• Консолідована сплата податку на прибуток



Який порядок заповнення та подання до органів податкової служби довідки про самостійне нарахування платником податку на прибуток штрафу в розмірі 10 відсотків суми недоплати, яка виникає в результаті виявлення таким платником податку помилок, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, при консолідованій сплаті податку на прибуток?

Другим реченням другого абзацу п. 5.1 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі — Закон № 2181-III) передбачено, що у разі коли у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобов’язаний подати нову податкову декларацію, що містить виправлені показники.
Відповідно до п. 17.2 ст. 17 Закону № 2181-III у разі коли платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання, а також самостійно погашає суму недоплати та штраф у розмірі 10 відсотків суми такої недоплати, штрафи, визначені підпунктами 17.1.2 — 17.1.7 п. 17.1 цієї статті, а також адміністративні штрафи, які відповідно до законодавства накладаються на платника податків (його посадових осіб) за відповідні правопорушення, не застосовуються.
З метою практичної реалізації вищезазначеного ДПА України підготовлено Податкове роз’яснення щодо застосування другого речення другого абзацу п. 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платниками податку на прибуток, затверджене наказом ДПА України від 10.09.2001 р. № 360.
Водночас зазначеним наказом затверджено зміни до Рекомендацій щодо прийому та термінів розгляду податкових декларацій з податку на прибуток i механізму реалізації виявлених правопорушень, затверджених наказом ДПА України від 11.05.99 р. № 253 (зі змінами та доповненнями). Зокрема, додатком 7 до цих Рекомендацій є форма довідки про самостійне нарахування платником податку штрафу у розмірі 10 відсотків суми недоплати, яка виникла в результаті виявлення таким платником податку помилок, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (далі — Довідка).
Щодо консолідованої сплати податку на прибуток, то згідно з пп. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону № 334-94-ВР платник податку, який має філії, відділення, інші відокремлені підрозділи (далі — філії) може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій.
Сума податку на прибуток філій за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми валових витрат філій та амортизаційних відрахувань, нарахованих по основних фондах такого платника податку, які розташовані за місцезнаходженням філії, у загальній сумі валових витрат і амортизаційних відрахувань цього платника податку.
Таким чином, при консолідованій сплаті податку на прибуток, з урахуванням викладеного та того, що сума штрафу зараховується на ті самі коди бюджетної класифікації України за доходами, що й основний платіж, тобто відповідний податок на прибуток, у разі самостійного виявлення платником цього податку помилок, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, довідки за єдиною встановленою формою з метою проведення нарахованого штрафу за особовим рахунком платників податку подаються до органів податкової служби за місцезнаходженням як юридичної особи, так i філій. При цьому у кожній із Довідок заповнюється відповідна інформація чи по платнику податку — юридичній особі чи по платнику податку — філії.
Крім цього, слід зазначити, що відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням філії несе платник податку, у складі якого знаходиться така філія (абзац п’ятий пп. 2.1.3 п. 2.1 ст. 2 Закону № 334/94-ВР).


Консультують фахівці Головного управління оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 40 ЖОВТЕНЬ 2002 року