, проведення закупівель робіт з капітального, поточного ремонтів житлового фонду, технічного обслуговування ліфтів, вивозу сміття також здійснюється на тендерній основі .
На теперішній час в області створено 198 об’єднань співвласників багатоповерхових будинків діє в м. Харкові 2,5 тис. будинкових комітетів, передано під охорону і збереження 3,2 тис. під’їздів, що відповідає завданням Програми.
У цілому за 3 роки реалізації Програми газифікації області введено в експлуатацію 612,6 км газопроводів, при цьому вперше газ був поданий до 31 населеного пункту області, газифіковано понад 23 тис. квартир і домоволодінь.
Рівень газифікації області збільшено на 3%. У 2004 році планується будівництво ще 111 об'єктів із загальною довжиною газопроводів 188,1 км .
Завершується будівництво пускової дільниці метрополітену протяжністю 2,55 км з двома станціями. Введення її в дію приурочено до 350 – річчя з дня заснування м. Харкова.
На індивідуальне житлове будівництво у сільській місцевості за останні 2,5 роки профінансовано 3,6 млн. грн.
Введено в експлуатацію 124 житлових будинки загальною площею 11,8 тис. кв. м, газифіковано 147 садиб.
Для забезпечення житлом молодих сімей бюджетами всіх рівнів було виділено 12,7 млн. грн.
Побудовано 102 квартири загальною площею 7 тис. кв. м.
Хід реалізації програми в частині розвитку інвестиційного потенціалу суб’єктів господарювання показав, що зовнішньоторговельний оборот товарів та послуг області за 2003 рік склав 1391,1 млн. дол. США і збільшився у порівнянні з 2002 роком на 39,2%. При цьому експорт зріс на 29,8% , а імпорт – на 46,3%. Їх обсяги становили відповідно 556,5 млн. дол. США і 834,6 млн. дол. США.
Слід відмітити збільшення обсягів експортно-імпортних операцій у січні-квітні 2004 року у порівнянні з відповідними періодами на протязі останніх трьох років. На відміну від відповідного періоду минулого року, у січні-квітні 2004 року область має позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами, яке становило 4,7 млн.дол.США. Експортні поставки склали 249,0 млн.дол.США, що у 1,8 рази більше проти січня–квітня 2003 року, імпортні надходження збільшились на 7,8% і становили 244,3 млн.дол.США.
Спостерігається позитивна тенденція щодо залучення іноземних інвестицій. Так: у 2002 році іноземними інвесторами в область було вкладено інвестицій в 1,6 рази більше, ніж у 2001 році, у 2003 році - вже у 3,2 рази більше, ніж у 2002 році, а у І-му кварталі цього року їх надходження в 1,6 рази перевищили аналогічний показник І-го кварталу 2003 року.
В інвестиційному рейтингу регіонів України наша область займає 3 місце, поступаючись лише м. Києву та Донецькій області.
Програма розвитку спеціального режиму інвестиційної діяльності на території м. Харкова до 2004 р., затверджена рішенням Харківської інвестиційної Ради 27.11.2001р. №08/01-3/01, виконана. На теперішній час діє Програма стратегічного розвитку спеціального режиму інвестиційної діяльності на території м. Харкова на період до 2011 року, затверджена рішенням Харківської інвестиційної Ради 25.11.2003р. №04/03-5/01.
Розроблено проект Програми розвитку інвестиційної діяльності “Харківщина інвестиційна – 2010”, який погоджено з Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України. 27.07.2004р. проект Програми буде винесено на засідання чергової сесії Харківської обласної ради.
Станом на 01.06.2004р. Харківською інвестиційною радою затверджено 81 інвестиційний проект загальною вартістю 387,2 млн.дол.США.
Постійно проводиться робота з банківськими установами щодо кредитування реального сектора економіки. Як позитивний приклад такого інвестування - кредити ВАТ "Мегабанк" на загальну суму понад 2 млн.дол.США для реалізації інвестиційних проектів ВАТ "Харківське автотранспортне підприємство 16330" щодо покращання рівня пасажирських перевезень на маршрутах м. Харкова (придбання автобусів "Богдан").
На 01.06.2004р. загальний обсяг іноземних інвестицій у Харківську область становить 288,5 млн.дол.США. Іноземні інвестиції надійшли з 50 країн світу і вкладені в 364 підприємства регіону.
Інвестиційні проекти АТ "Ф.Т.Р." та ЗАТ "Харківська панчішна фабрика" розглянуті у першому читанні і одержали підтримку на засіданні Харківської інвестиційної Ради
Регіональна програма розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2001-2002 роки (затверджена рішенням обласної ради від 20 березня 2001р. на ХVІ сесії ХХІІІ скликання) виконана, звіт про її виконання надано Мінекономіки та Харківської обласної раді.
Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва за 2003 рік надана фінансова допомога малим підприємствам на суму 301,6 тис.грн., філією Українського фонду підтримки фермерських господарств на 380,0 тис. грн. Загальна сума коштів, витрачених на реалізацію заходів регіональної програми у 2003 році становила 16,3 млн. грн.
Так, за 2002 рік суб’єкти малого бізнесу отримали кредитів на суму біля 1 млрд. грн., а за 2003 рік - більше 5 млрд. грн. Філією ПроКредитБанку за 2003 рік надано кредитів на суму більше 14 млн.дол. США.
Регіональним центром сприяння бізнесу (РЦСБ) здійснюється підтримка роботи сайту з інформацією українською, російською та англійською мовами про продукцію та послуги українських підприємств, розроблено мультимедійний навчальний посібник “Система дистанційного навчання менеджерів Інтернет-проектів”.
Щорічно видається каталог інвестиційних проектів, комерційних пропозицій про ринок товарних ресурсів і ринок покупців виробленої сільгосппродукції.
До Харківського обласного центру молоді протягом ІІ-го кварталу 2004 р. звернулось 366 осіб, працевлаштовано 43 особи. 15-16 квітня 2004р. в м. Харкові пройшов Форум молоді "Молодь ХХІ століття".
Рішенням ХІІІ сесії ХХІV скликання обласної ради від 22.02.2003р. затверджена Програма підтримки розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2003-2004 роки.
У межах реалізації Програми підтримки розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2003-2004 роки 31.03.2004р. у м. Харкові відкрито Єдину реєстраційну палату. Станом на 01.01.2004 р. кількість малих підприємств на 10 тисяч населення збільшилась на 7 одиниць та склала 59 (за рейтинговою оцінкою 5-6 місце серед областей України); за цей же час обсяг виробленої продукції збільшився з 10,0% до 10,6% у загальному виробництві по області в цілому. Обсяги продукції виробленої малими підприємствами у 2003 році у порівнянні із 2002 роком збільшився на 20,1%; чисельність працюючих на малих підприємствах збільшилась на 15,3 тис. чол.
Для учнів 10-11 класів шкіл та гімназій запроваджено курси основ підприємницької діяльності. У професійно-технічних навчальних закладах вивчається предмет "Основи ринкової економіки та підприємництва".
За 2003 рік перепідготовку пройшли 8531 безробітних, з яких близько 2000 чол. отримали фахову підготовку для зайняття підприємницькою діяльністю і близько 1800 чол. вже започаткували власну справу. Проведено 34 тренінг – семінари на тему "Менеджер малого бізнесу" з охопленням 563 чол.
Продовжується робота щодо створення молодіжного бізнес-центру на базі Харківського державного технічного університету.
Обласним бюджетом у 2004 році не було передбачено коштів на виконання Програми підтримки розвитку малого підприємництва в Харківській області на 2003-2004 роки. Це приводить до дестабілізації роботи Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва, стримує розвиток інфраструктур у районах та містах області, не дає можливості надання кредитів.
Аналізуючи виконання програми у частині розвитку ринкового середовища та захисту внутрішнього ринку, слід зазначити, що на засіданнях Харківської регіональної громадської колегії з питань підприємництва регулярно проводяться публічні обговорення проектів регуляторних актів, проводяться наради, "круглі столи". Проекти регуляторних актів, які заплановано запровадити протягом 2004 року, надруковано у газеті "Слобідський край".
Відповідно до Указу президента України від 9 лютого 2004 року № 175/2004 "Про систему заходів щодо усунення причин та умов, які сприяють злочинним проявам і корупції", вийшло розпорядження голови облдержадміністрації від 7 травня 2004 року № 171 "Про прискорення впровадження в області Національної системи масових електронних платежів".
У 2003 р. на виконання завдання програми в частині розширення інноваційних можливостей економіки в м. Харкові проведено спільне засідання колегії облдержадміністрації, Президії Національної академії наук України та колегії Міністерства освіти і науки України з питання "Регіональний комплекс: освіта, наука, виробництво, - забезпечення ресурсами інноваційного розвитку". За підсумками засідання підписано Угоду про співробітництво, якою визначені пріоритетні напрями інноваційного розвитку регіону.
Розроблена Концепція інноваційної моделі соціально-економічного розвитку Харківської області "Харківський інноваційний порт", у якій обґрунтовано вибір пріоритетних секторів господарського комплексу регіону, найбільш готових до освоєння інноваційного алгоритму розвитку та інтеграцію у мирову економіку.
Згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації від 11.04.2002р. № 158 "Про організацію роботи з питань інтелектуальної власності і технологій" зроблено аналіз ситуації, що склалася в області з питань використання та управління інтелектуальної власності.
У регіоні розвивається інноваційна мережа: у ряді вищих навчальних закладів створені бізнес-інноваційні структури, центр розвитку малого бізнесу "Харківські технології", Харківський регіональний центр інвестицій, технопарк "Інститут монокристалів" та інші.
Технопарком „Інститут монокристалів” виконуються 10 проектів харківських підприємств. Ними вироблено продукції на 368,6 млн.грн.
На базі Національно технічного університету "Харківський політехнічний інститут" розроблена мастильно-охолоджувальна рідина для обробки оптичного скла, яка майже вдвоє дешевша за ту, що використовувалась у виробництві раніше.
Щодо підвищення рівня збалансованості виробництва . Слід відзначити, що
активізувався процес відновлення платоспроможності проблемних підприємств. За 2002-2004 роки було введено режим фінансового оздоровлення (санації) н 40 підприємствах.
Станом на 01.07.2004р. по 23 з них санацію закінчено, в тому числі:
- з введенням ліквідації по 14 підприємствам ;
- з підписанням мирової угоди – по 8 підприємствах.
У режимі санації остається 22 підприємства.
Завдяки впровадженню на підприємствах області енергозберігаючих технологій, заходів галузевого та міжгалузевого характеру, передбачених обласною програмою енергозбереження, протягом 2003 року зекономлено 147,5 тис. тонн умовного палива на суму 38,1 млн. грн., що майже в 2 рази більше, ніж у 2002 році. При цьому загальна вартість витрат спрямованих на розробку та впровадження енергозберігаючих технологій становила 62,4 млн. грн., що в 15,6 разів більше ніж у 2002 році.
ФІНАНСОВО – ЕКОНОМІЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ
за період дії регіональної програми розвитку внутрішнього ринку Харківської області на 2002-2004 роки
За період дії Регіональної програми розвитку внутрішнього ринку Харківської області обсяги промислового виробництва зросли на 33,6%..
В останній місяць І півріччя поточного року було вироблено продукції на суму 1 мільярд 264 мільйона гривень. Це найбільший щомісячний обсяг виробленої продукції за останні півтора роки.
З місяця в місяць збільшується і щомісячний випуск продукції. Якщо у лютому за день випускалось продукції на суму 51,9 мільйона гривень, то у червні він виріс до 60,2 мільйона гривень.
Це дало позитивні зрушення і у фінансовому стані промисловості.
Починаючи з 2003 року і до теперішнього часу маємо тільки позитивні фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування.
53,4% підприємств області закінчили минулий 2003 рік прибутково. Ними отримано прибутку у сумі 877,0 млн. грн., що на 49,7% більше ніж за 2002 рік.
Сума збитків за цей же період зменшилась на 18,8%.
У 2003 році вдалося в цілому збільшити фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування до 208,3 млн.грн. (прибуток) проти 237,0 млн.грн.(збитків) у 2002 році.
За 5 міс. 2004 року до 53,8% зросла кількість підприємств, які одержали прибуток. Сума їх прибутку становить 383,4 млн.грн.. Це на 4,5% більше ніж за аналогічний період минулого року.
Крім того, на 31,4% зменшилась сума збитків.
В цілому в промисловості області за 5 міс. 2004 року вдалося отримати фінансовий результат (прибуток) від звичайної діяльності до оподаткування в сумі 125,8 млн.грн.
Найбільший фінансовий результат (прибуток) мали підприємства харчової промисловості – 112,8 млн.грн.
Позитивний вплив на фінансовий стан промисловості мала також прибуткова діяльність підприємств машинобудування і виробництва та розподілення електроенергії, газу та води. За 5 міс. п.р. їх фінансовий результат (прибуток) становив 33,6 млн.грн. та 38,3 млн.грн відповідно.
За І півріччя 2004 року у промисловості на 22,9 млн. грн. проти початку поточного року зменшилась загальна сума податкового боргу по зобов’язаннях до зведеного бюджету.
Вдвічі скоротився рівень бартерних операцій, що теж є ознакою фінансового оздоровлення промисловості області.
Якщо у 2003 році частка бартерних операцій складала 4,6%, то вже за І квартал цього року вона знизилась до 2,3%.
Зменшується частка матеріальних витрат в загальних витратах на виробництво. В 2003 році їх питома вага становила 68,4%, в І кварталі поточного року вона скоротилась до 59,7%.
Маємо стійку позитивну динаміку щодо зростання рентабельності промислового виробництва. В 2002 році рівень рентабельності дорівнював 0,2%, в 2003 році – 1,2%, а в І кварталі 2004 року він зріс до 3,3%.
Темпи росту оплати праці у промисловості постійно зростають.
Так, середньомісячна заробітна плата у промисловості за І півріччя 2004 року збільшилась на 27,9% до відповідного періоду минулого року і становить 589,1 грн.
ЇЇ рівень в 1,5 рази перевищує прожитковий мінімум для працездатної людини (386,73 грн.).
Зростання оплати праці відбувається в усіх видах промислової діяльності, однак найбільш висока оплата праці у працівників добувної промисловості (у 3,5 рази перевищує прожитковий мінімум).
Підвищується ефективність використання робочого часу.
З 5,1% до 3,5% зменшилось приховане безробіття, що позитивно впливає на зростання оплати праці.
Відбувається скорочення співвідношення між найбільш високою та найбільш низькою оплатою праці.
Продовжує знижуватись заборгованість із виплати заробітної плати. Зараз борг складає 40,9 млн.грн., тоді як рік тому на цю ж дату він становив майже 57,0 млн.грн.
* *
*
Головні завдання:
1. Забезпечити приріст обсягів промислового виробництва у 2004 році на рівні загальнодержавного. Завершити поточний рік без “мінусуючих” галузей промисловості.
2. Проводити постійну роботу по покращанню фінансової діяльності промислових підприємств.
Забезпечити скорочення дебіторської та кредиторської заборгованостей, недоїмки до бюджету, боргів до Пенсійного фонду.
Виключити із практики роботи підприємств таке ганебне явище, як борги по заробітній платі.
3. Активізувати роботу щодо зменшення структурно-депресивних виробництв у 2004 році шляхом застосування діючого законодавства щодо санації та реструктуризації підприємств.
4. Розглянути можливість використання бази великих підприємств для реалізації інноваційного потенціалу підприємницьких структур, що дозволить при мінімальних витратах відпрацьовувати та випробувати прогресивні технології, підвищити рівень використання потужностей, що простоюють, знизити собівартість продукції, підвищити ефективність капіталовкладень та скоротити термін їх окупності.
5. Посилити роботу по залученню як зовнішніх, так і внутрішніх інвестицій, використавши в повній мірі переваги Закону України “Про спеціальний режим інвестиційної діяльності в м. Харкові”.
Продовжити проведення обласних інвестиційних форумів, які стали вже традиційними для нашого регіону.
6. У зв`язку із підготовкою до вступу України до Світової організації торгівлі (СОТ) особливу увагу приділити підвищенню якості та конкурентоспроможності продукції. Сприяти на цій основі підвищенню рівня її експорту.
7. Розробити та впровадити в області комплекс заходів по відновленню престижу робітничих спеціальностей, закріпленню на підприємствах області молодих кадрів, підготовці їх резерву.
Начальник Головного управління
економіки та ринкових відносин А.Дуленко