1. Кодекс законів про працю (ст.ст. 40, 41) передбачає підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника чи уповноваженого ним органу. Статтею 492 КЗпП України визначено порядок вивільнення працівників.
У разі, якщо працівника було звільнено з порушенням законодавства про працю, він згідно з вимогами ст. 235 КЗпП України має право ставити питання про поновлення на роботі та про зміну формулювання причин звільнення. Якщо при розгляді справи в суді буде з'ясовано, що працівника було звільнено без поважних причин чи з порушенням встановленого порядку звільнення, суд виносить рішення про поновлення працівника на роботі, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більше ніж за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, суд виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню (ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження", ст. 217 ЦПК). Це аж ніяк не означає, що дії по виконанню рішення про поновлення на роботі повинні відбуватися незалежно від волі працівника, поновленого судом на роботі. Визнане судом право працівника на поновлення на роботі має приватний характер, тому воно не може бути реалізоване без волевиявлення цього працівника. Тому ст. 348 ЦПК встановлює, що виконавчий лист видається судом, який прийняв рішення за заявою особи, на користь якої ухвалено рішення. За наявності такої заяви суд зобов'язаний негайно оформити виконавчий лист.
Строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа у випадках, коли рішення суду підлягає негайному виконанню, обчислюється з наступного дня після ухвалення рішення (п. 1 ч.2 ст. 21 Закону "Про виконавче провадження"). Проте виконавчий лист може бути пред'явлено до виконання і в день ухвалення рішення про поновлення на роботі, оскільки виконання рішення здійснюється не пізніше наступного дня після одержання заяви. У той же день (у день одержання виконавчого листа) повинні бути зроблені відповідні виконавчі дії (ч. З ст. 25 Закону "Про виконавче провадження").
Виконання рішення вважається закінченим з моменту фактичного допуску працівника, поновленого на роботі рішенням суду, до виконання попередніх обов'язків на підставі відповідного акта органу, який раніше прийняв незаконне рішення про звільнення або переведення працівника (ст. 77 Закону "Про виконавче провадження").
У даному випадку, після поновлення працівника на попередній посаді, підприємство може у встановленому законодавством порядку попередити його про звільнення у зв'язку із зміною організаційної структури управління і з додержанням усіх необхідних вимог провести звільнення.
2. Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами трудових спорів" від 6 листопада 1992 року № 9 роз'яснено (п. 19), що працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві, де збереглося його попереднє місце роботи.
А оскільки рішення суду є обов'язковим до виконання, підприємство зобов'язане поновити працівника на посаді, яку він займав до звільнення, з усіма його попередніми правами та обов'язками.
Тому, на нашу думку, підприємство повинно поновити його на попередній роботі незалежно від наявності у штатному розписі цієї посади і самостійно відшукати кошти для компенсації витрат у зв'язку з його поновленням .
3. Оскільки звільнений працівник відповідно до вимог ст.235 КЗпП України поновлюється на попередній роботі, це означає, що він повинен бути наділений повноваженнями, які мав до звільнення з роботи.
Отже, наказ про наділення поновленого працівника лише частиною повноважень, які він мав до звільнення, на нашу думку, буде суперечити вимогам чинного законодавства.
4. Виходячи із загальних принципів цивільного та трудового права, при відновленні порушених прав, вони повинні бути відновлені у повному обсязі відповідно до тих, які існували до порушення.
Зокрема, у ст. 6 ЦК України зазначається, що захист цивільних прав громадян здійснюється судом у порядку відновлення становища, яке існувало до порушення права, і припинення дій, які порушують право.
Таким чином, встановлення працівнику при поновленні на посаді тільки частини повноважень, чи надання іншої посади, чи підпорядкування працівникові нового підрозділу є, на нашу думку, порушенням вимог чинного законодавства.