ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2004 р.
за № 1511/10110
Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України
Відповідно до статті 41 Закону України "Про Національний банк України" (
679-14)
, статті 68 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (
2121-14)
, з метою вдосконалення бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України (додається).
2. Департаменту бухгалтерського обліку (В.І. Ричаківська) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків для керівництва і використання в роботі.
3. Визнати такими, що втратили чинність:
постанову Правління Національного банку України від 16.12.98 № 520 (
va520500-98)
"Про внесення змін і доповнень до деяких нормативних актів Національного банку України", із змінами;
постанову Правління Національного банку України від 07.12.2000 № 471 (
z0950-00)
"Про внесення змін до Правил бухгалтерського обліку уповноваженими банками України обмінних операцій в іноземній валюті та банківських металах", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 26.12.2000 за № 950/5171;
постанову Правління Національного банку України від 22.04.2002 № 146 (
z0421-02)
"Про внесення змін до Правил бухгалтерського обліку уповноваженими банками України обмінних операцій в іноземній валюті та банківських металах", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 11.05.2002 за № 421/6709;
пункт 2 постанови Правління Національного банку України від 06.08.2003 № 325 (
z0749-03)
"Про затвердження Положення про здійснення уповноваженими банками операцій з банківськими металами та внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.08.2003 за № 749/8070, із змінами.
4. Постанова набирає чинності з 1 січня 2005 року.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на територіальні управління Національного банку України.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
17.11.2004 № 555
(у редакції постанови
Правління Національного
банку України
05.11.2013 № 437 (z2008-13)
)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2004 р.
за № 1511/10110
ІНСТРУКЦІЯ
з бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах у банках України
I. Основні положення та терміни
1. Ця Інструкція визначає методологічні засади відображення в бухгалтерському обліку інформації про операції в іноземній валюті та банківських металах (крім операцій з похідними фінансовими інструментами), що здійснюють банки України відповідно до вимог законодавства України.
2. Ця Інструкція розроблена відповідно до Законів України "Про банки і банківську діяльність" (
2121-14)
, "Про Національний банк України" (
679-14)
, "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (
996-14)
, інших законодавчих актів України, нормативно-правових актів Національного банку України та міжнародних стандартів фінансової звітності.
3. Терміни, що використовуються в цій Інструкції, вживаються в таких значеннях:
валюта подання - це валюта, у якій подається фінансова звітність;
дата операції - дата, з якої банк бере на себе зобов’язання придбати або продати актив;
дата розрахунку - дата, з якої актив передається банку або банком;
монетарні статті - це утримувані одиниці валюти, а також активи та зобов’язання, що їх мають отримати або сплатити у фіксованій або визначеній кількості одиниць валюти;
немонетарні статті - статті інші, ніж монетарні статті балансу.
Інші терміни, що використовуються в цій Інструкції, вживаються в значеннях, наведених у законодавчих актах та нормативно-правових актах Національного банку України з питань валютного регулювання.
4. Банк відображає в бухгалтерському обліку операції в іноземній валюті та банківських металах відповідно до їх економічної суті за балансовими і позабалансовими рахунками Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України (v0089500-17)
, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 11 вересня 2017 року № 89 (зі змінами) (далі - План рахунків).
5. Бухгалтерський облік операцій в іноземній валюті та банківських металах банк здійснює в подвійній оцінці, а саме в номінальній сумі іноземної валюти, одиницях ваги металу, щодо яких установлюється офіційний курс та облікова ціна банківських металів (далі - офіційний курс), - тройських унціях та гривневому еквіваленті за офіційним курсом.
6. Банк під час відображення в бухгалтерському обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах за балансовими рахунками може використовувати технічні рахунки 3800 та 3801 Плану рахунків (
z0918-04)
.
Наприкінці кожного операційного дня суми залишків у гривневому еквіваленті за технічними рахунками 3800 та 3801 Плану рахунків мають бути тотожними.
Різниці між сумами залишків у гривневому еквіваленті іноземної валюти та банківських металів за технічними рахунками 3800 та 3801 Плану рахунків, що виникають у зв’язку з математичним округленням, відображаються за рахунком 6204 Плану рахунків.
7. Банк для відображення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів за позабалансовими рахунками може використовувати позабалансові рахунки розділу 99 Плану рахунків (
z0918-04)
.
8. Аналітичний облік активів і зобов’язань в іноземній валюті та банківських металах, відкритих валютних позицій та їх гривневих еквівалентів здійснюється в розрізі кодів валют і банківських металів.
9. Операції в іноземній валюті та банківських металах відображаються у валюті подання шляхом перерахунку суми в іноземній валюті та банківських металах із застосуванням офіційного курсу на дату визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат.
На кожну наступну після визнання дату балансу:
1) усі монетарні статті в іноземній валюті та банківських металах відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом під час кожної зміни офіційного курсу;
2) немонетарні статті в іноземній валюті та банківських металах, що обліковуються за собівартістю, відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом на дату здійснення операції;
3) немонетарні статті в іноземній валюті та банківських металах, що обліковуються за справедливою вартістю, відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом на дату визначення їх справедливої вартості.
10. Банк відображає в бухгалтерському обліку операції з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів за умовами тод, том і спот (далі - спот) із використанням методу обліку за датою розрахунку.
11. Банк не відображає за позабалансовими рахунками переоцінку вимог і зобов’язань за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів за умовами спот.
12. Банк на дату операції відображає в бухгалтерському обліку операції з купівлі, продажу, обміну іноземної валюти, що згідно з умовами договору здійснюються на нетто-основі, без поставки іноземної валюти, за окремими аналітичними рахунками позабалансових рахунків 9200 та 9210 Плану рахунків (
z0918-04)
. Результат за такими операціями банк має відображати в бухгалтерському обліку як фінансовий актив або фінансове зобов’язання за балансовими рахунками 3540 або 3640 у кореспонденції з рахунком 6204 Плану рахунків.
Банк на дату розрахунку обліковує накопичені між датою операції та датою розрахунку курсові різниці за рахунком 6214 Плану рахунків (v0089500-17)
.
13. Банк відображає в бухгалтерському обліку операції на умовах маржинальної торгівлі з урахуванням вимог нормативно-правового акта Національного банку України, що встановлює порядок та умови торгівлі іноземною валютою і банківськими металами на валютному ринку України та на міжнародних валютних ринках.
14. Доходи і витрати (нараховані, отримані, сплачені) в іноземній валюті відображаються в бухгалтерському обліку за рахунками класів 6 і 7 Плану рахунків (
z0918-04)
у національній валюті за офіційним курсом на дату їх визнання.
15. Іноземна валюта та банківські метали, що прийняті банком на зберігання, обліковуються за позабалансовим рахунком 9703 Плану рахунків (
z0918-04)
у національній валюті за офіційним курсом на дату прийняття їх на зберігання.
16. Банк відображає в бухгалтерському обліку операції з готівкою в іноземній валюті та банківськими металами з фізичною поставкою відповідно до вимог Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з готівковими коштами та банківськими металами в банках України (
z1425-04)
, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 20 жовтня 2004 року № 495, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 листопада 2004 року за № 1425/10024 (зі змінами).
ІІ. Рахунки, що використовуються для обліку операцій в іноземній валюті та банківських металах
1. Банк під час відображення операцій в іноземній валюті та банківських металах за потреби використовує транзитні рахунки, рахунки з обліку дебіторської та кредиторської заборгованості відповідно до облікової політики з подальшим відображенням операцій за відповідними рахунками за їх призначенням.
2. Банк використовує розподільчі рахунки з метою здійснення валютного нагляду та обов’язкового продажу іноземної валюти відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку України з валютного регулювання.
3. Банк в обліковій політиці визначає самостійно технічні аспекти переоцінки рахунків в іноземній валюті та банківських металах, а також порядок ведення аналітичного обліку за технічними рахунками з урахуванням можливостей програмного забезпечення та відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку України.
ІІІ. Відображення в бухгалтерському обліку операцій з купівлі іноземної валюти та банківських металів за національну валюту за умовами спот
1. Банк на дату операції відображає операції з купівлі іноземної валюти та банківських металів за національну валюту за умовами спот такими бухгалтерськими проводками:
1) на суму вимоги щодо іноземної валюти та банківських металів до отримання:
Дебет
9200;
Кредит
Рахунки розділу 99;
2) на суму зобов’язання щодо національної валюти до відправлення:
Дебет
Рахунки розділу 99;
Кредит
9210.
2. Банк на дату операції відображає різницю між вартістю активу за офіційним курсом та його вартістю за курсом купівлі згідно з договором, а також між датою операції та датою розрахунку - різницю між вартістю активу, пов'язану зі зміною офіційного курсу, такими бухгалтерськими проводками:
1) у разі позитивного результату переоцінки:
Дебет
3540;
Кредит
6204;
2) у разі від’ємного результату переоцінки:
Дебет
6204;
Кредит
3640.
3. Банк на дату розрахунку відображає операції з купівлі іноземної валюти та банківських металів за національну валюту такими бухгалтерськими проводками:
1) зворотні проводки на суму купленої іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
Рахунки розділу 99;
Кредит
9200;
2) зворотні проводки на суму проданої національної валюти:
Дебет
9210;
Кредит
Рахунки розділу 99;
3) визнання придбаної іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
Кредит
3640;
4) припинення визнання проданої національної валюти:
Дебет
3540;
Кредит
1200, 1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
5) закриття дебіторської, кредиторської заборгованості від купівлі іноземної валюти та банківських металів за національну валюту за умовами спот:
Дебет
3640;
Кредит
3800;
Дебет
3801;
Кредит
3540.
4. Банк на дату розрахунку обліковує накопичені між датою операції та датою розрахунку курсові різниці за рахунком 6214 Плану рахунків (v0089500-17)
.
IV. Відображення в бухгалтерському обліку операцій з продажу іноземної валюти та банківських металів за національну валюту за умовами спот
1. Банк на дату операції відображає операції з продажу іноземної валюти та банківських металів за національну валюту за умовами спот такими бухгалтерськими проводками:
1) на суму вимоги щодо національної валюти до отримання:
Дебет
9200;
Кредит
Рахунки розділу 99;
2) на суму зобов’язання щодо іноземної валюти та банківських металів до відправлення:
Дебет
Рахунки розділу 99;
Кредит
9210.
2. Банк на дату операції відображає різницю між вартістю активу за курсом продажу згідно з договором та його вартістю за офіційним курсом, а також між датою операції та датою розрахунку - різницю між вартістю активу, пов'язану зі зміною офіційного курсу, такими бухгалтерськими проводками:
1) у разі позитивного результату переоцінки:
Дебет
3540;
Кредит
6204;
2) у разі від’ємного результату переоцінки:
Дебет
6204;
Кредит
3640.
3. Банк на дату розрахунку відображає операції з продажу іноземної валюти та банківських металів за національну валюту за умовами спот такими бухгалтерськими проводками:
1) зворотні проводки на суму купленої національної валюти:
Дебет
Рахунки розділу 99;
Кредит
9200;
2) зворотні проводки на суму проданої іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
9210;
Кредит
Рахунки розділу 99;
3) визнання придбаної національної валюти:
Дебет
1200, 1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
Кредит
3640;
4) припинення визнання проданої іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
3540;
Кредит
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
5) закриття дебіторської, кредиторської заборгованості і визнання результату від продажу іноземної валюти та банківських металів за національну валюту:
Дебет
3640;
Кредит
3801;
Дебет
3800;
Кредит
3540.
4. Банк на дату розрахунку обліковує накопичені між датою операції та датою розрахунку курсові різниці за рахунком 6214 Плану рахунків (v0089500-17)
.
V. Відображення в бухгалтерському обліку операцій з обміну іноземної валюти та банківських металів за умовами спот
1. Банк на дату операції відображає операції з обміну іноземної валюти та банківських металів такими бухгалтерськими проводками:
1) на суму вимоги щодо іноземної валюти та банківських металів до отримання:
Дебет
9200;
Кредит
Рахунки розділу 99;
2) на суму зобов’язання щодо іноземної валюти та банківських металів до відправлення:
Дебет
Рахунки розділу 99;
Кредит
9210.
2. Банк на дату операції відображає різницю вартості операцій з обміну валют за офіційним курсом та курсом, визначеним у договорі, а також між датою операції та датою розрахунку - різницю вартості операцій з обміну валют, пов'язану зі зміною офіційного курсу, такими бухгалтерськими проводками:
1) у разі позитивного результату переоцінки:
Дебет
3540;
Кредит
6204;
2) у разі від’ємного результату переоцінки:
Дебет
6204;
Кредит
3640.
3. Банк на дату розрахунку відображає операції з обміну іноземної валюти та банківських металів такими бухгалтерськими проводками:
1) зворотні проводки на суму отриманої в результаті обміну іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
Рахунки розділу 99;
Кредит
9200;
2) зворотні проводки на суму переданої в результаті обміну іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
9210;
Кредит
Рахунки розділу 99;
3) визнання придбаної іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
Кредит
3640;
4) припинення визнання проданої іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
3540;
Кредит
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
5) закриття дебіторської, кредиторської заборгованості від обміну іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
3640;
Кредит
3800;
Дебет
3800;
Кредит
3540
Одночасно банк здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3801 - на суму гривневого еквівалента отриманої іноземної валюти та банківських металів;
Кредит
3801 - на суму гривневого еквівалента переданої іноземної валюти та банківських металів;
6204 - у разі наявності позитивної різниці між гривневим еквівалентом переданої та отриманої іноземної валюти та банківських металів за офіційним курсом
або
Дебет
6204 - у разі наявності від’ємної різниці між гривневим еквівалентом переданої та отриманої іноземної валюти та банківських металів за офіційним курсом;
3801 - на суму гривневого еквівалента отриманої іноземної валюти та банківських металів;
Кредит
3801 - на суму гривневого еквівалента переданої іноземної валюти та банківських металів.
4. Банк на дату розрахунку обліковує накопичені між датою операції та датою розрахунку курсові різниці за рахунком 6214 Плану рахунків (v0089500-17)
.
VІ. Відображення в бухгалтерському обліку операцій з купівлі-продажу, обміну іноземної валюти та банківських металів за дорученням клієнтів
1. Банк відображає в бухгалтерському обліку операції з купівлі іноземної валюти та банківських металів за національну валюту за дорученням клієнтів такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування клієнтом національної валюти на купівлю іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
1200, 2600, 2620, 2650;
Кредит
2900;
2) перерахування національної валюти продавцю іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
2900;
Кредит
1200, 1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
3) зарахування іноземної валюти та банківських металів, що отримані для клієнтів:
Дебет
1500, 1600;
Кредит
2900;
4) зарахування купленої іноземної валюти і банківських металів на рахунок клієнта:
Дебет
2900;
Кредит
2520, 2523, 2541, 2542, 2544, 2545, 2600, 2620, 2650;
5) утримання комісії банку; повернення клієнту коштів у національній валюті, якщо іноземна валюта і банківські метали куплені за курсом, нижчим, ніж заявлено клієнтом; повернення клієнту коштів у національній валюті в разі відмови клієнта від купівлі іноземної валюти:
Дебет
2900;
Кредит
6514 - на суму комісії банку;
1200, 2600, 2620, 2650 - на суму коштів у національній валюті, які банк повертає клієнту, якщо іноземна валюта куплена за курсом, нижчим, ніж заявлено клієнтом, за вирахуванням комісії; на суму коштів у національній валюті, які банк повертає клієнту у разі відмови клієнта від купівлі іноземної валюти.
2. Банк відображає в бухгалтерському обліку операції з продажу іноземної валюти та банківських металів за національну валюту за дорученням клієнтів такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування клієнтом іноземної валюти і банківських металів:
Дебет
2520, 2523, 2541, 2542, 2544, 2545, 2600, 2620, 2650;
Кредит
2900;
2) перерахування іноземної валюти та банківських металів покупцю:
Дебет
2900;
Кредит
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
3) зарахування національної валюти, що отримана для клієнтів:
Дебет
1200, 1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
Кредит
2900;
4) зарахування національної валюти, що отримана для клієнтів за продану іноземну валюту і банківські метали:
Дебет
2900;
Кредит
1200, 2600, 2620, 2650;
5) утримання комісії банку:
Дебет
2900;
Кредит
6514;
6) повернення клієнту іноземної валюти в разі відмови клієнта від продажу:
Дебет 2900
Кредит 1500, 1600, 2520, 2523, 2541, 2542, 2544, 2545, 2600, 2620, 2650.
3. Банк відображає в бухгалтерському обліку операції з обміну іноземної валюти та банківських металів за дорученням клієнтів такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування клієнтом іноземної валюти та банківських металів на купівлю іншої іноземної валюти та банківських металів:
Дебет
2600, 2620, 2650;
Кредит
2900;
2) перерахування іноземної валюти та банківських металів продавцю:
Дебет
2900;
Кредит
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
3) зарахування іноземної валюти та банківських металів, що отримані від продавця для клієнтів:
Дебет
1500, 1600, 2600, 2620, 2650;
Кредит
2900;
4) зарахування купленої іноземної валюти та банківських металів на рахунок клієнта:
Дебет
2900;
Кредит
2600, 2620, 2650;
5) повернення клієнту різниці коштів в іноземній валюті, якщо іноземна валюта куплена за курсом, нижчим, ніж заявлено клієнтом:
Дебет
2900;
Кредит
2600, 2620, 2650;
6) визнання комісії банку:
Дебет
2900;
Кредит
6514.
VІІ. Відображення в бухгалтерському обліку власних операцій на умовах маржинальної торгівлі
1. Банк відображає в бухгалтерському обліку власні операції на умовах маржинальної торгівлі в сумі отриманого або перерахованого результату від здійснення таких операцій.
2. Банк відображає в бухгалтерському обліку власні операції на умовах маржинальної торгівлі такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування або збільшення суми гарантійного внеску для забезпечення розрахунків з контрагентом:
Дебет
1832;
Кредит
1500;
2) зарахування коштів, які надійшли від банку-контрагента у випадку повернення або зменшення суми гарантійного внеску для забезпечення розрахунків з контрагентом:
Дебет
1500;
Кредит
1832;
3) зарахування коштів за результатами здійснених власних операцій на умовах маржинальної торгівлі (відображення позитивного результату):
Дебет
1500, 1832;
Кредит
3640.
Одночасно банк здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3640;
Кредит
3800;
Дебет
3801;
Кредит
6214;
4) перерахування коштів за результатами здійснених власних операцій на умовах маржинальної торгівлі (відображення негативного результату):
Дебет
3540;
Кредит
1500, 1832.
Одночасно банк здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3800;
Кредит
3540;
Дебет
6214;
Кредит
3801.
3. З метою контролю за обсягом здійснених операцій на умовах маржинальної торгівлі банк може використовувати відповідно до розроблених внутрішніх процедур рахунки управлінського обліку класу 8 Плану рахунків (
z0918-04)
.
VIII. Відображення в бухгалтерському обліку операцій на умовах маржинальної торгівлі за дорученням клієнтів
1. Банк відображає в бухгалтерському обліку операції на умовах маржинальної торгівлі за дорученням клієнтів такими бухгалтерськими проводками:
1) перерахування, поповнення клієнтом суми гарантійного внеску для здійснення операцій на умовах маржинальної торгівлі:
Дебет
2620;
Кредит
2942;
2) перерахування банком або збільшення суми гарантійного внеску для забезпечення розрахунків з контрагентом за операціями клієнтів:
Дебет
1832;
Кредит
1500;
3) зарахування коштів від контрагента у випадку повернення або зменшення суми гарантійного внеску для забезпечення розрахунків за операціями клієнтів:
Дебет
1500;
Кредит
1832;
4) зарахування клієнту отриманого прибутку від проведення операцій на умовах маржинальної торгівлі (відображення позитивного результату):
Дебет
1832;
Кредит
2900;
Дебет
2900;
Кредит
2942;
5) перерахування коштів на поточні рахунки клієнтів після утримання податку на доходи фізичних осіб згідно з вимогами Податкового кодексу України (
2755-17)
:
Дебет
2942;
Кредит
2620;
6) відшкодування збитку від проведення операцій на умовах маржинальної торгівлі (відображення негативного результату):
Дебет
2942;
Кредит
2900;
Дебет
2900;
Кредит
1832;
7) повернення суми гарантійного внеску на поточний рахунок клієнта:
Дебет
2942;
Кредит
2620.
2. Банк здійснює контроль за обсягом здійснених операцій на умовах маржинальної торгівлі відповідно до пункту 3 розділу VII цієї Інструкції.
IX. Відображення в бухгалтерському обліку переоцінки активів і зобов’язань в іноземній валюті та банківських металах
1. Банк здійснює переоцінку (перерахунок залишків за рахунками в іноземній валюті та банківських металах в еквівалентні суми в гривнях за офіційним курсом) усіх монетарних статей балансу в іноземній валюті та банківських металах під час кожної зміни офіційного курсу.
Курсова різниця від переоцінки монетарних статей балансу в іноземній валюті та банківських металах в бухгалтерському обліку відображається за рахунком 6204 Плану рахунків.
2. У разі зниження офіційного курсу банк у бухгалтерському обліку здійснює такі бухгалтерські проводки:
1) переоцінка активів:
Дебет
Рахунки з обліку активів;
Кредит
3800.
Одночасно банк здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3801;
Кредит
6204;
2) переоцінка зобов’язань:
Дебет
3800;
Кредит
Рахунки з обліку зобов’язань.
Одночасно банк здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
6204;
Кредит
3801.
3. У разі зростання офіційного курсу банк у бухгалтерському обліку здійснює такі бухгалтерські проводки:
1) переоцінка зобов’язань:
Дебет
Рахунки з обліку зобов’язань;
Кредит
3800.
Одночасно банк здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
3801;
Кредит
6204;
2) переоцінка активів:
Дебет
3800;
Кредит
Рахунки з обліку активів.
Одночасно банк здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
6204;
Кредит
3801.
4. Переоцінка позабалансових вимог і зобов’язань в іноземній валюті та банківських металах, крім вимог і зобов’язань за похідними фінансовими інструментами та вимог і зобов’язань за договорами з купівлі-продажу іноземної валюти та банківських металів на умовах том і спот, здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу.
У разі зниження офіційного курсу банк у бухгалтерському обліку здійснює такі бухгалтерські проводки:
1) переоцінка позабалансових вимог:
Дебет
Позабалансові активні рахунки;
Кредит
Рахунки розділу 99;
2) переоцінка позабалансових зобов’язань:
Дебет
Рахунки розділу 99;
Кредит
Позабалансові пасивні рахунки.
У разі зростання офіційного курсу банк у бухгалтерському обліку здійснює такі бухгалтерські проводки:
1) переоцінка позабалансових вимог:
Дебет
Рахунки розділу 99;
Кредит
Позабалансові активні рахунки;
2) переоцінка позабалансових зобов’язань:
Дебет
Позабалансові пасивні рахунки;
Кредит
Рахунки розділу 99.
X. Особливості переоцінки активів і зобов’язань в іноземній валюті
1. Дебіторська заборгованість із придбання оборотних і необоротних активів за іноземну валюту та кредиторська заборгованість з продажу оборотних і необоротних активів за іноземну валюту відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом на дату їх виникнення і не переоцінюються під час кожної зміни офіційного курсу.
2. Кредиторська заборгованість з придбання оборотних і необоротних активів за іноземну валюту та дебіторська заборгованість з продажу оборотних і необоротних активів за іноземну валюту переоцінюються під час кожної зміни офіційного курсу.
3. Переоцінка залишків в іноземній валюті за балансовими рахунками з обліку нарахованих доходів, витрат і резервів під фінансові активи здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу.
4. Переоцінка доходів і витрат майбутніх періодів в іноземній валюті за монетарними активами та зобов’язаннями здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу до часу їх визнання (відображення за рахунками доходів і витрат у відповідному звітному періоді).
5. Доходи і витрати майбутніх періодів в іноземній валюті за немонетарними статтями не переоцінюються в разі зміни офіційного курсу.
6. Залишки в іноземній валюті за рахунками з обліку інструментів капіталу, що обліковуються банком за справедливою вартістю, переоцінюються за офіційним курсом на дату визначення їх справедливої вартості.
Курсові різниці від зміни офіційного курсу відображаються одночасно з визнанням результату переоцінки таких інструментів капіталу до їх справедливої вартості за такими балансовими рахунками:
1) у разі переоцінки інструментів капіталу, що обліковуються за справедливою вартістю з визнанням переоцінки через прибутки/збитки, - за рахунком 6223 Плану рахунків (v0089500-17)
;
2) у разі переоцінки інструментів капіталу, що обліковуються за справедливою вартістю з визнанням переоцінки через інший сукупний дохід, - за рахунком 5106 Плану рахунків (v0089500-17)
.
Боргові цінні папери в іноземній валюті відносяться до монетарних статей балансу і незалежно від того, за якою вартістю обліковуються, переоцінюються під час зміни офіційного курсу. Результати переоцінки боргових цінних паперів відображаються за балансовим рахунком 6204 Плану рахунків (v0089500-17)
.
7. Залишки за рахунками цінних паперів, що обліковуються за собівартістю, інвестицій в асоційовані та дочірні компанії в іноземній валюті не переоцінюються.
XI. Відображення в бухгалтерському обліку операцій з інкасо банкнот іноземних держав
1. У разі прийняття на інкасо банкнот іноземних держав на суму номіналу банкнот, отриманих від клієнта, банк здійснює такі бухгалтерські проводки:
Дебет
9830;
Кредит
991.
2. Банк відображає відсилання банкнот іноземних держав до банку-емітента такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
9831;
Кредит
9830.
3. У разі отримання суми грошового покриття від банку-емітента іноземних банкнот банк здійснює такі бухгалтерські проводки:
Дебет
1500;
Кредит
2909.
Одночасно банк здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
991;
Кредит
9831.
4. Банк відображає виплату клієнту інкасованої суми іноземної валюти такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
2909;
Кредит
1500, 2600, 2620, 2650.
5. Банк відображає утримання комісії такими бухгалтерськими проводками:
Дебет
2909;
Кредит
6500, 6509, 6510, 6519.
XII. Особливості відображення в бухгалтерському обліку окремих операцій з банківськими металами
1. Бухгалтерський облік операцій з банківськими металами ведеться аналогічно до обліку операцій з іноземною валютою з відображенням за відповідними балансовими та позабалансовими рахунками.
2. Банк відображає в бухгалтерському обліку банківські метали, отримані банком на відповідальне зберігання або в заставу з фізичною поставкою, за відповідними позабалансовими рахунками з обов’язковою фіксацією таких характерних ознак цих металів: вид, вигляд (зливки, порошки, монети), кількість, проба, виробник, серійний номер зливка, ампули, банки (за наявності), маса в тройських унціях (за наявності) та інші ознаки.
3. Операції з банківськими металами, під час проведення яких не вимагається фіксація характерних ознак цих металів, а фіксується лише їх маса в тройських унціях та вартість у гривнях, відображаються залежно від виду операції за відповідними балансовими рахунками.
4. Банки самостійно визначають порядок обліку маси банківського металу та ведуть регістри обліку для накопичення інформації щодо маси банківських металів в грамах та в тройських унціях з точністю до 0,001 тройської унції з урахуванням вимог статистичної звітності.
Головний бухгалтер - директор Департаменту бухгалтерського обліку
|
В.І.Ричаківська
|
Додаток
до Інструкції з бухгалтерського
обліку операцій в іноземній валюті
та банківських металах
у банках України
(пункт 1 розділу ІІ)
ПЕРЕЛІК
рахунків, які використовуються для відображення в бухгалтерському обліку операцій банків в іноземній валюті та банківських металах
1200 А "Кореспондентський рахунок банку в Національному банку України";
1500 АП "Кореспондентські рахунки, що відкриті в інших банках";
1502 А "Кошти банків у розрахунках";
1600 АП "Кореспондентські рахунки інших банків";
2600 АП "Кошти на вимогу суб’єктів господарювання";
2605 АП "Кошти на вимогу суб’єктів господарювання для здійснення операцій з використанням платіжних карток";
2620 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб";
2622 П "Кошти в розрахунках фізичних осіб";
2625 АП "Кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток";
2650 АП "Кошти на вимогу небанківських фінансових установ";
2655 АП "Кошти на вимогу небанківських фінансових установ для здійснення операцій з використанням платіжних карток";
2900 П "Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів банку";
2909 П "Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку";
3540 А "Дебіторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку";
3640 П "Кредиторська заборгованість з придбання та продажу іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку";
3800 АП "Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів";
3801 АП "Еквівалент позиції банку щодо іноземної валюти та банківських металів";
6100 П "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування банків";
6109 П "Інші комісійні доходи за операціями з банками";
6110 П "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів";
6114 П "Комісійні доходи за операціями на валютному ринку та ринку банківських металів для клієнтів";
6119 П "Інші комісійні доходи за операціями з клієнтами";
6204 АП "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами";
9200 А "Валюта та банківські метали до отримання за умовами спот";
9210 П "Валюта та банківські метали до відправлення за умовами спот";
9703 А "Інші активи на зберіганні";
9830 А "Документи і цінності, прийняті на інкасо";
9831 А "Документи і цінності, відправлені на інкасо";
99 "Контррахунки та позабалансова позиція банку".