• Надання безоплатної допомоги у вигляді ремонтних робіт

Підприємство, активи якого перебувають у податковій заставі, надає безоплатну допомогу у вигляді ремонтних робіт неприбутковій установі. Чи потрібно узгоджувати з податковим органом цю операцію на загальну суму витрат за кошторисом або тільки на суму матеріальних витрат?

 
 


Відповідно до норм Закону № 2181-III платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, має право здійснювати без попереднього узгодження операції з продажу та інших видів відчуження майна, майнових та немайнових прав, що використовуються у його підприємницькій діяльності (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме: готової продукції, товарів i товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, не меншими за звичайні.
Тобто платник податків має право реалізовувати готову продукцію, товари, здійснювати роботи та надавати послуги без узгодження з податковим органом лише за умови, що розрахунки провадитимуться виключно у грошовій формі та за цінами, не меншими за звичайні. Законом № 550-IV внесено доповнення до Закону № 2181-III в частині визначення терміна «звичайна ціна» як ціни, визначеної за правилами, встановленими Законом № 334/94-ВР.
У даному випадку виконання робіт не передбачає отримання оплати не тільки у грошовій, але й у будь-якій іншій формі, тому підприємство обов’язково повинно узгодити таку операцію з податковим органом.
Для отримання згоди підприємству потрібно подати до податкового органу за місцем реєстрації запит із зазначенням фінансово-економічних наслідків здійснення зазначеної операції. Якщо цінові умови та форма розрахунку за операцією не призведуть до зменшення спроможності платника вчасно та в повному обсязі погасити податковий борг, а платник не отримає відповідного припису щодо здійснення такої операції протягом десяти робочих днів з моменту надходження зазначеного запиту, операція вважається узгодженою.
Слід зазначити, що з податковим органом узгоджується саме операція на підставі відповідної цивільно-правової угоди, а не окремі статті витрат за кошторисом на здійснення такої операції (пп. 8.6.5 п. 8.6 ст. 8 Закону № 2181-III).
Таким чином, платник податків повинен узгодити з податковим органом здійснення окремої операції за цивільно-правовою угодою за всіма витратами, що передбачаються.

консультують фахівці Департаменту стягнення податкового боргу ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 31 серпень 2003 року