• Обмін іноземної валюти


Одним із видів діяльності підприємства є обмін іноземної валюти. Чи може підприємство здійснювати таку діяльність, будучи платником єдиного податку?
(М. Панків, Одеська обл.)

 


Суб’єктами малого підприємництва є, зокрема, юридичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та обсяг річного валового доходу не перевищує 500000 євро (ст. 1 Закону № 2063-III).
Закон № 2063-III визначає основні напрями державної підтримки малого підприємництва, одним з яких є запровадження спрощеної системи оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності.
Проте при визначенні сфери дії зазначеного Закону слід враховувати його окремі положення. Так, згідно зі ст. 2 цього Закону його дія не поширюється на довірчі товариства, страхові компанії, банки, ломбарди, інші фінансово-кредитні та небанківські фінансові установи, суб’єктів підприємницької діяльності, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу, здійснюють обмін іноземної валюти, які є виробниками та імпортерами підакцизних товарів, а також суб’єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частка вкладів, що належить юридичним особам — засновникам та учасникам цих суб’єктів, які не є суб’єктами малого підприємництва, перевищує 25%.
Таким чином, суб’єкт малого підприємництва, який відповідно до вимог Указу № 727/98 застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку, не може здійснювати діяльність з обміну іноземної валюти. У разі здійснення зазначеного виду діяльності такий суб’єкт повинен перейти на загальну систему оподаткування та придбати торговий патент відповідно до Закону № 98/96-ВР.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 33 вересень2003 року