• Заборгованість покупця за неоплачений товар


Чи слід підприємству-покупцеві, що отримало товар та не розрахувалося за нього, збільшувати суму валового доходу на суму заборгованості, якщо не виконується жодна з умов, передбачених підпунктами 12.1.1 та 12.1.2 п. 12.1 ст. 12 Закону № 334/94-ВР?
(ТОВ «Укрсибресурс», м. Запоріжжя)

 


Підпунктами 12.1.1 та 12.1.2 п. 12.1 ст. 12 Закону № 334/94-ВР встановлено порядок врегулювання сумнівної, безнадійної заборгованості, що виникла у платника податку — продавця.
Щодо врегулювання сумнівної, безнадійної заборгованості, що виникла у платника податку — покупця, то його порядок встановлено пп. 12.1.5 п. 12.1 ст. 12 Закону № 334/94-ВР, відповідно до якого платник податку — покупець зобов’язаний збільшити валові доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини), визнаної у порядку досудового врегулювання спорів або судом чи за виконавчим написом нотаріуса, у податковому періоді, на який припадає перша з подій:
або 90-й календарний день від дня граничного строку погашення такої заборгованості (її частини), передбаченого договором або визнаною претензією;
або 30-й календарний день від дня прийняття рішення судом про визнання (стягнення) такої заборгованості (її частини) або вчинення нотаріусом виконавчого напису.
Тобто в даному випадку платник податку — покупець повинен збільшити суму валового доходу на суму кредиторської заборгованості, що виникла в результаті обставин, зазначених у запитанні, у тому податковому періоді, на який припадає 90-й календарний день від дня граничного строку погашення такої заборгованості (її частини), передбаченого договором.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 34 вересень 2003 року