Підприємство при переході на новий план рахунків відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку здійснило уточнення на основі проведеної інвентаризації. Частину товарно-матеріальних цінностей, які обліковувалися до цього на рахунку 07 “Будівельні матеріали і обладнання” перенесено на рахунок 201 “Сировина і матеріали”. Як правильно згідно з п. 5.9 ст. 5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” та п. 1.4 Порядку ведення обліку приросту (убутку), затвердженого наказом Мінфіну України від 11.06.98 р. № 124, включити в перерахунок залишки матеріалів, перенесених на рахунок 201 “Сировина і матеріали”, які надійшли на підприємство до 01.07.97 р. та після 01.07.97 р.?

Відповідь:
У разі коли підприємство оприбутковувало матеріальні цінності на балансовий рахунок 07 “Будівельні матеріали і обладнання” до встановлення, то вартість їх відповідно до пп. 5.3.2 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (у редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР зі змінами та доповненнями) до валових витрат не відносилась. При проведенні обліку приросту (убутку) залишків згідно з п. 5.9 ст. 5 цього Закону балансова вартість їх не враховувалась. Тобто валові витрати від операцій з такими цінностями не виникали.

Якщо при проведенні трансформації балансу згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 “Запаси” частина товарно-матеріальних цінностей, яка підпадає під визначення “запаси”, була перенесена в бухгалтерському обліку на рахунок 201 “Сировина і матеріали”, то це призвело до збільшення залишків запасів на кінець звітного періоду і, відповідно, до зменшення валових витрат. Водночас надходження запасів від постачальників (Дт 201 Кт 631) не відбулось і валові витрати від придбання сировини і матеріалів були відсутні. Тобто зміна порядку обліку матеріальних цінностей призвела до зменшення валових витрат.

Слід зазначити, що проведення перерахунку залишків згідно з п. 5.9 ст. 5 вищезазначеного Закону регулює віднесення до валових витрат оприбуткування цінностей від постачальників таким чином, щоб у результаті до валових витрат було віднесено тільки вартість використаних на виробництво сировини і матеріалів чи проданих товарів. Тобто якщо сировина була придбана, але не використана на виробництво (рахується в залишку на кінець звітного періоду), то валові витрати в цілому будуть відсутні. І лише при використанні запасів у виробництві відбудеться зменшення залишків на кінець звітного періоду, що, відповідно, призведе до збільшення валових витрат. Тому якщо підприємство перенесло матеріальні цінності з інших бухгалтерських рахунків на рахунок 201 “Сировина і матеріали”, то у звітному періоді це не повинно вплинути на валові витрати, тому що не відбулось події придбання матеріальних цінностей і події використання їх на виробництво. Щоб цього не сталося, слід при проведенні перерахунку залишків згідно з п. 5.9 ст. 5 цього Закону залишок на початок звітного періоду скоригувати (збільшити) на суму, перенесену на рахунок 201 в процесі трансформації балансу. Це виключить безпідставне зменшення валових витрат. У подальшому лише при використанні запасів на виробничі цілі виникатиме збільшення валових витрат (при зменшенні залишків на кінець звітного періоду).

Якщо в подальшому відбуватиметься зворотна дія, тобто використання сировини і матеріалів на невиробничі цілі (для соціальної сфери, капітального ремонту, капітальних вкладень), на їх вартість слід зменшити залишки на початок звітного періоду, як це передбачено п. 1.4 Порядку ведення обліку приросту (убутку), затвердженого Мінфіном України від 11.06.98 р. № 124. Такий порядок проведення розрахунку залишків з їх коригуванням (збільшенням чи зменшенням на початок звітного періоду) слід застосовувати до сировини і матеріалів, які були придбані як до 01.07.97 р., так і після.

Использована информация с сайта Государственной налоговой администрации - www.sta.gov.ua