• Авторський договір тимчасового користування


Компанією — розробником програмного забезпечення було створено на замовлення Інтернет-сторінку, що використовуватиметься для розміщення в мережі Інтернет інформації щодо об’єктів інтелектуальної власності, які пропонуються їх власниками для продажу. Для впровадження таких послуг i фінансової підтримки проекту власник прав на цю сторінку збирається передати її за авторським договором в оплатне тимчасове користування юридичній особі — резиденту України, в результаті чого (за домовленістю) завдяки Інтернет-сторінці отримуватиме певну частку від грошових надходжень.
Яким чином оподатковуватимуться доходи власника Інтернет-сторінки від такого виду діяльності?
(м. Київ)


Доходи фізичних осіб, у тому числі одержані від підприємств, установ, організацій усіх форм власності, фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, оподатковуються у порядку, визначеному Декретом № 13-92. Об’єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел, як на території України, так i за її межами. При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, одержані з усіх джерел як в натуральній, так i в грошовій формі (національній або іноземній валюті).
Особливості оподаткування доходів громадян протягом календарного року викладено у відповідних розділах Декрету № 13-92 та Інструкції.

Доходи громадян, не передбачені як об’єкти оподаткування у розділах II та III Декрету № 13-92, оподатковуються у порядку відповідно до положень розділу IV зазначеного Декрету (статті 13 i 14).

Обкладання прибутковим податком доходів фізичних осіб, зокрема від передачі за авторським договором в оплатне тимчасове користування юридичній особі прав на розміщення в мережі Інтернет певної інформації, слід розглядати з урахуванням статей 13 i 14 Декрету № 13-92 та пунктів 13, 14 Інструкції як інші доходи, не передбачені як об’єкти оподаткування у розділах II та III Декрету, але які підлягають оподаткуванню.

З доходів, зазначених у розділі IV Декрету № 13-92 та Інструкції, податок обчислюється, зокрема податковими органами, на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оцінний) у поточному році дохід або про фактично одержані у звітному календарному році доходи.

Громадяни, які одержують інші доходи, подають декларації у терміни, визначені законом для місячного звітного періоду, на який припадає дата виникнення джерела доходу протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. В ній зазначається розмір фактичного доходу за перший місяць та розмір очікуваного (оцінного) доходу до кінця поточного року. Після закінчення календарного року або у разі припинення існування джерела доходу протягом року сума одержаних доходів включається до складу декларації за наслідками такого календарного року, яка
подається до податкового органу в терміни, визначені законом (протягом 60 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року).

Для громадян, які вперше сплачують податок, авансові платежі податку обчислюються податковими органами за оцінним доходом на поточний рік i сплачуються ними протягом року до бюджету щокварталу по 25 відсотків від обчисленої суми.

Отже, обчислення прибуткового податку податковими органами провадиться у порядку, визначеному згідно з п. 9 Інструкції. Розміри податку визначаються за ставками, встановленими чинним законодавством, виходячи із середньорічного доходу осіб, які займаються аналогічною діяльністю на підприємствах та які виконують аналогічну роботу в порядку підприємницької діяльності.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування
фізичних осіб ДПА України

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 44 ЛИСТОПАД 2002 року