1. Майно в натурі деяким власникам (групі власників) виділяє підприємство-правонаступник (користувач) відповідно до Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженого наказом Мінагрополітики від 14.03.2001 року № 62. Відповідно до цього Порядку майновий пай у натурі виділяє підприємство-правонаступник (користувач) на підставі рішення зборів співвласників із майна спільної часткової власності, що передано цьому підприємству в оренду або на відповідальне зберігання, якщо інше не передбачено договором.
Якщо після винесення це рішення не виконується, виникають підстави для подання позову до суду на підприємство, посадових осіб підприємства або членів комісії з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектора економіки залежно від того, чим або ким спричинене невиконання такого рішення.
2. Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу від 25.10.2001 року № 2768-111 повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, до розмежування земель державної і комунальної власності, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів — відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до статей 26, 43 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР органи місцевого самоврядування зобов'язані вирішувати питання про регулювання земельних відносин. За ст. 13 Закону "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 року № 586-ХІУ місцеві державні адміністрації зобов'язані вирішувати питання про використання землі, природних ресурсів та охорони довкілля. Якщо земельні спори не вирішуються органом місцевого самоврядування та органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, а сторонами не досягнуто згоди щодо врегулювання спірних питань, необхідно звернутися за захистом своїх прав до місцевого суду.
3. У разі самовільного використання земельної ділянки без укладення договору її оренди, власник має право відповідно до ст. 156 Земельного кодексу в судовому порядку вимагати відшкодування збитків, завданих унаслідок тимчасового займання сільськогосподарських угідь та неодержання доходів за час невикористання земельної ділянки.
Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА
По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 26 (418) 28 червня-4 липня 2003 р.