• Надмірно сплачені суми акцизного збору


Податковий вексель погашено повністю, але спирт фактично використано частково. У подальшому із залишку спирту виготовлено лікеро-горілчану продукцію, яку реалізовано на експорт. Чи можливі в цьому разі повернення сум акцизного збору або погашення наступних податкових векселів?
(О. Михайлович, м. Київ)

 

Частиною двадцятою ст. 7 Закону № 329/95-ВР встановлено, що при отриманні суб’єктами підприємницької діяльності спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на іншу підакцизну продукцію, такі платники зобов’язані видати органу державної податкової служби України податковий вексель, авальований банком, або надати іншу банківську гарантію, які підтверджують зобов’язання платника податку у термін до 90 календарних днів починаючи від дня видачі векселя або надання іншої банківської гарантії сплатити суму акцизного збору, яка розрахована за ставками для цієї продукції.
Не підлягає оподаткуванню вартість алкогольних напоїв та тютюнових виробів, експортованих за межі митної території України за іноземну валюту, за умови надходження цієї валюти на валютний рахунок підприємства (п. «г» частини другої ст. 3 Закону № 329/95-ВР).
Пунктом 14 Порядку № 275 передбачено, що в разі експорту підакцизної продукції, виробленої з використанням спирту етилового, підставою для погашення податкового векселя є документальне підтвердження здійснення експортної операції, а саме:
довідка установи банку про надходження коштів в іноземній валюті на розрахунковий рахунок векселедавця;
оригінал п’ятого основного аркуша («примірник для декларанта») вантажної митної декларації форми МД-2 (МД-3), що є її складовою частиною, виданого митним органом під час здійснення митного оформлення експорту підакцизної продукції, на якому зазначеним митним органом за зверненням платника податку вчиняється напис про фактичне вивезення експортованої підакцизної продукції за межі митної території України, який засвідчується підписом відповідальної посадової особи i гербовою печаткою митного органу.
Суб’єкти підприємницької діяльності, що отримують спирт етиловий неденатурований, відповідно до Порядку № 275 щомісяця не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, складають i подають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації Розрахунок за формою згідно з додатком 3, порядок складання якого наведено в додатку 4 до Порядку № 111 (пп. 4.1.1 п. 4).
Залежно від терміну здійснення експортної операції (за умови документального підтвердження) в Розрахунку акцизного збору заповнюється I або III розділ.
Облік надходжень платежів до бюджету в особових рахунках платників проводиться органом державної податкової служби на підставі документів, перелічених у п. 2.5 Інструкції № 37, згідно з порядком, установленим для обліку кожного платежу (пп. 5.1 цієї ж Інструкції).
Крім того, суми переплати, надміру або попередньо сплачені, обліковуються в особових рахунках платників за окремими кодами операцій (абзац четвертий п. 9.2 розділу 9 Інструкції № 37).
Заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування (пп. 15.3.1 п. 15 ст. 15 Закону № 2181-III).
Таким чином, у разі реалізації алкогольних напоїв на експорт та/або документального підтвердження здійснення цієї операції у пізніший термін, ніж термін сплати податкового векселя, суму акцизного збору, надміру сплачену в рахунок погашення цього податкового векселя, може бути зараховано в рахунок майбутніх платежів з акцизного збору (погашення наступних податкових векселів) або повернено з бюджету платнику відповідно до чинного законодавства за результатами обов’язкової попередньої перевірки.

Консультують фахівці департаменту з питань адміністрування акцизного збору i контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (ДААК) ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 22 червень 2003 року