• Продаж свиней в живій вазі переробному
підприємству, яке не має власних переробних потужностей



Сільгосппідприємство відвантажує свиней в живій вазі переробному підприємству, яке не має власних переробних потужностей i не відкриває спеціального рахунку. Який порядок обкладання ПДВ операцій з продажу у продавця свиней в живій вазі? До якої декларації слід включати такі операції?
(ТОВ «Аврора», с. Придніпровське, Нікопольський р-н, Дніпропетровська обл.)

З метою підтримки сільськогосподарських виробників тваринницької продукції починаючи з 01.01.98 р. відповідно до п. 6.2, яким Законом України від 23.12.97 р. № 770/97-ВР доповнено ст. 6 Закону України від 03.04.97 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (зі змінами та доповненнями; далі — Закон № 168/97-ВР), при здійсненні операцій з продажу сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності i господарювання молока та м’яса в живій вазі переробним підприємствам застосовується нульова ставка в обкладанні ПДВ. Обов’язковою i єдиною умовою набуття сільськогосподарським підприємством, яке продає молоко та м’ясо в живій вазі, права застосовувати нульову ставку в оподаткуванні таких операцій є належність покупця до категорії переробних підприємств.
Крім того, згідно з п. 11.21 ст. 11 Закону № 168/97-ВР до 01.01.2004 р. сума ПДВ, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м’ясо i м’ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продане ними переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі.
Порядок нарахування, виплат i використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м’ясо в живій вазі, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.99 р. № 805.
Відповідно до зазначеного Порядку нарахування i виплата дотацій проводиться переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні переробні потужності, i не поширюється на операції з реалізації молока, молочної продукції, виготовленої переробними підприємствами з імпортованої сировини, з продажу молока та м’яса в живій вазі посередниками, а також з переробки сировини на давальницьких умовах.
Підпунктом 7.2.8 п. 7.2 ст. 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що платники податку повинні вести окремий облік з продажу та придбання щодо операцій, які підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків та звільнених від оподаткування. За результатами такого обліку сільськогосподарські товаровиробники відображають зазначені операції у відповідному рядку податкової декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом (декларація № 3).
Враховуючи викладене, сільськогосподарське підприємство при здійсненні операцій з продажу м’яса в живій вазі переробному підприємству (наявність коду виду діяльності переробного підприємства є обов’язковою) відповідно до пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону № 168/97-ВР повинно застосовувати нульову ставку в обкладанні ПДВ i включати ці операції до загальної декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом (декларація № 3).
Щодо отримання дотацій, то, виходячи із законодавчих норм, сільськогосподарський товаровиробник за продане м’ясо в живій вазі переробному підприємству, в якого відсутні власні переробні потужності, не має права на їх отримання.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 1 січень 2003 року