• Суми акцизного збору та повернення з торгівлі зіпсованої алкогольної продукції


Підприємству — виробнику алкогольних напоїв повертаються партії зіпсованої чи неякісної алкогольної продукції (вино, слабоалкогольні напої) з підприємств торгівлі. Чи може підприємство-виробник отримати суми акцизного збору, раніше сплачені з цієї продукції, або зарахувати їх у рахунок майбутніх платежів?
(О. Комаровський, Дніпропетровська обл.)

 

Якщо марковані алкогольні напої чи тютюнові вироби визнані непридатними для споживання i підлягають повторній переробці або знищенню, сплачені суми акцизного збору відшкодовуються покупцям марок відповідно до Правил виготовлення, зберігання i продажу марок акцизного збору та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів (п. 13 Положення № 849/95).
Однак Положенням № 567 про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами i маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів не передбачено повернення чи зарахування в рахунок майбутніх платежів сум акцизного збору, сплачених з алкогольної продукції, що повертається підприємствами торгівлі в разі її зіпсування. Пунктом 17 Положення № 567 встановлено повний перелік умов (випадків), за яких покупцю акцизних марок можуть бути відшкодовані (повернуті чи зараховані в рахунок майбутніх платежів) сплачені суми акцизного збору.
По-перше, сплачені суми акцизного збору можуть відшкодовуватися (повертатися) покупцям акцизних марок або за їх бажанням зараховуватися в рахунок майбутніх платежів за умови:
повернення продавцю марок невикористаних (внаслідок пошкодження) акцизних марок, що мають бути наклеєні на окремому аркуші паперу формату А3;
зазначення в акті про списання марок, складеному на підприємстві-виробнику, фактичної кількості зіпсованих автоматом марок (у разі неможливості вирівнювання пошкоджених автоматом з наклеювання марок i наклеювання їх на окремому аркуші паперу).
Однак покупцям не відшкодовується сплачена сума акцизного збору i нові марки не видаються у разі визначення кількості зіпсованих автоматом марок розрахунковим шляхом i неможливості встановлення їх фактичної кількості методом підрахунку.
По-друге, сплачена сума акцизного збору за висновком продавця може бути відшкодована покупцю або за його бажанням зарахована в рахунок майбутніх платежів з розрахунку кількості фактично повернутих непошкоджених та невикористаних марок.
По-третє, у разі повернення як невикористаних (внаслідок пошкодження), так i непошкоджених та невикористаних акцизних марок суми акцизного збору, внесені в рахунок погашення податкових векселів, не можуть відшкодовуватися та зараховуватися в рахунок майбутніх платежів.
Закон № 329/95-ВР як спеціальний закон визначає особливості нарахування та сплати акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Законом визначено об’єкти оподаткування акцизним збором (ст. 3) i не передбачено відшкодування (повернення чи зарахування в рахунок майбутніх платежів) сум акцизного збору, сплачених з алкогольної продукції, що повертається у разі її зіпсування підприємствами торгівлі підприємствам-виробникам. При цьому пунктами 5 та 17 ст. 7 Закону № 329/95-ВР встановлено умови (випадки), за якими можуть бути відшкодовані (повернуті) сплачені суми акцизного збору.
У разі реалізації алкогольних напоїв і тютюнових виробів на експорт чи обміну їх на іншу продукцію у зовнішньоекономічних відносинах, яка відповідно до чинного законодавства не підлягає оподаткуванню акцизним збором, платнику податку повертається з бюджету сплачена сума акцизного збору за умови надходження валютних коштів на валютний рахунок підприємства або оприбуткування продукції, одержаної в результаті товарообмінної операції, пред’явлення підтверджувальних документів (п. 5 ст. 7 Закону № 329/95-ВР).
Марки акцизного збору, не використані для маркування товарів внаслідок їх пошкодження, приймаються від покупців марок для утилізації з відшкодуванням фактично сплачених сум акцизного збору (п. 17 Закону № 329/95-ВР).
Законом № 698-ХІІ визначено, що підприємництво — це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку, що здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб’єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством. Підприємці мають право без обмежень приймати рішення i самостійно здійснювати будь-яку діяльність, що не суперечить чинному законодавству, а одним із принципів підприємницької діяльності є самостійне формування програми діяльності та вибір постачальників i споживачів вироблюваної продукції. Збитки, завдані підприємцю внаслідок порушення громадянами, юридичними особами i державними органами його майнових прав, що охороняються законом, відшкодовуються підприємцю відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 4 Закону № 697-ХІІ, статей 10, 22 та 27 Закону № 887-ХІІ суб’єкти господарювання мають право володіти, користуватися та розпоряджатися власним майном на свій розсуд, здійснювати реалізацію своєї продукції самостійно або на підставі ліцензій відповідно до законодавства України.
Тобто у разі повернення в порядку рекламації чи на інших умовах від підприємств торгівлі неякісних алкогольних напоїв підприємству-виробнику питання щодо відшкодування збитків i понесених витрат, заміни на інший товар тощо вирішуються в господарському порядку відповідно до укладених цивільно-правових договорів.

Консультують фахівці Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контроль за виробництвом та обігом підакцизних товарів (ДААК) ДПА України