УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС України
28.07.2004 N 842 (z1365-04)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 жовтня 2004 р.
за N 1372/9971
ІНСТРУКЦІЯ
з порядку організації та здійснення психологічної експрес-діагностики працівників органів внутрішніх справ України
1. Загальні положення
1.1. Психологічна експрес-діагностика - це швидка оцінка психологічних і психофізіологічних особливостей працівників органів внутрішніх справ України (далі - працівників ОВС) з метою встановлення ступеня відповідності цих особистісних характеристик вимогам та умовам виконання службових обов'язків і необхідності надання адекватної екстреної психологічної допомоги.
1.2. Метою здійснення психологічної експрес-діагностики є контроль за психоемоційним і психофізіологічним станом працівників ОВС.
1.3. Завдання психологічної експрес-діагностики:
1.3.1. Перевірка готовності працівника ОВС рішуче і сміливо діяти в екстремальних умовах.
1.3.2. Зведення до мінімуму випадків виконання службових обов'язків працівниками ОВС, які перебувають у негативному психоемоційному стані, що незадовільно позначається на якості діяльності.
1.3.3. Створення підґрунтя для проведення своєчасної психокорекційної роботи, спрямованої на дезактуалізацію негативних психічних станів, підтримку психоемоційного стану працівників ОВС на якісно необхідному рівні, його відновлення, аза необхідності й підвищення.
1.3.4. Зведення до мінімуму стресогенних факторів службової діяльності.
1.3.5. Охорона праці та психічного здоров'я працівників ОВС.
1.3.6. Перевірка надійності працівника ОВС (уміння виконувати зобов'язання, відданість службі, вірність присязі, лояльність до працівників підрозділу).
1.4. Психологічна експрес-діагностика здійснюється у відповідності до етичних норм психодіагностики, що гарантують захист інтересів осіб, які проходять обстеження.
1.5. Принципи здійснення психологічної експресдіагностик:
1.5.1. Відповідальність.
1.5.2. Добровільність.
1.5.3. Компетентність.
1.5.4. Етична та юридична правомірність.
1.5.5. Конфіденційність.
1.5.6. Інформування працівника ОВС про мету обстеження.
1.6. Психологічна експрес-діагностика проводиться планово і позапланове (за ініціативою керівництва підрозділу або психолога).
1.7. Планова психологічна експрес-діагностика здійснюється щорічно для працівників спецпідрозділів ("Сокіл", "Беркут", "Титан" тощо) та інших категорій працівників ОВС, службова діяльність яких пов'язана з психоемоційним перевантаженням та екстремальними умовами. Перелік інших категорій працівників визначається керівництвом ГУМВС, УМВС, ДДСО при МВС України, ГУВВ та навчальних закладів МВС України за погодженням з відділом психологічного забезпечення УСГПР ДКЗ МВС України.
1.8. Позапланова психологічна експрес-діагностика здійснюється:
1.8.1. За необхідності під час комплектування груп для виконання екстрених операцій.
1.8.2. Після перебування працівника ОВС в екстремальних ситуаціях (застосування вогнепальної зброї працівником ОВС і проти працівника ОВС, дорожньо-транспортна пригода з тяжкими наслідками, напад на об'єкт або особу, яка охороняється, тощо).
1.8.3. З працівником ОВС, в якого напередодні були ознаки психологічної дезадаптації або відбулися значні стресогенні життєві події, перед виконанням ним службового завдання.
1.8.4. Під час проведення службового розслідування (за згодою працівника ОВС, який припустився порушення дисципліни, законності або підозрюється в його здійсненні).
1.9. Обстеження працівників ОВС здійснюється психологами органів, підрозділів внутрішніх справ, відділів (відділень, секторів) психологічного забезпечення управлінь (відділів) кадрового забезпечення ГУМВС, УМВС, підрозділів психологічного забезпечення ДДСО при МВС України, ГУВВ та навчальних закладів МВС України за допомогою затверджених МВС України методик та апаратних засобів психодіагностики. Результати обстеження залучаються до карти психологічного супроводження працівника органів внутрішніх справ України.
1.10. За результатами обстеження психолог складає висновокпрогноз успішності виконання працівником ОВС службових обов'язків (завдань). Висновок готується на основі порівняння результатів попереднього поглибленого психологічного обстеження працівника ОВС і результатів експрес-діагностики.
1.11. У разі виявлення в працівника ОВС негативного психоемоційного чи психофізіологічного стану психолог має право клопотати перед керівництвом підрозділу про тимчасове (до 3 діб) його звільнення від виконання службових обов'язків та повинен надати працівнику ОВС екстрену первинну психологічну допомогу.
1.12. За результатами повторної психологічної експресдіагностики приймається рішення про подальший допуск працівника ОВС до виконання з службових обов'язків або ж, у разі необхідності, про направлення працівника ОВС на додаткове медичне обстеження.
1.13. З працівником ОВС, в якого виявлено негативний психоемоційний чи психофізіологічний стан, здійснюється психопрофілактична робота у відповідності до Положення про групу посиленої психологічної уваги в органах внутрішніх справ України та навчальних закладах МВС України.
1.14. За результатами планового обстеження психолог розробляє пропозиції керівництву підрозділу щодо навчання працівників ОВС методиці саморегуляції психічних станів людини. Організовує і здійснює індивідуальну чи групову психокорекційну роботу.
2. Порядок здійснення психологічної експрес-діагностики
2.1. Час проведення, категорії працівників ОВС, з якими здійснюється планова психологічна експрес-діагностика, визначається наказами ГУМВС, УМВС, ДДСО при МВС України, навчальних закладів МВС України, військових частин внутрішніх військ МВС України.
2.2. За організацію планової психологічної експрес-діагностики та реалізацію її висновків відповідають керівники органів та підрозділів внутрішніх справ.
2.3. За здійснення психологічної експрес-діагностики та документування її висновків несуть відповідальність начальники відділів (відділень, секторів) психологічного забезпечення управлінь (відділів) кадрового забезпечення ГУМВС, УМВС, керівники підрозділів психологічного забезпечення ДДСО при МВС України, ГУВВ та навчальних закладів МВС України.
2.4. Психологічна експрес-діагностика здійснюється бланковими і комп'ютерними методиками відповідно до методичних рекомендацій, затверджених МВС України.
2.5. Обов'язкові вимоги до першої планової психологічної експрес-діагностики:
2.5.1. Обстеження здійснюється в ранковий час, в окремому та відповідно обладнаному приміщенні.
2.5.2. Працівники ОВС повинні бути завчасно попереджені про обстеження.
2.5.3. Напередодні дня обстеження працівники ОВС повинні добре відпочити (сон - 7-8 годин).
Начальник Департаменту
роботи з персоналом МВС України
генерал-майор міліції
|
М.Н.Курко
|