• Договір на будівництво житла для фізичної особи


Фізична та юридична особи уклали договір на будівництво житла для фізичної особи. Чи підпадають такі договори під визначення «довгостроковий договір (контракт)» відповідно до норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»?

 

Відповідно до пп. 7.10.1 п. 7.10 ст. 7 Закону № 334/94-ВР платник податку може обрати особливий порядок оподаткування результатів діяльності, що здійснюється за довгостроковим договором (контрактом).
Підпунктом 7.10.2 п. 7.10 ст. 7 Закону № 334/94-ВР визначено, що під терміном «довгостроковий договір (контракт)» слід розуміти будь-який договір на виготовлення, будівництво, установку або монтаж матеріальних цінностей, що входитимуть до складу основних фондів замовника або складових частин таких основних фондів, а також на створення матеріальних активів, пов’язаних з таким виготовленням, будівництвом, установкою або монтажем (послуг типу інжиніринг, науково-дослідних i дослідно-конструкторських робіт та розробок), за умови, що такий контракт не планується завершити раніше ніж через 9 місяців з моменту здійснення перших витрат або отримання авансу (передоплати).
Під терміном «основні фонди» відповідно до пп. 8.2.1 п. 8.2. ст. 8 Закону № 334/94-ВР слід розуміти матеріальні цінності, що використовуються у господарській діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом.
Виходячи з викладеного, у замовників будівництва житла — фізичних осіб відсутні основні фонди, тому якщо будівельне підприємство укладає з ними договори підряду, то такі договори не відповідають ознакам довгострокового договору (контракту) i норми п. 7.10 Закону № 334/94-ВР не застосовуються.

Консультують фахівці Департаменту юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 37 жовтень 2003 року