ВИПЛАТИ МАЮТЬ ПЕРЕДБАЧАТИСЯ
З яких джерел проводитимуться розрахунки за виплатами підприємства — боржника (у процесі санації) перед працівниками по зарплаті і регресним виплатам? Як регулюється черга і чи можна отримати на законних підставах всю суму боргу у разі пред'явлення медичних документів на лікування?
В ухвалі господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство вказується про введення мораторію на задоволення вимог кредиторів (п. 2 ст. 12 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"), що поширюється на усі зобов'язання, строки виконання яких настали до подання заяви про порушення справи про банкрутство. Проте мораторій не поширюється, зокрема, на виплату заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян (п. 4 ст. 12 цього Закону).
Крім того, відповідно до вимог Закону, під час провадження у справі про банкрутство повинен бути складений план санації. Такий план повинен містити серед іншого заходи щодо повного або часткового задоволення вимог кредиторів, зокрема, переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань (стаття 18 цього Закону).
Таким чином, виплати поточної заробітної плати, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, повинні проводитись без обмежень. Щодо інших виплат, належних кредиторам (заборгованість із заробітної плати, оплата лікарняних, непов'язаних із заподіянням шкоди на підприємстві тощо), то режим їх проведення, а також його черговість визначається планом санації. Якщо цей документ не передбачає погашення таких вимог кредиторів, то воно проводитиметься після закінчення процедури санації. При цьому, коли процес банкрутства переходить у стадію ліквідації, то згідно із ст. 31 Закону вимоги, що виникли із зобов'язань банкрута перед працівниками підпри-ємства-банкрута (за винятком повернення внесків членів трудового колективу до статутного фонду підприємства), а також зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, задовольняються у другу чергу (п. 2).
По материалам газеты "Юридичний вісник України"