ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
17.04.2008 N 529
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 червня 2008 р.
за N 502/15193
Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
Відповідно до вимог пункту 19 статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (
2664-14)
та підпунктів 17, 50 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 04.04.2003 N 292 (
292/2003)
, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України ПОСТАНОВИЛА:
1. Затвердити Зміни до Положення про навчання, перепідготовку, підвищення кваліфікації та складання екзаменів особами, які провадять діяльність на ринках фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25.12.2003 N 183 (
z0122-04)
, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2004 за N 122/8721, що додаються.
4. Департаменту державного регулювання та розвитку ринків фінансових послуг разом з Юридичним департаментом забезпечити подання цього розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
5. Управлінню організаційно-аналітичного забезпечення роботи керівника забезпечити опублікування цього розпорядження в засобах масової інформації після його державної реєстрації.
6. Це розпорядження набирає чинності з 1 липня 2008 року.
7. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на заступника Голови відповідно до розподілу обов'язків.
Голова Комісії В.Альошин
Протокол засідання Комісії
від 17 квітня 2008 р. N 408
ПОГОДЖЕНО:
Міністр освіти і науки України І.Вакарчук
В.о. Голови Державного комітету
України з питань регуляторної
політики та підприємництва А.О.Гота
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Державної
комісії з регулювання ринків
фінансових послуг України
17.04.2008 N 529
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 червня 2008 р.
за N 502/15193
ЗМІНИ
до Положення про навчання, перепідготовку, підвищення кваліфікації та складання екзаменів особами, які провадять діяльність на ринках фінансових послуг
1. У розділі 1:
1.1. У підпункті "г" пункту 1.1 слова "(далі - керівники)" виключити.
1.2. Пункт 1.3 після слова "керівники" доповнити словами "або головних бухгалтерів".
1.3. У пункті 1.4:
після слів "вимоги до керівників" доповнити словами "та головних бухгалтерів";
доповнити двома новими абзацами такого змісту:
"Підвищення кваліфікації керівників та головних бухгалтерів фінансових установ здійснюється згідно з цим Положенням, відповідно до затверджених Держфінпослуг типових програм підвищення кваліфікації керівників фінансових установ або типових програм підвищення кваліфікації головних бухгалтерів фінансових установ, складених за напрямами діяльності фінансових установ (далі - типові програми підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів)).
Типові програми підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) оприлюднюються Держфінпослуг відповідно до законодавства".
1.4. Перше речення пункту 1.6 викласти в такій редакції: "У випадках, передбачених законодавством, Держфінпослуг установлює для окремих категорій фахівців кваліфікаційний мінімум, відповідність якому підтверджується складанням екзамену".
1.5. Пункт 1.8 після слів "до складання екзамену" доповнити словами "на відповідність кваліфікаційному мінімуму".
2. У розділі 2:
2.1. Назву викласти в такій редакції:
"Розділ 2. Організація навчання фахівців, керівників та головних бухгалтерів".
2.2. У пункті 2.1 слова "постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 1996 року N 200 (
200-96-п)
"Про ліцензування, атестацію та акредитацію навчальних закладів" (із змінами і доповненнями)" замінити словами "постанови Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 року N 1019 (
1019-2007-п)
"Про ліцензування діяльності з надання освітніх послуг".
2.3. Підпункт 3 пункту 2.2 викласти в такій редакції:
"3) погоджені з Держфінпослуг навчальні програми, складені згідно з відповідними кваліфікаційними мінімумами, та/або програми підвищення кваліфікації керівників або головних бухгалтерів, складені за відповідними типовими програмами підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів)".
3. У розділі 3:
3.1. Назву викласти в такій редакції:
"Розділ 3. Вимоги щодо здійснення навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців, керівників та головних бухгалтерів".
3.2. У пункті 3.1 слова "навчання фахівців та керівників" замінити словами "навчання фахівців, керівників та головних бухгалтерів".
3.3. У пункті 3.5:
3.3.1. У першому реченні слова "підвищення кваліфікації керівників" замінити словами "навчання керівників та головних бухгалтерів".
3.3.2. Підпункт 3.5.1 викласти в такій редакції:
"3.5.1. Навчання керівників та головних бухгалтерів здійснюється за такими формами:
спеціалізація;
короткострокове підвищення кваліфікації;
довгострокове підвищення кваліфікації;
стажування;
інші форми.
Періодичність та форми проходження керівниками та головними бухгалтерами підвищення кваліфікації встановлюються Держфінпослуг".
3.3.3. Підпункт 3.5.2 після слова "керівником" доповнити словами "та головним бухгалтером".
3.3.4. У підпункті 3.5.3:
абзац перший після слова "керівників" доповнити словами "та головних бухгалтерів";
абзац третій виключити.
3.3.5. У підпункті 3.5.4:
абзац перший після слова "керівниками" доповнити словами "та головними бухгалтерами";
абзац третій виключити.
3.3.6. Абзац другий підпункту 3.5.5 після слів "що направляє керівника" доповнити словами "та головного бухгалтера".
3.3.7. У підпункті 3.5.6 слова "(як форми підвищення кваліфікації)" виключити.
3.4. У пункті 3.6 слова "може проводитись підвищення кваліфікації" замінити словами "навчання може проводитись".
3.5. Доповнити пунктом 3.7 такого змісту:
"3.7. Після проходження керівниками та головними бухгалтерами підвищення кваліфікації відповідно до типових програм підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) навчальний заклад видає свідоцтво або сертифікат про проходження підвищення кваліфікації за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів).
Оформлення свідоцтва або сертифіката про проходження підвищення кваліфікації за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) здійснює навчальний заклад, у якому керівник або головний бухгалтер проходив підвищення кваліфікації за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів), у строк, не більший трьох робочих днів після дати закінчення курсу навчання.
Сертифікат про проходження підвищення кваліфікації за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) повинен містити:
назву навчального закладу;
напис "Сертифікат про проходження підвищення кваліфікації за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) (указується назва програми підвищення кваліфікації керівника або головного бухгалтера за напрямом діяльності фінансової установи, яка складена відповідно до типової програми підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів))";
номер та дату видачі сертифіката;
прізвище, ім'я та по батькові особи, яка проходила навчання;
підпис керівника та відбиток печатки навчального закладу".
4. У розділі 4:
4.1. Пункт 4.1 викласти в такій редакції:
"4.1. Незалежно від того, яким закладом проводилось навчання, екзамени на відповідність окремих категорій фахівців кваліфікаційному мінімуму та екзамени на відповідність знань професійним вимогам за відповідними типовими програмами підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) проводить єдина Екзаменаційна (атестаційна) комісія, що створюється за розпорядженням Держфінпослуг.
Держфінпослуг може у складі Екзаменаційної (атестаційної) комісії створювати окремі підкомісії за напрямами діяльності фахівців та фінансових установ".
4.2. У пункті 4.2 слова "у сфері надання фінансових послуг" замінити словами "на відповідність кваліфікаційному мінімуму та/або для керівників та головних бухгалтерів на відповідність знань професійним вимогам за відповідними типовими програмами підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів)".
4.3. Пункт 4.8 викласти в такій редакції:
"4.8. Особи, які складатимуть екзамен на відповідність кваліфікаційному мінімуму та претендують на одержання кваліфікаційного свідоцтва, повинні мати вищу освіту".
4.4. У пункті 4.9:
підпункт 3 викласти в такій редакції:
"3) копію сертифіката або свідоцтва про навчання окремих категорій фахівців за відповідною навчальною програмою (за наявності) або копію свідоцтва чи сертифіката про проходження підвищення кваліфікації за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів), засвідчену печаткою навчального закладу, який видав свідоцтво чи сертифікат";
після підпункту 3 доповнити новим підпунктом 4 такого змісту:
"4) копію свідоцтва про проходження підвищення кваліфікації за формою "спеціалізація" відповідно до програм, погоджених з Держфінпослуг, засвідчену печаткою навчального закладу, який видав свідоцтво (для керівників та головних бухгалтерів, які пройшли підвищення кваліфікації за формою "спеціалізація" до 1 липня 2008 року)".
У зв'язку з цим підпункти 4, 5 вважати відповідно підпунктами 5, 6.
4.5. Пункт 4.14 викласти в такій редакції:
"4.14. У разі успішного складання екзамену особі видається кваліфікаційне свідоцтво або свідоцтво про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів)".
4.6. Пункт 4.15 викласти в такій редакції:
"4.15. Оформлення і видачу кваліфікаційного свідоцтва або свідоцтва про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) навчальний заклад, на базі якого організована робота Екзаменаційної (атестаційної) комісії, здійснює не пізніше трьох робочих днів від дати проведення екзамену.
Кваліфікаційне свідоцтво має містити:
назву навчального закладу;
напис "Кваліфікаційне свідоцтво";
назву відповідної навчальної програми, за якою складено екзамен;
номер та дату видачі кваліфікаційного свідоцтва;
прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала екзамен;
підпис голови Екзаменаційної (атестаційної) комісії.
Кваліфікаційне свідоцтво підписується головою та секретарем Екзаменаційної (атестаційної) комісії, засвідчується підписом керівника та печаткою навчального закладу, на базі якого організована робота Екзаменаційної (атестаційної) комісії.
Форма бланка свідоцтва про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) затверджується Держфінпослуг.
Свідоцтво про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) видається строком на три роки та повинно містити:
назву навчального закладу, на базі якого організована робота Екзаменаційної (атестаційної) комісії;
напис "Свідоцтво про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) (указується назва програми підвищення кваліфікації керівників (або головних бухгалтерів), певного напряму діяльності фінансової установи)";
номер та дату видачі свідоцтва, строк дії;
прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала екзамен;
запис, що свідоцтво про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів) дійсне на ринку фінансових послуг, регулювання якого віднесено до повноважень Держфінпослуг;
підписи голови та секретаря Екзаменаційної (атестаційної) комісії, підпис керівника та відбиток печатки навчального закладу, на базі якого організована робота Екзаменаційної (атестаційної) комісії".
4.7. Підпункт 4 пункту 4.17 викласти в такій редакції:
"4) номери кваліфікаційних свідоцтв або свідоцтв про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів), що видаються".
4.8. Пункт 4.20 викласти в такій редакції:
"4.20. Держфінпослуг веде реєстр виданих кваліфікаційних свідоцтв та реєстр виданих свідоцтв про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів). Для формування цих реєстрів навчальний заклад, на базі якого організована робота Екзаменаційної (атестаційної) комісії, протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем проведення екзамену, разом з протоколом Екзаменаційної (атестаційної) комісії подає до Держфінпослуг відповідну інформацію. Інформація подається на паперових носіях та у вигляді електронної копії у форматі, який встановлює Держфінпослуг. Паперова форма інформації повинна бути засвідчена підписом керівника та печаткою навчального закладу.
Інформація повинна містити:
назву та місцезнаходження навчального закладу, на базі якого організована робота Екзаменаційної (атестаційної) комісії;
номер та дату протоколу Екзаменаційної (атестаційної) комісії про результати екзамену;
дані про кожну особу, якій видане кваліфікаційне свідоцтво або свідоцтво про складання екзамену на відповідність знань професійним вимогам за відповідною типовою програмою підвищення кваліфікації керівників (головних бухгалтерів):
прізвище, ім'я та по батькові;
місце роботи, посаду;
паспортні дані;
номер та дату видачі свідоцтва".
Член Комісії - директор
Департаменту Державного
регулювання та розвитку
ринків фінансових послуг І.Приянчук