ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА

 

ІІ сесія  V скликання

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

                                                                                                                           

 

Від  03 червня 2006 року                                                                                                                 10-V      

 

 

Про реалізацію конституційних гарантій на вільне

використання російської мови в Харківській області

та сприяння виконанню зобов’язань України

щодо реалізації  норм Європейської хартії

регіональних мов або мов меншин

 

 

 

 

Завдяки історичним обставинам і умовам, що визначали і визначають соціально-економічний і культурний розвиток Харківської області, російська мова завжди була і залишається, як свідчать переписи, дослідження і опитування, найбільш вживаною в усіх сферах суспільного життя. За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, 83,1 % мешканців області вільно нею володіють, а за результатами опитування 2002 року – 87 % харків’ян висловились "за використання в м. Харкові російської мови поруч із державною".

Наведені фактори свідчать про необхідність приділення постійної уваги даному питанню і відповідно до частини 3 статті 10 Конституції України і положень статті 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (93-4) – вжиття відповідних заходів щодо захисту прав і забезпечення інтересів російськомовної частини населення області без будь-яких обмежень інтересів україномовної частини населення, а також по вдосконаленню і гармонізації мовних відносин таким чином, щоб і російська, і українська мови розвивалися гармонійно, взаємно збагачуючись.

Беручи до уваги, що згідно з Конституцією Україна є демократичною правовою державою, враховуючи конституційну норму, що "єдиним джерелом влади в Україні є народ", зважаючи, що більшість населення Харківської області підтримує рівність конституційних прав і свобод громадян без обмежень за мовними ознаками, виходячи із необхідності розвитку етнічної, культурної, мовної самобутності громадян та історичних традицій Слобожанщини, визнаючи російську мову як засіб відображення культурної спадщини, на підставі норм Конституції України і Закону України "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин" (№ 802-IV від 15 травня 2003 року)  (802-15) обласна рада

 

В И Р І Ш И Л А :

 

1.     Керуючись нормами частини 1 статті 9 та частини 3 статті 10 Конституції України (254к/96-ВР), констатувати, що російська мова у Харківській області є регіональною мовою на підставі Закону України "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин" (802-15), прийнятого Верховною Радою України 15 травня 2003 року, на підставі якого Хартія, відповідно до норм статті 9 Конституції України, є частиною національного законодавства.

 

2.     На виконання норм Закону України "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин":

 

а) відповідно до запроваджених Україною положень статті 10 Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (994_014), Харківська обласна рада, місцеві ради, утворені в межах області, а також їх апарат і виконавчі органи в своїй роботі та в офіційних документах, повідомленнях, оголошеннях можуть використовувати поряд з українською (державною) російську (регіональну) мову як мову роботи, діловодства і документації (робочі мови);

 

б) на території Харківської області заклади та органи освіти, науки, культури, засоби масової інформації, підприємства, об'єднання громадян мають право використовувати російську мову як мову роботи, діловодства, документації і взаємного спілкування, в тому числі і з мешканцями області.

 

3.     Доручити постійним комісіям Харківської обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності, місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою; з питань забезпечення прав людини, свободи слова та інформації; з питань культури, історичної спадщини, духовності та національних меншин; з питань науки і освіти  до 15 вересня 2006 року здійснити аналіз умов функціонування російської мови на території області.

 

4.     Створити Тимчасову контрольну комісію з питань сприяння застосуванню норм європейського законодавства і доручити їй на підставі вивченої мовної ситуації та норм частини 3 статті 10 Конституції України (254к/96-ВР) до 15 жовтня 2006 року розробити і винести на розгляд сесії обласної ради "Програму розвитку, використання і захисту російської мови у Харківській області", де передбачити реалізацію положень статей 8-14 Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (994_014), введених в національне законодавство України згідно з Законом України № 802-IV  (802-15) від 15 травня 2003 року.

Затвердити склад Тимчасової контрольної комісії згідно  з додатком. (р10-5-Д)

 

 

5.     Звернутися до Верховної Ради України з пропозицією імплементації Хартії найближчим часом у більш широкому обсязі.

 

6.     Доручити голові Харківської обласної ради:

 

а) забезпечити оприлюднення основних положень Хартії, а також прав і обов’язків, визначених нею;

 

б) здійснити заходи, передбачені Хартією, щодо застосування російської мови як регіональної у роботі обласної ради;

 

в) інформувати Генерального секретаря Ради Європи про діяльність Харківської обласної ради щодо реалізації норм Європейської хартії регіональних мов або мов меншин і надати інформацію стосовно протидії цій діяльності, а також звернутися з пропозицією провести моніторинг щодо виконання Україною своїх зобов’язань по реалізації положень Хартії;

г) вжити заходів щодо надання приміщення та матеріально-технічного і кадрового забезпечення діяльності Тимчасової контрольної комісії з питань сприяння застосуванню норм європейського законодавства.

 

7.     Запропонувати Харківській обласній державній адміністрації проаналізувати ситуацію щодо використання російської мови на території області та проблем, пов’язаних з її викладанням і вивченням у закладах системи освіти, які підзвітні обласним органам управління.

До 15 вересня 2006 року поінформувати обласну раду про результати цієї роботи.

 

8.     Встановити, що 06 червня – день народження великого російського поета О.С. Пушкіна – відзначається на Харківщині як день російської мови.

 

9.     Надрукувати це рішення в газеті "Слобідський край".

 

10.  Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою і з питань забезпечення прав людини, свободи слова та інформації.

           

 

 

 

Голова обласної ради                                                 В. Салигін