• Дочірні підприємства


До складу державної компанії (100 відсотків акцій належать державі), перетвореної в процесі корпоратизації в відкриту акціонерну компанію, входять дочірні підприємства, які мають статус юридичної особи. Чи повинні дочірні підприємства сплачувати дивіденди як самостійні підприємства, чи дивіденди сплачуються консолідовано в цілому по компанії?

 

Що стосується питання визначення дочірнього підприємства як платника дивідендів, то відповідно до ПБО 19 під терміном «дочірнє» розуміють підприємство, яке перебуває під контролем материнського (холдингового) підприємства.
Згідно зі ст. 1 Закону № 887-XII підприємство визначено як самостійний господарюючий статутний суб’єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку i комерційну діяльність з метою одержання відповідного прибутку (доходу).
Підприємство має самостійний баланс, поточні та вкладні (депозитні) рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також знак для товарів i послуг.
Виходячи з вищевикладеного, якщо дочірні підприємства є самостійними юридичними особами, зареєстрованими в податкових органах як платники податку на прибуток, то відповідно до пп. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону № 334/94-ВР та постанови № 557 такі підприємства повинні сплачувати дивіденди як окремі платники.

Консультують фахівці Департаменту юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 37 жовтень 2003 року