Відповідно до ст. 17 Закону „Про відпустки" 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю: до пологів — 70 календарних днів; після пологів — 56 календарних днів (70 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів. Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів). Вона надається повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів. До відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жінки приєднати щорічну відпустку незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році (ст. 20 зазначеного Закону). Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки Ти надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 18 названого Закону).
Фінансування допомоги по вагітності та пологах, а також по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку провадиться з коштів державного соціального страхування. Так, порядок призначення та виплати допомоги по вагітності та пологах регулюється Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" і Положенням про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Згідно зі ст. 5 Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" за призначенням і виплатою такої допомоги необхідно звертатися до органів соціального захисту населення за місцем проживання. Причому допомога у зв'язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, і виплачується жінкам за весь період відпустки (ст. 8). Підставою для призначення жінкам допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є видана в установленому порядку довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка з основного місця роботи (служби, навчання). Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається у розмірі ста відсотків середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше двадцяти п'яти відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць.
За п. 20 Положення про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому Міністерством праці, Міністерством соціального захисту населення, Міністерством освіти, Міністерством фінансів № 04-800 від 11.03.1993 року допомога по вагітності та пологах працюючим жінкам надається — у розмірі 100 відсотків заробітку. Одноразова допомога при народженні дитини надається сім'ї в чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати. У разі народження двох і більше дітей одноразова допомога призначається сім'ї на кожну дитину. Матерям, які стали на-облік у медичному закладі у строк до 12 тижнів вагітності, регулярно його відвідували і виконували рекомендації лікарів, надається додаткова допомога при народженні цитини у двократному розмірі мінімальної заробітної плати (п. 39 названого Положення). Наразі за Законом від 26 грудня 2002 року № 372-ІVП розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2003 року встановлений на рівні 185 гривень на місяць, азі липня 2003 року — 237 гривень на місяць.
Відповідно до п. 40 зазначеного Положення для одержання одноразової допомоги при народженні дитини особа, яка звернулась за допомогою, подає довідку про народження дитини, видану органом запису актів громадянського стану для додаткової допомоги матерям, крім того, довідку медичного закладу.