• Реєстрація філії



Підприємство займається торгівлею, має мережу магазинів, розміщених у різних районах міста та передмісті. Органи державної податкової служби наполягають на реєстрації одного з магазинів філією — платником податку на прибуток. Наскільки правомірні вимоги ДПІ, адже для магазину в цій інспекції придбано торгові патенти, зареєстровано касові апарати, за відповідну земельну ділянку вноситься плата за землю тощо?

Філія — структурно відокремлена частина юридичної особи, яка знаходиться поза межами розташування керівного органу юридичної особи та виконує таку ж діяльність, що й юридична особа в цілому. Тобто у зазначеному випадку магазини підпадають під означення філій.
Відповідно до пп. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону № 334/94-ВР філії, відділення та інші відокремлені підрозділи підприємств, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж підприємство, територіальної громади, є платниками податку на прибуток. Податок на прибуток філій сплачується до бюджетів територіальних громад за їх місцезнаходженням. Підприємство, яке має філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій.
Таким чином, вимоги податкової інспекції щодо реєстрації магазину платником податку на прибуток цілком правомірні.
Причому магазини, що знаходяться поза межами розташування керівного органу підприємства, повинні бути зареєстровані як філії. Про відкриття філій слід повідомити орган державної реєстрації шляхом внесення додаткової інформації в реєстраційну картку платника податків. Дані про філії вносяться до Єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій України (ЄДРПОУ). У 20-денний термін після включення філії до ЄДРПОУ необхідно звернутися до органів державної податкової служби за місцезнаходженням платника податків для взяття на облік. Для цього філії подають такі документи: заяву за ф. № 1-ОПП, завірену в нотаріальному порядку копію установчих документів юридичної особи; копію довідки за формою № 4-ОПП про взяття на облік платника податків — юридичної особи; копію рішення про створення філії, прийнятого юридичною особою; копію положення про філію, затвердженого юридичною особою; копію довідки про включення філії до ЄДРПОУ з присвоєним їй ідентифікаційним кодом; копії довідок з ДРФО про присвоєння ідентифікаційного номера керівника та головного бухгалтера філії.


Консультують фахівці Головного управління інформатизації та обліку ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36 ВЕРЕСЕНЬ 2002 року