Особливості видачі нарядів на відпуск спирту
для забезпечення лікувально-діагностичного процесу
i виконання лабораторних досліджень


 

З прийняттям Верховною Радою України Закону України від 24.10.2002 р. № 195-IV «Про внесення змін до деяких законів України про оподаткування, виробництво та обіг підакцизних товарів» між органами державної податкової служби та закладами i установами охорони здоров’я виникають непорозуміння при оформленні векселів та отриманні нарядів на придбання спирту для забезпечення лікувально-діагностичного процесу i виконання лабораторних досліджень.
Законом № 195-IV внесено зміни до ст. 3 Закону України від 07.05.96 р. № 178 «Про ставки акцизного збору i ввізного мита на спирт етиловий та алкогольні напої» (за текстом — Закон № 178), якими визначено, що до отримання спирту етилового суб’єктами підприємницької діяльності для виготовлення товарів, визначених цією статтею, видається податковий вексель, авальований банком на суму акцизного збору, що визначається як різниця між повною ставкою акцизного збору на спирт етиловий, яку передбачено чинним законодавством, та ставкою 2,00 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту.
Особливу увагу звертаємо на те, що податковий вексель може бути видано лише особою, яка є виробником деяких товарів, визначених ст. 3 Закону № 178. Для отримання спирту, який використовується закладами та установами охорони здоров’я для забезпечення лікувально-діагностичного процесу i виконання лабораторних досліджень, вексель не видається.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 р. № 1266 «Про затвердження Порядку визначення виробників i покупців спирту та здійснення контролю за його обігом» Департамент з питань адміністрування акцизного збору та контролю за виробництвом i обігом підакцизних товарів здійснює розподіл спирту між суб’єктами підприємницької діяльності — резидентами України шляхом оформлення наряду на відпуск спирту безпосередньо покупцям за рознарядками органів виконавчої влади та довідкою про обсяг i мету використання спирту.
Для отримання в органах державної податкової служби зазначеної довідки суб’єкти підприємницької діяльності разом з іншими документами подають розрахунки потреб спирту окремо на виробничі цілі i окремо на лікувально-діагностичні потреби та виконання лабораторних досліджень. На підставі цих розрахунків орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків видає йому, відповідно, дві довідки, в яких зазначаються обсяг i мета використання спирту.
Розподіл спирту між суб’єктами підприємницької діяльності здійснюється Департаментом з урахуванням отриманих довідок про обсяг i мету використання спирту. Тобто суб’єкт підприємницької діяльності отримує наряд на відпуск спирту окремо для виробничих цілей та окремо для лікувально-діагностичних потреб та виконання лабораторних досліджень.
Таким чином, на обсяг спирту, який отримується для лікувально-діагностичних потреб та виконання лабораторних досліджень, покупець подає постачальнику такі документи:
наряд, оформлений на відпуск спирту для лікувально-діагностичних потреб та виконання лабораторних досліджень;
довідку органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, в якій зазначаються обсяг i мета використання спирту;
довіреність покупця за встановленою формою у разі отримання спирту представником покупця у постачальника.
Вексель відповідно до норм чинного законодавства у зазначеному випадку не оформляється i, відповідно, не повинен пред’являтися виробнику спирту.

Надія МИРОНОВА,
старший податковий інспектор відділу розробки
та вдосконалення законодавства з акцизного збору
та виробництва i обігу підакцизних товарів
управління методології акцизного збору
та виробництва i обігу підакцизних товарів
ДААК ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 31 серпень 2003 року