• Тверді побутові відходи


Комунальне підприємство — платник єдиного податку за ставкою 10 відсотків надає житлово-комунальні послуги, у тому числі з вивезення твердих побутових відходів. Послуги з вивезення твердих побутових відходів надає й інше комунальне підприємство відповідно до договору. Платник єдиного податку повинен оподатковувати всю отриману виручку від надання комунальних послуг чи за відрахуванням суми за вивезення твердих побутових відходів?
(Г. Безбабна, м. Томак, Запорізька обл.)

 


Відповідно до постанови № 94 до комунальних послуг належать: водопостачання, включаючи постачання привізною водою для господарсько-побутових потреб; гаряче водопостачання; користування тепловою енергією; вивезення побутових відходів; водовідведення, включаючи обслуговування вигрібних ям загального та особистого користування в садибах житлових будинків; газ, у тому числі зріджений, що використовується для опалення житлових приміщень, підігріву води в будинках, які не мають централізованого гарячого водопостачання; користування електроенергією.
Тверді побутові відходи — відходи, які утворюються в процесі життя i діяльності людини i накопичуються у житлових будинках, закладах соцкультпобуту, громадських, навчальних, лікувальних, торговельних та інших закладах (харчові відходи, предмети домашнього вжитку, сміття, опале листя, відходи від прибирання i поточного ремонту квартир, макулатура, скло, метал, полімерні матеріали тощо) i не мають подальшого використання за місцем їх утворення (наказ № 54).
Базою для оподаткування єдиним податком є сума виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), фактично отримана суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або(та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції, товарів, робіт, послуг (Указ № 727/98).
Тобто застосовується касовий метод обчислення виручки, при якому враховуються всі надходження коштів на розрахунковий рахунок або (та) в касу.
Порядком № 554 передбачено, що суб’єкт малого підприємництва — юридична особа, який застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, у Книзі обліку доходів i витрат у дохідній частині відображає всі надходження, отримані на розрахунковий рахунок та в касу суб’єктом малого підприємництва від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), майна, включаючи основні фонди, які належать суб’єкту малого підприємництва й реалізовані у звітному (податковому) періоді, позареалізаційні доходи та виручку від іншої реалізації.
До позареалізаційних доходів та виручки від іншої реалізації відносяться суми, фактично отримані суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу від інших операцій (фінансовий результат від продажу цінних паперів, малоцінних швидкозношуваних предметів, матеріалів, палива, орендна плата, проценти, грошові кошти, отримані у вигляді безповоротної фінансової допомоги, кредиторська заборгованість, щодо якої минув термін позовної давності, а також дивіденди, якщо вони не були оподатковані у джерела виплати відповідно до Закону № 334/94-ВР).
Таким чином, суб’єкт малого підприємництва — комунальне підприємство для оподаткування єдиним податком повинно враховувати всі надходження, отримані на його розрахунковий рахунок та в касу від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), суми позареалізаційних доходів, у тому числі й суму, отриману за надані комунальні послуги, з урахуванням послуг із вивезення твердих побутових відходів.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 28 липень 2003 року