• Доставка питної води



Підприємство — виробник питної очищеної води здійснює доставку продукції в торгові місця приватних підприємців та підприємств роздрібної торгівлі. Водій (фізична особа), який надає автопослуги на своєму автомобілі за трудовим договором, приймає виручку за продану продукцію, оформляє прибуткові касові ордери i видає квитанції покупцям (приватним підприємцям та підприємствам), також доставляє очищену воду за замовленням населення додому з оформленням розрахункових квитанцій i книг обліку розрахункових операцій. Чи правильно здійснюється приймання готівки?

Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України від 06.06.96 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (у редакції Закону України від 01.06.2000 р. № 1776-III, далі — Закон № 1776-III) (зі змінами та доповненнями) РРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами i організаціями всіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ i організацій з оформленням прибуткових i видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних i завірених печаткою у встановленому порядку.
Відповідно до п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 19.02.2001 р. № 72 та зареєстрованого в Мін’юсті України 15.03.2001 р. за № 237/5428 <BR>(зі змінами та доповненнями), каса підприємства — приміщення або місце, призначене для приймання, видачі та зберігання готівкових коштів, інших цінностей i касових документів, де, як правило, ведеться касова книга.
Враховуючи наведене, розрахункові операції при продажу питної води підприємством можуть проводитись без застосування РРО та розрахункових книжок тільки у разі проведення розрахунків у касі самого підприємства з оформленням прибуткових i видаткових касових ордерів у встановленому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 р. № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2001 р. № 45) затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі — Перелік).
Відповідно до п. 2 Переліку розрахункові операції при здійсненні роздрібної торгівлі через засоби пересувної мережі (зокрема, авторозвозки), розташовані за межами стаціонарних приміщень i не підключені до мережі електроживлення, можуть проводитись без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Таким чином, приймання готівки водієм за доставлену продукцію (питну воду) населенню додому, в торгові місця підприємців та підприємств повинно здійснюватися із застосуванням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.


Консультують фахівці Головного управління податкового аудиту та валютного контролю ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 38 жовтень 2002 року