• Кошти, зараховані на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, не можуть використовуватися для погашення заборгованості перед бюджетом


Платник ПДВ — юридична особа має невикористаний залишок коштів на поточному рахунку із спеціальним режимом використання. Чи має право такий платник використати ці кошти для погашення заборгованості перед бюджетом щодо інших видів податків, погашення бюджетних кредитів та заборгованості компанії перед державним бюджетом за субкредитними угодами, укладеними в рамках спільних із Світовим банком проектів?
(О. Леків, м. Київ)

 

На поточні рахунки із спеціальним режимом використання спрямовуються суми, отримані у складі виручки за поставлену електроенергію, у розмірі, еквівалентному сумі ПДВ, i використовуються з них для поточних розрахунків з ПДВ учасників оптового ринку електроенергії як з Державним бюджетом України, так i з постачальниками (розпорядження № 105-р).
При цьому зазначеним розпорядженням передбачено, що кошти для розрахунків з ПДВ, зараховані на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, можуть використовуватися лише в порядку i за напрямами, визначеними цим розпорядженням, тобто не можуть спрямовуватися на інші платежі, ніж ПДВ. Згідно з пп. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону № 2181-III ПДВ вважається бюджетним фондом, який належить державі та створюється від її імені. На кошти бюджетного фонду, як установлено пп. 3.2.2 п. 3.2 ст. 3 цього Закону, не може бути накладено стягнення за причинами, відмінними від стягнення такого податку.
Водночас слід зазначити, що розпорядження № 105-р не передбачає можливості накопичення коштів на таких поточних рахунках із спеціальним режимом використання. У разі непроведення поточних розрахунків з ПДВ з постачальниками, такий платник може перерахувати кошти з цього рахунку до бюджету в рахунок погашення податкових зобов’язань з цього податку.
Враховуючи викладене, кошти з поточного рахунку із спеціальним режимом використання не можуть використовуватися для погашення заборгованості перед бюджетом щодо інших видів податків та на інші цілі, не передбачені зазначеним розпорядженням.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України