• Внесення основних засобів до статутного фонду


Яким чином оподатковуються операції з внесення основних фондів (зерноперевантажувального комплексу) товариством з обмеженою відповідальністю до статутного фонду закритого акціонерного товариства в обмін на корпоративні права?
(м. Одеса)

 

Під терміном «основні фонди» слід розуміти матеріальні цінності, що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом (пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону № 334/94-ВР).
За умови відповідності зерноперевантажувального комплексу зазначеним у Законі № 334/94-ВР ознакам переданий об’єкт (включаючи обладнання) відноситься до основних фондів відповідної групи.
Господарська операція, яка передбачає придбання основних фондів, нематеріальних активів, корпоративних прав та цінних паперів в обмін на кошти або майно, є інвестицією (п. 1.28 ст. 1 Закону № 334/94-ВР). Інвестиції поділяються на капітальні, фінансові та реінвестиції.
Внесок об’єктів основних фондів платника податку (ТОВ) до статутного фонду іншої юридичної особи (ЗАТ) в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою, відповідно до пп. 1.28.2 п. 1.28 ст. 1 Закону № 334/94-ВР визначено як фінансова пряма інвестиція.
У зв’язку з цим вартість фінансової інвестиції (у вигляді основних фондів) не включається до складу валових доходів підприємства, яке отримує інвестиції (пп. 4.2.5 п. 4.2 ст. 4 Закону № 334/94-ВР).
У інвестора відповідно до пп. 8.4.3 п. 8.4 ст. 8 Закону № 334/94-ВР балансова вартість основних фондів групи 1 зменшується на суму балансової вартості такого об’єкта. Сума перевищення виручки від продажу над балансовою вартістю окремих об’єктів основних фондів групи 1 включається до валових доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над виручкою від такого продажу включається до валових витрат платника податку. Балансова вартість інших груп основних фондів зменшується на суму вартості продажу таких основних фондів (пп. 8.4.4 п. 8.4 ст. 8 Закону № 334/94-ВР). Якщо сума вартості основних фондів дорівнює або перевищує балансову вартість відповідної групи, її балансова вартість прирівнюється до нуля, а сума перевищення включається до валового доходу платника податку відповідного періоду.
Щодо обкладання ПДВ операції з внесення до статутного фонду ЗАТ основних фондів (зерноперевантажувального комплексу), то така операція з передачі основних фондів як внеску до статутного фонду юридичної особи для формування її цілісного майнового комплексу не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 3.2.8 п. 3.2 ст. 3 Закону № 168/97-ВР). Під цілісним майновим комплексом слід розуміти активи, сукупність яких забезпечує ведення окремої підприємницької діяльності на постійній i регулярній основі й термін використання їх перевищує дванадцять місяців.
У разі коли платник податку здійснює операції з продажу товарів (робіт, послуг), що звільнені від оподаткування або не є об’єктом оподаткування згідно зі статтями 3 та 5 зазначеного Закону, суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів i нематеріальних активів, що підлягають амортизації, відносяться відповідно до складу валових витрат виробництва (обігу) та на збільшення вартості основних фондів i нематеріальних активів i до податкового кредиту не включаються (пп. 7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97-ВР).

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 45 / 2003