Оподаткування прибутку підприємств


 


Поліпшення отриманих безкоштовно основних фондів

Основні фонди отримано безкоштовно. Як у податковому обліку слід відображати витрати на поліпшення таких основних фондів?

Відповідно до пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону № 334/94-ВР амортизації, зокрема, підлягають витрати на проведення всіх видів ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних фондів.
Водночас пп. 5.2.10 п. 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР встановлено, що до складу валових витрат платника податку відносяться суми витрат, пов’язаних із поліпшенням основних фондів у межах, установлених пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 цього Закону.
Таким чином, Законом передбачено можливість амортизації витрат на поліпшення основних фондів та включення частини таких витрат до складу основних фондів платника податку.
Витрати на поліпшення безкоштовно отриманих основних фондів відносяться до валових витрат у сумі, що не перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів (без урахування вартості безкоштовно отриманих фондів) станом на початок звітного періоду, тобто у порядку, встановленому пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону № 334/94-ВР.
Витрати, що перевищують зазначену суму, збільшують балансову вартість груп 2, 3 i 4 чи окремих об’єктів основних фондів групи 1 пропорційно сукупній балансовій вартості таких груп і таких окремих об’єктів основних фондів групи 1 на початок розрахункового кварталу (без урахування вартості безкоштовно отриманих фондів).


Непогашена заборгованість

Чи зобов’язаний платник податку — покупець збільшити валові доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини) за товари (роботи, послуги), не призначені для подальшого використання у власній господарській діяльності такого платника (вартість яких не включається до складу валових витрат)?

Платник податку — покупець зобов’язаний збільшити валові доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини), визнаної у порядку досудового врегулювання спорів або судом чи за виконавчим написом нотаріуса згідно з умовами, встановленими пп. 12.1.5 п. 12.1 ст. 12 Закону 334/94-ВР. Таке збільшення відбувається i за непогашеною заборгованістю (її частиною) за товари (роботи, послуги), не призначені для подальшого використання у власній господарській діяльності такого платника (вартість яких не включається до складу валових витрат).
При цьому якщо у наступних податкових періодах покупець погашає суму визнаної заборгованості або її частину (самостійно або за процедурою примусового стягнення), він збільшує валові витрати на суму такої заборгованості (її частини) за наслідками податкового періоду, на який припадає таке погашення (пп. 12.1.5 п. 12.1 ст. 12 Закону № 334/94-ВР).

Компенсація втрат

Підприємство стягнуло компенсацію втрат з працівників, з вини яких виникли брак у виробництві та нестача товарно-матеріальних цінностей. Чи зменшується на суму нестачі та браку сума валових витрат? Чи збільшується на суму стягнень сума валового доходу?
(ВАТ «Горлівський машинобудівний завод», Донецька обл.)

Не включаються до складу валового доходу платника податку суми коштів або вартість майна, отримані платником податку за рішенням суду (арбітражного суду) або внаслідок задоволення претензій у порядку, встановленому законодавством як компенсація прямих витрат або збитків, понесених таким платником податку в результаті порушення його прав та інтересів, що охороняються законом, у разі якщо вони не були віднесені таким платником податку до складу валових витрат або відшкодовані за рахунок коштів страхових резервів (пп. 4.2.3 п. 4.2 ст. 4 Закону № 334/94-ВР).
Якщо ж зазначені у запитанні втрати та брак були враховані у збільшення суми валових витрат, то на суму компенсації таких втрат від браку повинна бути збільшена сума валового доходу.

Оприбуткування списаних МШП

Підприємство при списанні малоцінних та швидкозношуваних предметів (МШП) оприбутковує матеріали (металобрухт, дрова, ганчір’я) для подальшого використання у господарській діяльності. Як відобразити цю операцію у податковому обліку?
(ВАТ «Горлівський машинобудівний завод», Донецька обл.)

Платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі — запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат (за винятком тих, що отримані безкоштовно) (п. 5.9 ст. 5 Закону № 334/94-ВР).
Оскільки на придбання списаних МШП підприємство витрат не понесло, то у зв’язку з їх оприбуткуванням балансова вартість запасів не змінюється, а тому i сума валових витрат
і валових доходів також не змінюється.

Державне майно в оперативному управлінні

Комунальне підприємство за рішенням міської ради отримало на баланс на праві оперативного управління об’єкти житлового фонду, соціальної інфраструктури та матеріальні активи для надання послуг з обслуговування житлового фонду, водопостачання, водовідведення, теплопостачання та інших комунальних послуг.Чи має право підприємство провадити амортизацію таких об’єктів з метою оподаткування податком на прибуток?
(Малинське комунальне підприємство «Паперовик», Житомирська обл.)

Амортизаційні відрахування проводяться шляхом застосування норм амортизації до балансової вартості груп основних фондів на початок розрахункового кварталу (пп. 8.3.1 п. 8.3 ст. 8 Закону № 334/94-ВР).
Порядок збільшення та зменшення балансової вартості груп основних фондів визначено п. 8.4 ст. 8 Закону № 334/94-ВР, відповідно до якого балансова вартість відповідної групи основних фондів збільшується у разі здійснення витрат на придбання чи самостійне виготовлення основних фондів на суму вартості придбання чи на суму всіх виробничих витрат, пов’язаних з таким виготовленням (підпункти 8.4.1, 8.4.2 п. 8.4 ст. 8).
Таким чином, зазначені у запитанні матеріальні активи (ті з них, які підпадають під визначення основних фондів), не підлягають амортизації, оскільки витрат на придбання (виготовлення) таких активів підприємством понесено не було.

Як у податковому обліку відображати витрати на проведення ремонту та будь-які інші витрати, пов’язані з поліпшенням таких об’єктів?

Загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів (крім операцій з їх первинного випуску (розміщення) та операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) включаються до складу валового доходу (пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 334/94-ВР).
До складу валових витрат включаються:
суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв’язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) i охороною праці, у тому числі витрати на придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 — 5.8 цієї статті (пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР).
Оскільки комунальне підприємство створено з метою надання послуг з обслуговування об’єктів житлового фонду, водопостачання, водовідведення, теплопостачання та інших комунальних послуг, то надання таких комунальних послуг, обслуговування, зокрема з проведення ремонту об’єктів, отриманих в оперативне управління, є основним видом діяльності комунального підприємства. I тому доходи, отримані від здійснення такої господарської діяльності, включаються до складу валового доходу підприємства (пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 334/94-ВР), а витрати, понесені підприємством у зв’язку з веденням господарської діяльності, зокрема з проведенням ремонту зазначених у запитанні об’єктів, включаються до складу його валових витрат (пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР).

Консультують фахівці департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 21 червень 2003 року