З А Т В Е Р Д Ж Е Н О
рішенням обласної ради
від 23 грудня 2005 року
XXXIV сесія IV скликання (р34-5-4)
1. Загальні положення
Програма соціального захисту населення області на 2006 рік (далі - Програма) розроблена відповідно до рішення Харківської обласної ради від 20 серпня 1999 року “Про регіональну комплексну програму соціально-економічного розвитку Харківської області до 2010 року”.
Мета програми – підтримка найбільш незахищених верств населення.
Незахищені верстви населення – працездатні і непрацездатні громадяни області, які за віком, за станом здоров'я чи у зв'язку із ситуацією на ринку праці перебувають у скрутному становищі.
Програма охоплює всі вікові категорії населення. Особлива увага приділяється пенсіонерам, ветеранам, інвалідам і іншим, які самотужки не можуть вирішити питання щодо забезпечення належного доходу в сім'ях.
Головним критерієм допомог, які надаватимуться з різних джерел у межах цієї програми, є адресність. Розміри допомоги залежатимуть від реального сукупного доходу сім'ї.
Передбачено здійснити відповідні заходи щодо охорони здоров'я та реабілітації інвалідів.
У вирішенні проблем соціального захисту населення пріоритетним напрямком є реалізація заходів щодо зайнятості людей, у тому числі осіб з обмеженими фізичними можливостями. Для цього залучаються підприємства громадських організацій ветеранів та інвалідів. На статутну діяльність громадських організацій передбачається фінансова допомога. Крім того, у співпраці з цими організаціями передбачено проведення ряду заходів щодо відзначення знаменних дат, зустрічей за круглим столом та інших заходів. У такий спосіб визначаються напрями та обсяги робіт щодо соціального захисту населення в області.
Особливу увагу у Програмі приділяється роботі з дітьми та молоддю. Головним чинником вирішення проблем підростаючого покоління визначено отримання освіти та працевлаштування після закінчення учбових закладів.
2. Стан соціального захисту населення в області
В області проживає 236,1 тис. ветеранів війни, із них: інвалідів війни -21,3 тис. чол.; учасників бойових дій - 19,6 тис. чол.; учасників війни 164,9 тис. чол.; сімей загиблих військовослужбовців, вдів інвалідів війни, учасників бойових дій та учасників війни, які за життя були визнані інвалідами, - 30,3 тис. чол.; а також 444,4 тис. ветеранів праці.
Ветерани війни користуються пільгами відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що фінансуються за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Станом на 01.12.2005, персональні картки ветеранів війни та праці, ветеранів військової служби та органів внутрішніх справ, реабілітованих громадян, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, створено на 100 %.
Реєстр осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, у паперовому вигляді створено на 99,8 %, в електронному - на 37,9 % (низький відсоток у зв’язку з невідповідностями в програмному забезпеченні, що не дає можливості вносити всі категорії пільговиків в електронному вигляді).
Рай(міськ)управліннями праці та соціального захисту населення організована робота щодо включення до Реєстру інформації про інші категорії громадян, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України “Про соціальний захист дітей війни”, “Про прокуратуру”, “Про статус суддів”, “Про бібліотеки і бібліотечну справу”, “Про захист рослин”.
Пільги та субсидії для придбання твердого палива та скрапленого газу профінансовано на суму 15,8 млн грн. Пільговим вугіллям забезпечено понад 35,0 тис. сімей.
Пільги та субсидії з оплати житлово-комунальних послуг профінансовано на суму 112,6 млн грн.
Пільги з користування послугами зв’язку та інші, передбачені чинним законодавством, пільги профінансовано на суму 14,9 млн грн.
Пільги на
проїзд у міському та приміському пасажирському транспорті профінансовано на
суму понад 26,4 млн грн., у тому числі: компенсація
СТГО “Південна залізниця” за пільгове перевезення окремих категорій громадян
залізничним транспортом – 2375,3 тис. грн., перевезення населення на
садово-городні ділянки автотранспортом – 1274,9 тис. грн.
Одним з основних напрямів подолання бідності визначено запровадження консолідованої, збалансованої системи соціальної допомоги та соціальних послуг. З 1 квітня поточного року Урядом підвищено на 20 гривень рівень забезпечення прожиткового мінімуму при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Внаслідок проведених перерахунків середній розмір допомоги на одну сім’ю досягає 270 грн. щомісячно (у минулому році - 157 грн.).
Моніторингові
дослідження довели, що рівень бідності серед сімей з дітьми вдвічі більший ніж
серед сімей без дітей, а найменш захищеними верствами населення є багатодітні
сім’ї. Станом на 01.12.05, державну допомогу сім’ям з дітьми призначено 94,0
тис. одержувачів на загальну суму
78,4 млн грн., що в порівняні з аналогічним періодом минулого року більше на
44,9 тис. одержувачів, а сума виплат зросла на 52,0 млн грн.
Однією з основних складових соціального захисту сімей з низькими доходами є Програма житлових субсидій. Станом на 01.12.05, кількість сімей - отримувачів субсидій становить 68,8 тис. сімей, або 6,5 % (по Україні – 3,6 %). Із загальної кількості осіб, які отримують субсидії, більше 45 тис. чол. пенсіонерів. З них майже 12 тис. чол. є учасниками Великої Вітчизняної війни.
На сьогодні Урядом забезпечено створення правових передумов щодо запровадження призначення всіх видів соціальної допомоги за однією заявою, створено правові засади для розповсюдження нової технології прийому громадян згідно з наказом Міністерства праці та соціального захисту населення від 23.05.05 № 113 “Про впровадження в місцевих органах праці та соціального захисту населення єдиної технології прийому громадян, які звертаються за призначенням усіх видів соціальної допомоги”.
Єдина технологія дозволить підвищити ефективність використання наявних ресурсів, у першу чергу, людських. Оптимізація роботи спеціалістів забезпечить максимальну зручність для відвідувачів, якість їх обслуговування, скоротить час, необхідний для оформлення громадянами заяв з відповідними документами, та їх опрацювання при призначенні допомоги.
В області на обліку для забезпечення спецавтотранспортом, станом на 01.01.05, перебуває 10893 інваліди. З них: інвалідів війни - 2895 чол., чорнобильців – 1453 чол., 1 реабілітований.
Станом на 01.12.05 видано автомобілів:
- інвалідам війни – 145 шт. (із них 137 - згідно з розподілом Мінпраці 2005 року та 3 - як гуманітарна допомога);
- чорнобильцям – 2 шт. (із них 1 - як гуманітарна допомога);
- інвалідам праці та з дитинства – 18 шт. (із них 6 - як гуманітарна допомога).
Станом на 01.01.05 на обліку для забезпечення санаторно-курортними путівками перебуває 22357 чол., у тому числі 3502 учасника війни та особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, 1472 учасника бойових дій, 11432 інваліда.
Протягом поточного року отримано 3388 путівок на оздоровлення інвалідів та ветеранів війни, в тому числі - 1962 путівки до санаторіїв системи Мінпраці, 100 путівок - за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів, 1326 путівок - за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету України.
На виконання рішення Харківської обласної ради від 27 січня 2005 року “Про обласний бюджет на 2005 рік” у поточному році за рахунок коштів обласного бюджету передбачено виплату на відшкодування витрат на поховання учасників бойових дій в розмірі 169,4 тис. грн. і на забезпечення оплати мобільного зв’язку інвалідам війни – 80,0 тис. грн. Станом на 01.12.05, відшкодування витрат на поховання учасників бойових дій профінансовано на суму 169,4 тис. грн., на оплату мобільного зв’язку інвалідам війни – на суму 66,1 тис. грн.
Управліннями праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконкомів міських рад міст обласного значення та районних у м. Харкові рад проведено додаткове обстеження соціально-побутових умов проживання ветеранів війни та праці. За результатами обстеження було надано матеріальну грошову допомогу за рахунок бюджетних коштів на суму 281,6 тис. грн., позабюджетних коштів – 92,1 тис. грн., натуральної допомоги відповідно – 112,3 тис. грн. та 344,8 тис. грн., надана всебічна волонтерська допомога.
У заходах до Дня ветеранів по області брали участь 91940 ветеранів війни та праці.
В області, станом на 01.01.06, проживає 67 громадянина, яким виповнилося 100 і більше років, та 50 громадян, яким протягом 2006 року виповнюється 100 років.
Осіб, яким виповнилося 106 років, – 2 чоловіки, 105 років – 3 чол., 104 роки – 2 чол., 103 роки – 7 чол., 102 роки – 5 чол., 101 рік –14 чол.
72 % 100-літніх ветеранів (48 чол.) є учасниками війни, із них 7 чоловік - учасники бойових дій, із них 1- інвалід Великої Вітчизняної війни.
Для забезпечення в повній мірі медико-соціального обслуговування 100-літніх громадян бажано залучити товариство Червоного Хреста. Роботу патронажних систем із цією категорією громадян доцільно органічно поєднати з роботою соціальних працівників територіальних центрів соціально-побутового обслуговування одиноких непрацездатних громадян.
Умови проживання, якість медичного обслуговування, пенсійного забезпечення та матеріальної підтримки повинні стати прикладом піклування Держави, а головне – спосіб життя та духовні потреби громадян, які досягли 100-літнього віку, мають пропагуватися серед молодших поколінь. Закладам освіти і культури належить вжити заходів до популяризації здорового способу життя серед населення, у першу чергу – серед молоді.
У системі органів праці та соціального захисту населення області функціонує 42 територіальних центри соціального обслуговування одиноких непрацездатних громадян, якими надаються соціальні послуги більше 46,0 тис. інвалідів та людей похилого віку, та 18 будинків–інтернатів, що обслуговують понад 3 тис. підопічних.
У територіальних центрах Харківської області та м. Харкова обслуговується понад 34 тис. ветеранів, у тому числі інвалідів Великої Вітчизняної війни - 2100 тис. чол., ветеранів праці - 31567 тис. чол.
У рамках програм соціального захисту населення для ветеранів області на 2005 рік передбачено видатки на надання фінансової допомоги обласним громадським організаціям ветеранів та інвалідів за рахунок коштів обласного бюджету на суму 200, 0 тис. грн., що профінансовано в повному обсязі.