• Перехід права власності на будівлю


Чи є товариство платником земельного податку за земельну ділянку, право користування на яку перейшло до нього при переході права власності на будівлю, до набрання чинності новим Земельним кодексом, у разі, якщо правовстановлюючі документи на цю земельну ділянку до цього часу не оформлено? Якщо товариство є платником, то як при цьому визначити площу, за яку справляється земельний податок?
(ТОВ «Мотор-сервіс», м. Київ)

 

Щодо права користування земельною ділянкою, яке перейшло до товариства при переході права власності на будівлю відповідно до ст. 30 Земельного кодексу України від 13.03.92 р. № 2196-ХІІ та не було оформлено до 01.01.2002 р., зазначимо, що з введенням в дію нового Земельного кодексу набрали чинності положення цього Кодексу, зокрема:
рішення про надання в користування земельних ділянок, а також про вилучення (викуп) земель, прийняті відповідними органами, але не виконані на момент введення в дію цього Кодексу, підлягають виконанню відповідно до вимог цього Кодексу (п. 1 розділу X «Перехідні положення»);
крім того, встановлено, що при переході права власності на будівлю i споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування — на підставі договору оренди (ст. 120);
права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають лише підприємства, установи та організації, що належать до державної або комунальної власності (частина друга ст. 92);
громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2005 р. переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них (п. 6 розділу Х «Перехідні положення»).
Стосовно визначення площі земельної ділянки, за яку потрібно сплачувати податок, зазначимо, що Постановою № 1312-ХІV (п. 3) місцеві ради зобов’язано провести інвентаризацію земель усіх категорій i розглянути обгрунтування потреб у земельних ділянках підприємств, установ i організацій. Тому матеріали інвентаризації земель попереднього землекористувача i, зокрема, площа наданих йому земель, які затверджено відповідним рішенням місцевої ради i які прийнято при обліку кількості земель (складова частина державного земельного кадастру), є підставою для нарахування земельного податку.
Отже, враховуючи, що використання землі в Україні є платним (ст. 2 Закону № 2535-ХІІ), а також те, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, відсутність державного акта у товариства, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, не може бути підставою для несплати земельного податку. При цьому товариство на цей момент, враховуючи вимоги чинного законодавства України, повинно оформити документи на землю з місцевою радою: або на умовах оренди або викупити її у місцевої ради.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 45 / 2003