З редакційної пошти



Торговець цінними паперами на підставі договору купівлі-продажу передає покупцю раніше придбані ним за власний рахунок цінні папери в одному податковому періоді, а кошти від їх продажу отримує в наступному. В якому податковому періоді та на підставі яких норм закону платник податку повинен нараховувати в податковому обліку доходи?
(АКБ «Індустріалбанк», м. Запоріжжя)


Згідно з частиною першою пп. 7.6.2 п. 7.6 ст. 7 Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР) зі змінами та доповненнями (далі — Закон) така операція з продажу цінних паперів підпадає під визначення «торгівля цінними паперами і деривативами», а саме: будь-які операції з придбання або продажу цінних паперів чи фондових деривативів торговцями цінними паперами, чий статус встановлюється відповідним законодавством про цінні папери і фондовий ринок.
Відповідно до частини третьої пп. 7.6.1 п. 7.6 ст. 7 Закону в разі, коли протягом звітного періоду доходи, отримані (нараховані) платником податку у зв’язку з продажем (відчуженням) цінних паперів і деривативів, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку у зв’язку з придбанням цінних паперів і деривативів протягом такого звітного періоду, збільшені на суму некомпенсованих балансових збитків від таких операцій минулих періодів, прибуток включається до складу валових доходів за результатами такого звітного періоду.
Згідно з частиною третьою пп. 11.3.1 п. 11.3 ст. 11 Закону датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівку — дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) — дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку.
Відповідно до п. 1.6 ст. 1 Закону товари — це матеріальні та нематеріальні активи, а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
Отже, зазначені цінні папери у вищенаведеній операції є товаром (раніше придбаним), який було передано (відвантажено) покупцю згідно з договором купівлі-продажу за кошти.

Таким чином, Закон дає чітку відповідь стосовно порядку розрахунку прибутку від торгівлі цінними паперами, а також стосовно дати включення цього прибутку до складу валових доходів, а саме — податкового періоду, протягом якого відбулася перша подія, тобто передача покупцю цінних паперів згідно з договором купівлі-продажу за кошти.

Відповідь підготовлено начальником відділу організації
перевірок небанківських фінансових установ управління
організації перевірок фінансових установ Головного управління податкового аудиту та валютного контролю ДПА України
Сергієм ЯРОВИМ

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 43 ЛИСТОПАД 2002 року