• Порядок перерахунку іноземної валюти


Який порядок перерахунку іноземної валюти у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) в іноземній валюті з урахуванням змін, внесених Законом № 349-IV?

 

Підпунктом 7.3.2 п. 7.3 ст. 7 Закону № 349-IV встановлено, що витрати, понесені (нараховані) платником податку в іноземній валюті протягом звітного періоду у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до валових витрат такого платника податку, визначаються у сумі, що має дорівнювати балансовій вартості такої іноземної валюти, визначеної згідно з положеннями підпунктів 7.3.1, 7.3.4, 7.3.6 п. 7.3 ст. 7, i не підлягають перерахуванню у зв’язку зі зміною обмінного курсу гривні протягом такого звітного періоду.
Водночас пп. 7.3.3 п. 7.3 ст. 7 Закону № 334/94-ВР визначено, що балансова вартість заборгованості, основна сума якої (без процентів, комісій та винагород) виражена в іноземній валюті, відображається у податковому обліку платника податку шляхом перерахування її суми в гривні за офіційним (обмінним) курсом Нацбанку України, що діяв на дату її оприбуткування (виникнення).
Для цілей вищезазначеного підпункту Закону № 334/94-ВР під терміном «заборгованість» розуміють:
основну суму (непогашену частину основної суми) фінансового кредиту, депозиту (вкладу);
суму процентів, нарахованих на таку основну суму фінансового кредиту, депозиту (вкладу), термін оплати яких минув на дату закінчення звітного періоду;
вартість (непогашену частину вартості) об’єкта фінансового лізингу;
платежі за такий об’єкт фінансового лізингу, термін оплати яких минув на дату закінчення звітного періоду;
балансову вартість цінних паперів, що засвідчують відносини боргу, а також товарних чи фондових деривативів, якщо інше не встановлено нормами цього Закону.
Водночас п. 8 Перехідних положень Закону № 349-IV встановлено, що визначення курсових різниць із заборгованості, яка виникла до набрання чинності цим Законом, здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом.
Отже, за заборгованістю в іноземній валюті, яка виникла після 01.01.2003 р., крім заборгованості, зазначеної у пп. 7.3.3 п. 7.3 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, визначення курсових різниць з метою оподаткування не відбувається.

Консультують фахівці департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36 вересень 2003 року