САМОСТІЙНІСТЬ ЗАЛИШАЄТЬСЯ


Які правові наслідки настають для фермерського господарства у разі вступу його ло асоціації, зокрема, у питаннях господарської самостійності при формуванні статутного фонду, поданні звітності та розподілу прибутку?


Стаття 3 (п. 4) Закону "Про селянське (фермерське) господарство" від 20.12.1991 року надає право селянському (фермерському) господарству бути засновником або членом асоціацій, консорціумів, корпорацій, акціонерних товариств, інших об'єднань, кооперативів, спільних підприємств з виробництва, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції, що обслуговують агропромисловий комплекс, а також не-сільськогосподарських підприємств і організацій, у тому числі з участю іноземних партнерів, брати участь у створенні або бути членом комерційних банків.

Цією статтею фермерському господарству надане право вступу до господарських об'єднань, діяльність яких регулюється, зокрема, Законом "Про підприємства в Україні" від 27.03.1991 року.

Відповідно дб ст. З названого Закону підприємства можуть об'єднуватись, у тому числі і у асоціації — договірні об'єднання, створені з метою постійної координації господарської діяльності. Асоціація діє на основі договору, що затверджується її засновниками. Вона є юридичною особою, може мати самостійний і зведений баланси, поточні та вкладні (депозитні) рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням (п. З вказаної статті). Проте асоціація не має права втручатися у виробничу і комерційну діяльність будь-кого з її учасників. Підприємства, які входять до складу зазначеної організаційної структури, зберігають права юридичної особи. Крім того, об'єднання не відповідає за зобов'язаннями підприємств, які входять до його складу, а останні не відповідають за зобов'язаннями об'єднання, якщо інше не передбачено установчим договором.

Таким чином, осібність асоціації від решти господарських об'єднань полягає у тому, що вона не потребує централізованого управління членами асоціації, а тому цьому утворенню не дозволено втручатись у їх господарську діяльність, частиною якої є формування статутного фонду, розподіл прибутку та організації звітності. Метою створення асоціації може бути узгодження дій щодо освоєння ринків збуту (маркетингова діяльність), номенклатури продукції, визначення цін тощо.

По материалам газеты "Юридичний вісник України"