• Дотації роботодавцям на створення додаткових робочих місць


Як ведеться податковий облік дотації роботодавцям
на створення додаткових робочих місць?


Відповідно до п. 3 Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики України від 10.01.2001 р. № 1 та зареєстрованого в Мін’юсті України 26.01.2001 р. за № 75/5266, дотація — це кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, надані роботодавцю, що створює додаткові робочі місця для працевлаштування безробітних за направленням державної служби зайнятості, на покриття витрат на заробітну плату прийнятих на такі робочі місця осіб.
Рішення про надання роботодавцю дотації приймається директорами районних, міськрайонних, міських районних у містах центрів зайнятості, які є робочими органами виконавчої дирекції Фонду, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Підпунктом 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону № 334/94-ВР визначено, що валовий дохід включає доходи з інших джерел та від позареалізаційних операцій, в тому числі дотації, отримані роботодавцями за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Позареалізаційна операція — це діяльність підприємства, що безпосередньо не пов’язана з реалізацією продукції (робіт, послуг) та іншого майна, включаючи основні фонди, нематеріальні активи, продукцію допоміжного i обслуговуючого виробництва.
Відповідно до пп. 5.6.1 п. 5.6 ст. 5 Закону № 334/94-ВР до складу валових витрат платника податку відносяться витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку, які включають витрати на виплату основної i додаткової заробітної плати та інших видів заохочень i виплат виходячи з тарифних ставок у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт (послуг) згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені за домовленістю сторін.
Таким чином, кошти, отримані роботодавцями від Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України у вигляді дотацій на створення робочих місць для працевлаштування безробітних за направленням державної служби зайнятості, включаються до валового доходу роботодавців, а фактичні витрати на оплату праці таких фізичних осіб — до складу валових витрат роботодавців.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування
юридичних осіб ДПА України

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 4 6 ГРУДЕНЬ 2002 року