Договір оренди землі — це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на визначений термін. Договір укладається в письмовій формі і посвідчується нотаріально. Він набирає чинності після досягнення домовленості з усіх суттєвих питань, підписання його сторонами і державної реєстрації.
Умови договору оренди землі, в тому числі розмір орендної плати, можуть переглядатися за взаємною згодою сторін. За недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 7 Закону "Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-ХІІ грошова оцінка земельної ділянки щороку на 1 січня коригується згідно з коефіцієнтом індексації.
Порядком проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 12.05.2000 року № 783, установлено єдиний порядок індексації і грошової оцінки земель, за яким справляється земельний податок і орендна плата за землю. Договір оренди земельної ділянки (паю) може бути достроково розірвано за взаємною згодою сторін або на вимогу однієї зі сторін за рішенням суду, в разі невиконання сторонами їхніх обов'язків, передбачених законодавством України й умовами укладеного договору.
Якщо договір оренди земельної ділянки (паю) укладений на термін, що перевищує три роки, його умовами може бути передбачено щорічний перегляд розміру орендної плати протягом кількох перших років чинності цього договору. У разі відмови орендаря від укладеного договору оренди земельної ділянки орендодавець має право на відшкодування упущеної вигоди в розмірі суми орендної плати за шість місяців із часу підписання договору, якщо відмову не пов'язано з порушенням орендодавцем договору оренди. Коли договір оренди продовжено на новий термін, його умови можуть бути зміненими за згодою сторін.
Указом Президента від 02.02.2002 року № 92 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян — власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" передбачено підвищення мінімального розміру плати за оренду земельних ділянок і земельних часток (паїв) сільськогосподарського призначення.
Пільги зі сплати податку на землю мають інваліди першої і другої груп, громадяни, які виховують трьох і більше дітей, та громадяни, члени сімей яких проходять строкову військову службу, пенсіонери, а також інші особи, котрі мають пільги відповідно до Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", громадяни, яким у встановленому порядку видано посвідчення про те, що вони постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Ці пільги надаються на земельні ділянки в межах граничних норм, установлених Земельним кодексом України.
Якщо право на пільгу в платника виникає протягом року, він звільняється від сплати податку, починаючи з місяця, наступного "за тим, в якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок і сплачується, починаючи з місяця, наступного за тим, в якому втрачено це право.