• Бюджетне фінансування пільг i субсидій


Житлово-комунальне підприємство — платник єдиного податку одержало з держбюджету кошти, які спрямовано на фінансування пільг i субсидій, що надаються окремим категоріям громадян на оплату комунальних послуг. Чи включаються ці кошти до бази оподаткування єдиним податком?
(Г. Абрамова, м. Рені; Н. Панкевич, Одеська обл.; КП «Контакт», Запорізька обл.)

 


Базою оподаткування єдиним податком є виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), фактично отримана суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг) (Указ № 727/98).
Порядком складання Розрахунку сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва — юридичною особою передбачено, що у рядку 04 Розрахунку відображається загальна сума коштів, отримана на розрахунковий рахунок або (та) в касу суб’єкта малого підприємництва з урахуванням коштів, отриманих від реалізації основних фондів. Тобто застосовується касовий метод обчислення виручки, при якому враховуються всі надходження коштів, отримані на розрахунковий рахунок та в касу суб’єкта малого підприємництва.
Водночас п. 3 розділу ІІ «Видатки бюджету» додатка 5 до Постанови № 327/96-ВР за економічною структурою бюджетних видатків передбачено такі трансферти населенню:
виплата пенсій i допомоги;
стипендії;
оплата безплатно наданих квартир i комунальних послуг;
інші трансферти населенню.
Законом № 380-IV також передбачено пільги ветеранам війни i праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ та субсидії населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання i водовідведення, квартирної плати тощо.
Механізм проведення у 2003 р. розрахунків за видатками з надання пільг за рахунок субвенцій вищезазначеним категоріям громадян визначено Тимчасовим порядком перерахування в 2003 р. деяких субвенцій на проведення видатків з надання пільг, субсидій та компенсацій за рахунок надходжень до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу i за природний газ, що видобувається в Україні, затвердженим постановою № 113.
Держказначейство України перераховує суми субвенцій на рахунки бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, міських (міст Києва та Севастополя) бюджетів, відкриті в органах Держказначейства України згідно з розписом держбюджету.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації можуть приймати рішення про централізоване перерахування субвенцій, отриманих згідно із зазначеним Тимчасовим порядком без розподілу їх між бюджетами районів i міст обласного (республіканського) значення пропорційно за видами послуг, за згодою відповідних місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Райдержадміністрації та виконавчі органи міських рад (міст обласного та республіканського значення) розподіляють отримані субвенції між головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів відповідно до бюджетної класифікації видатків та в межах їх фактичної заборгованості перед постачальниками ресурсів (товарів, послуг) пропорційно за видами послуг.
Органи Держказначейства України на підставі платіжних доручень головних розпорядників коштів місцевих бюджетів перераховують кошти на рахунки постачальників ресурсів (товарів, послуг).
Таким чином, житлово-комунальне підприємство для обкладання єдиним податком повинно враховувати загальну суму коштів, отриману на розрахунковий рахунок та в касу суб’єкта малого підприємництва, крім коштів, одержаних з держбюджету (субвенцій), які спрямовано на фінансування пільг i субсидій, що надаються населенню на оплату житлово-комунальних послуг.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 33 вересень2003 року