• Витрати орендаря на телефонізацію приміщення


Підприємство орендує приміщення з метою здійснення власної господарської діяльності. У зв’язку з виробничою необхідністю підприємством було відкрито додаткову телефонну точку. Як у податковому обліку платника податку відображаються витрати на проектування, прокладення кабеля, підключення його до ліній зв’язку та на придбання телефонного апарата?

 

Відповідно до пп. 5.3.2 п. 5.3 ст. 5 Закону № 334/94-ВР до складу валових витрат не включаються витрати на придбання, будівництво, реконструкцію, модернізацію, ремонт та інші поліпшення основних фондів та витрати, пов’язані з видобутком корисних копалин, а також на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації, згідно зі статтями 8 i 9 та пп. 7.9.4 п. 7.9 ст. 7 цього Закону.
Якщо підприємство орендує приміщення та при цьому несе витрати на встановлення телефону та підключення його до ліній зв’язку, то відповідно до пп. 8.8.1 п. 8.8 ст. 8 Закону № 334/94-ВР у разі, коли договір оперативного лізингу (оренди) зобов’язує або дає можливість орендарю здійснювати поліпшення об’єкта оперативного лізингу (оренди), орендар може збільшити (створити) балансову вартість відповідної групи основних фондів на вартість фактично проведених поліпшень такого об’єкта. При цьому орендарем не враховується балансова вартість об’єкта оперативного лізингу (оренди), за винятком вартості фактично проведених його поліпшень при застосуванні п. 8.7 ст. 8 цього Закону.
Якщо витрати на придбання телефону були понесені до 01.01.2003 р., тобто до набрання чинності Законом № 349-IV, то зазначені витрати є витратами на придбання основних фондів групи 2. Законом № 349-IV пп. 8.2.2 п. 8.2 ст. 8 Закону № 334/94-ВР доповнено нормою, згідно з якою починаючи з 2003 р. у складі основних фондів є група 4. Отже, враховуючи абзац другий п. 15 розділу другого «Перехідні положення» Закону № 349-IV, якщо основні фонди придбано (виготовлено) платником податку після набрання чинності цим Законом (а також витрати на поліпшення таких новопридбаних (виготовлених) основних фондів у встановленому порядку), тобто після 01.01.2003 р., такі витрати збільшують балансову вартість групи 4 основних фондів.
Отже, витрати на проектування, прокладення кабеля та підключення його до ліній зв’язку відносяться на збільшення балансової вартості групи 1 основних фондів, витрати на придбання телефонного апарата — групи 2 або 4 основних фондів i підлягають амортизації за ставками, передбаченими для відповідної групи основних фондів.

Як у податковому обліку орендаря відобразити витрати на придбання телефонного номера?
У бухгалтерському обліку відповідно до ПБО 8 до нематеріальних активів відносяться активи, що не мають матеріальної форми, можуть бути ідентифіковані й утримуватися підприємством з метою використання понад один рік для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях або надання в оренду іншим особам.
У податковому обліку нематеріальні активи визначено як об’єкти інтелектуальної, в тому числі промислової власності, а також інші аналогічні права, визнані у порядку, встановленому відповідним законодавством, об’єктом права власності платника податку (п. 1.2 ст. 1 Закону № 334/94-ВР).
Таким чином, оскільки придбання телефонного номера відповідає всім вищезазначеним критеріям, витрати на одержання телефонного номера можна визнати витратами на придбання об’єкта права власності орендаря, тобто об’єкта нематеріальних активів.
У податковому обліку для нематеріальних активів передбачено лінійний метод амортизації відповідно до пп. 8.3.9 п. 8.3 ст. 8 Закону № 334/94-ВР, за яким кожен окремий вид нематеріального активу амортизується рівними частками, виходячи з його первісної вартості, з урахуванням індексації згідно з пп. 8.3.3 цієї статті протягом терміну, який визначається платником податку самостійно, виходячи з терміну корисного використання таких нематеріальних активів або терміну діяльності платника податку, але не більше ніж 10 років безперервної експлуатації. Амортизаційні відрахування провадяться до досягнення залишковою вартістю нематеріального активу нульового значення.

Консультують фахівці департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України