ЗМІНА ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ
Чи існують випадки, коли орендар може вимагати зменшення розміру орендної плати?
Питання зміни розміру орендної плати можна переглянути за згодою сторін у будь-який час. Але, змінюючи форму чи розмір орендної плати, належить внести відповідні зміни та доповнення у текст договору оренди.
Додатково існують обставини, коли назване право орендаря прямо передбачено законодавством. Наприклад, за Законом "Про оренду землі", орендар має право вимагати зменшення орендної плати, якщо стан землі погіршився не з його вини (ст. 21 зазначеного Закону), наприклад, після стихійного лиха, через несприятливі погодні умови, радіоактивне і хімічне забруднення тощо. Крім того, при укладенні договору оренди землі орендодавець зобов'язаний вказати у договорі на існуючі обмеження та обтяження у використанні земельної ділянки, інші права третіх осіб щодо землі, що передається в оренду (оскільки передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни прав третіх осіб щодо неї). Невиконання орендодавцем такого зобов'язання дає право орендарю вимагати зменшення орендної плати або розірвання договору оренди та відшкодування збитків (ст. 11 Закону "Про оренду землі"). Орендодавець також несе відповідальність за недоліки переданої в оренду земельної ділянки, що не були обумовлені ним у договорі оренди і суттєво перешкоджають передбаченому договором використанню земельної ділянки. У разі виявлення таких недоліків орендар теж має право вимагати зменшення орендної плати або відшкодування витрат на усунення недоліків земельної ділянки (ст. 31 відповідного Закону).
Згідно з Законом "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї зі сторін у разі зміни цін і тарифів, а також в інших випадках, передбачених законодавчими актами України. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати й тоді, коли з незалежних від нього обставин змінилися умови господарювання, передбачені договором, або істотно погіршився стан об'єкта оренди (ст. 21 Закону). Хоча в останньому названому випадку слід враховувати, що серед істотних умов договору оренди цей Закон називає обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки майна (ст. 10), а тому погіршення стану об'єкта оренди, пов'язане із недодержанням орендарем цієї умови, позбавляє його права на вимогу щодо зменшення орендної плати.
У договорі оренди можуть бути передбачені й інші підстави для зміни розміру орендної плати.
Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА
По материалам газеты "Юридичний вісник України"