5 жовтня 1999 року набув чинності Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".
Чи можна стверджувати, що з прийняттям Верховною Радою України цього вкрай важливого для профспілок документа їх діяльність належним чином врегульована?
Судячи зі статті "Про реєстрацію у податкових органах профорганізацій" ("Юридичний вісник України", Мі 51 за 2002 р.), заступника голови профкому Калуського ЗАТ "Лукор" А. Дудчака, нез'ясованих питань, на жаль, вистачає.
Відповідно до законів України "Про оподаткування прибутку підприємств" та "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" профспілки, їх організаційні ланки, які пройшли легалізацію в управліннях Міністерства юстиції України, є неприбутковими організаціями і включаються до відповідного реєстру податкових адміністрацій.
На думку автора вищезазначеної статті, неприпустимо, щоб податкові адміністрації вимагали під час реєстрації від профспілок, їх структурних підрозділів такі документи, які подають на реєстрацію суб'єкти господарської діяльності.
Подібних міркувань дотримується, мабуть, не тільки А. Дутчак. Тому необхідно ще раз повернутися до Закону України "Про професійні Е спілки, їх права та гарантії діяльності", зокрема, до ст. 35, в якій передбачено, що з метою реалізації статутних завдань профспілки, їх об'єднання, які є юридичними особами, можуть здійснювати господарську та фінансову діяльність шляхом створення в установленому законодавством порядку підприємств, установ або організацій із статусом юридичної особи, формувати відповідні фонди, кредитні спілки.
Для ідентифікації цих категорій профспілкових організацій податкові органи використовують реєстраційні (облікові) номери з Тимчасового реєстру державної податкової адміністрації України, а для взяття на облік у податкових органах за місцем знаходження ці профспілки подають такі документи: а) копію статуту; б) копію свідоцтва про реєстрацію в управліннях Міністерства юстиції України; в) копію довідки податкового органу про реєстрацію всеукраїнської або іншого статусу профспілки як неприбуткової організації за Ф 4-ОПП; г) копію довідки про включення до ЄДРПОУ; д) заяву за Ф І-ОПП.
Профспілки та їх організаційні ланки, що не займаються господарською діяльністю, після взяття на облік податковим органом, крім вищезазначених документів, для включення їх до реєстру неприбуткових організацій, додатково подають заяву за Ф І-РН.
На сьогодні законодавче визначений такий порядок реєстрації у податкових органах профспілок та їх структурних підрозділів, а для тих, хто не з'ясував його для себе, спрацьовує відоме правило — незнання закону не звільняє юридичних або фізичних осіб від обов'язку виконувати його. І від конкретної відповідальності за його невиконання.
По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 5 (397) 1-7 лютого 2003 р.