ОПОДАТКУВАННЯ МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ


Який порядок оподаткування матеріальної допомоги, наданої громадянам профспілками?


Законом від 07.12.2000 р. № 2136-ІП "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" щодо оподаткування благодійної допомоги" (далі — Закон), гаї. "і" п. 1 ст. 5 Декрету № 13-92 викладено в новій редакції, у зв'язку з чим до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування прибутковим податком з громадян, не включається вартість цільової і нецільової благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги (далі — благодійна допомога), яка надходить у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) на користь осіб за встановленими цим підпунктом умовами від благодійних організацій, визначених тим самим підпунктом.

Під терміном "благодійна організація" слід розуміти організацію, яка відповідає таким вимогам: є неприбутковою організацією, створеною для здійснення благодійної діяльності відповідно до Закону України від 16.09.1997 року № 531/97-ВР "Про благодійництво та благодійні організації", яка зареєстрована у відповідному податковому органі як благодійна організація та має в установчих документах обов'язок з періодичного, але- не рідше одного разу на рік, оприлюднення повних звітів про джерела залучення коштів (майна) для здійснення благодійної діяльності та про напрями їх використання, а також про надання таких звітів будь-якому благодійнику такої благодійної організації, за запитом останнього; є релігійною організацією або професійною спілкою, створеними згідно із законом; не бере прямої або побічної участі у виборах або рекламуванні будь-якої політичної партії (партійного блоку, об'єднання), окремої фізичної особи на будь-які виборні посади; надходження (активи) такої організації не використовуються для отримання вигод або переваг будь-якою фізичною або юридичною особою, крім отримання вигод набувачами благодійної допомоги.

З набранням чинності Законом благодійні організації були зобов'язані привести свій організаційно-правовий статус відповідно до вимог пп. З п. 1 розділу І цього Закону в термін до 01.04.2001 року.

Організація не вважається благодійною (незалежно від її організаційно-правового статусу або назви) в цілях оподаткування прибутковим податком з громадян благодійної допомоги, якщо ці вимоги не виконуються.

Оскільки згідно із Законом професійні спілки як неприбуткові організації віднесено до благодійних організацій, то при додержанні такою профспілковою організацією вказаних умов, вона може надавати як цільову, так і нецільову благодійну допомогу громадянам у порядку і за правилами, визначеними пп. "і" п. 1 ст. 5 Декрету № 13-92 у новій редакції, як за рахунок своїх коштів, так і за рахунок коштів, що надійшли до такої благодійної організації на користь окремого набувача благодійної допомоги.

Щодо матеріальної допомоги як у грошовій, так і натуральній формі, включаючи вартість призів і подарунків, яка надається протягом календарного року громадянам безпосередньо підприємствами, установами, організаціями, а також благодійної допомоги, наданої благодійними організаціями за іншими, ніж зазначено у пп. "і" п. 1 ст. 5 Декрету умовами, то, починаючи з 19.05.2001 року, тобто з дня опублікування прийнятого Верховною Радою Закону від 26.04.2001 року № 2405-ІП "Про внесення змін до статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян", до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, не включатимуться суми допомоги, вартість подарунків (призів), що надаватимуться один раз на календарний рік у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на працездатну особу, за рахунок юридичних, фізичних осіб та громадських організацій.

Крім того, як і у минулому році, 28,03.2001 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 292 "Про забезпечення виплата у 2001 році разової грошової допомоги, передбаченої Законом України від 22.10.1993 року № 3551-ХП "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", згідно з п. 4 якої у 2001 року звільняються від обкладання прибутковим податком з громадян суми разової грошової допомоги та інших виплат і вартість подарунків у розмірах, які не перевищують 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що виділяються ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія цього Закону.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 11 (403) 15-21 березня 2003 р.